Psychiczne konsekwencje kontuzji - jak sobie z nimi radzić?

Odpowiednie podejście psychologiczne jest kluczem do przezwyciężenia psychicznych konsekwencji urazu. Nie chodzi tylko o zajęcie się aspektami fizycznymi i rehabilitacją, ale o zarządzanie emocjami.
Psychiczne konsekwencje kontuzji - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

W każdej rekonwalescencji sportowej należy również leczyć psychiczne konsekwencje kontuzji. Oznacza to, że leczenie nie kończy się na wykonywania ćwiczeń i programów fizjoterapeutycznych. Ta część ma na celu wzmocnienie mięśni, odzyskanie wytrzymałości i innych celów. Ale należy również radzić sobie z lękami, niepokojem i niepewnością.

Zdrowie dotyczy całego organizmu. I chociaż możemy być wysportowani i przygotowani do wyścigu naszego życia, nagle głowa płata nam figla. I zdarza się, że wtedy wszystko się kończy. Każdy wypadek, czy uraz niesie z sobą psychiczne konsekwencje kontuzji. W tym celu psychologia sportu odgrywa zasadniczą rolę w każdym procesie rehabilitacyjnym.

Konsekwencje kontuzji i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Ważne jest, aby zrozumieć istotną zależność. W przypadku każdego procesu, który wiąże się z uszkodzeniem ciała, uraz odbija się również na psychice osoby. Stąd też własne emocje, które są typowe i naturalne w takim przypadku nie powinny nas nadmiernie niepokoić.

To normalne, że odczuwasz:

  • zmartwienie,
  • niepokój
  • lub strach.

W wielu przypadkach taki stan emocjonalny może nawet motywować i przyczyniać się do powrotu do zdrowia.

Musimy jednak być czujni, gdy pojawiają się stany emocjonalne, które zakłócają codzienne życie. Na przykład:

  • bezsenność,
  • trwała niechęć,
  • depresja,
  • lęki,
  • ruminacje,
  • negatywne i dramatyczne myśli związane z wydarzeniem,
  • a także inne, podobne stany.

Niezależnie od tego, czy występuje w sporcie amatorskim, czy wyczynowym, kontuzja oznacza nie tylko przerwę w obecności na boisku. Powoduje także powoduje zmiany w obszarze osobistym, relacyjnym i zawodowym.

Smutek lub złość z powodu doznanego urazu będą przejawiały się w taki czy inny sposób w zachowaniu danej osoby.

Kontuzja kolana
Oprócz rekonwalescencji i rehabilitacji fizycznej należy również wziąć pod uwagę proces psychiczny towarzyszący kontuzjom sportowym.

Może Cię zainteresować również ten temat: Brak czasu na ćwiczenia? Naucz się go znajdować!

Sposób myślenia a powrót do zdrowia

Akceptacja sytuacji kontuzji to klucz i zarazem pierwszy krok, aby móc zarządzać emocjami. To pozwoli przejść do bardziej pozytywnego, nastawionego na rehabilitację stanu, aby nie ugrzęznąć w defetystycznych ideach.

Zarządzanie emocjami będzie z kolei kluczem do powrotu do zdrowia. Sportowiec musi nauczyć się radzenia sobie z gniewem, strachem, smutkiem lub jakimkolwiek innym stanem, przez który przechodzi.

Edukacja psychologiczna również znacząco wpływa na powrót do zdrowia. Pomaga też pokonać psychiczne konsekwencje kontuzji. Oferuje sportowcowi informacje o wpływie zdrowia psychicznego na jego postępy w taki sposób, aby zrozumiał znaczenie tego podejścia i nie zaniedbywał go.

Wielu psychologów oferuje ponadto naukę danej dyscypliny sportu w sposób pośredni. Na przykład polecają filmy instruktażowe lub dokumentalne o danej aktywności. Mają one zaangażować pacjenta i utrzymać go w kontakcie z obszarem jego zainteresowań.

Pomocna jest również rozmowa z osobami, które wcześniej przezwyciężyły kontuzję.

Kluczowe znaczenie ma również optymizm i wizualizacja pozytywnych sytuacji. Podsycanie tych myśli, które pozwalają wyobrażać siebie w pożądanych sytuacjach. Również umiejętność rozpoznawania codziennych postępów i nie skupiania się na tym, „wszystkim, czego jeszcze brakuje”.

Wskazówki, jak przezwyciężyć stres i inne psychiczne konsekwencje kontuzji

Aby odpowiednio podejść do procesu zdrowienia pacjenta, przede wszystkim trzeba dobrze poznać osobę, z którą pracujesz. Nie można się ograniczyć jedynie do identyfikacji samego urazu, jego wyzwalacza, a nawet wcześniejszych zdarzeń.

Czy sportowiec przechodzi wypalenie sportowe? Czy czuje się nadmierne naciskany lub przymuszany do granic możliwości?

Osobowość i okoliczności życiowe otaczające sportowca będą miały duży wpływ na podejmowane działania. Na przykład zapytaj między innymi, jakie ma wsparcie, jakie są jego strategie radzenia sobie ze stresem, jakie znaczenie ma sport w jego życiu.

W ten sposób, przy pomocy psychologii sportu, pomoc można spersonalizować i oferować to, czego pacjent potrzebuje, aby przezwyciężyć psychiczne konsekwencje kontuzji. W tym kontekście poniżej przedstawiamy niektóre ogólne zalecenia co do terapii.

1. Pracuj nad akceptacją

Bardzo ważne jest, aby skupić się na zaakceptowaniu, że zaszła taka kontuzja i że nadszedł czas na przerwę, aby poświęcić siły na powrót do zdrowia. Zaprzeczanie działa jak naturalny mechanizm obronny.

Ale nieuwzględnianie tego, co się stało, może wpłynąć na powrót do zdrowia, motywację, a nawet wywołać ryzykowne zachowania.

Psychiczne konsekwencje kontuzji obejmują również żal, czasami wyrażamy smutkiem albo nawet gniewem. Konieczne jest przejście przez te etapy jeden po drugim, aby następnie przejść do akceptacji i negocjacji różnych strategii.

2. Zachęcaj do cierpliwości

Być może jest to jeden z najtrudniejszych aspektów w procesie powrotu do zdrowia. Zwłaszcza, gdy nie ma tak wyraźnego horyzontu czasowego i wiele zależy od ewolucji urazu.

Cierpliwość idzie w parze z frustracją, dlatego ważne będzie ciągłe wzmacnianie idei, że nie pozostaje się bezczynnym. Czasami można pokazać proces rehabilitacji jako wyzwanie, co może posłużyć wręcz jako motywacja.

Wskazane jest również ustalenie celów krótkoterminowych, aby pokazać osiągnięcia, i nie patrzeć na rehabilitację coś odległego lub niemożliwego do osiągnięcia.

3. Zajmij się przekonaniami na temat kontuzji

Co myśli sportowiec na temat tego, co mu się przydarzyło? Pech, stresujący okres, a może to wina przeciwnika? Ważne jest, aby zbadać przekonania na temat tego, co się wydarzyło. Najpierw trzeba spróbować zidentyfikować ogólną panoramę czynników wpływających na sytuację.

Dopiero potem można się zająć się tymi, które są dysfunkcyjne.

Z drugiej strony ważne jest również, aby wiedzieć, jakie są jego strategie radzenia sobie. Osoba, która patrzy w przyszłość i uważa, że ​​kontuzja jest czymś tymczasowym i możliwym do rozwiązania, reaguje zupełnie inaczej niż osoba, która widzi tę sytuację jako koniec swojej kariery.

Psychologia poznawcza może wiele wnieść w tym zakresie poprzez restrukturyzację poznawczą, zatrzymanie myśli oraz inne techniki i ćwiczenia.

Ponadto, jako część pracy ze sportowcem nad psychicznymi następstwami kontuzji, pozytywny efekt zawsze może dać powrót do pytania, dlaczego wybrał właśnie ten sport. Chodzi o odzyskanie sensu swoich działań.

To pozwoli z kolei odzyskać motywację, by nie poddawać się, pomimo zniechęcenia.

Załamany mężczyzna
Złość, smutek i frustracja z powodu niemożności dalszego uprawiania sportu to emocje, którymi trzeba odpowiednio zarządzać.

4. Relaksacja pomaga zwalczyć psychiczne konsekwencje kontuzji

Relaks jest jednym z zasobów, które mają kluczowe znaczenie. Pomaga złagodzić niepokój zarówno związany z rehabilitacją, jak i z obawami, które pojawią się po powrocie do aktywności fizycznej. Relaksacja to niezbędny i skuteczny środek służący do zmniejszenia stresu sportowego, a także zapobiegający nawrotom zniechęcenia.

Odkryj również ten praktyczny materiał: Rozciąganie zginaczy bioder – 3 ćwiczenia

Powrót do aktywności fizycznej w perspektywie biopsychospołecznej

Aby powrócić do aktywności fizycznej, kluczem jest postęp. Wyznaczaj małe cele i stopniowo idź do przodu. Ważne jest również znalezienie równowagi w odniesieniu do czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Nie wywieraj też na siebie presji, przestrzegaj wyznaczonych etapów i ustal, kiedy najlepiej wznowić trening. Prowadzenie rejestru reakcji ciała i bólu jest narzędziem, o którym należy pamiętać, aby robić przerwy i odpoczynki, gdy jest to konieczne. Oczywiście zwracanie się o pomoc może odegrać kluczową rolę.

W środowisku sportowym poziom wymagań ma dwojakie oblicze. Z jednej strony sprzyja wzrostowi i ciągłemu doskonaleniu. A ma też szkodliwy wpływ, z fizycznymi i psychicznymi konsekwencjami.

W dzisiejszych czasach wartość, jaką uzyskał sport, może sprawić, że w bardzo krótkim czasie przechodzi się od przyjemności i radości do działania pod presją i stresu.

Nie ma znaczenia poziom profesjonalizmu, na jakim uprawiamy sport. Aby przezwyciężyć psychiczne konsekwencje kontuzji, wszystkie je należy rozpatrywać z perspektywy globalnej, to znaczy biopsychospołecznej, wykraczając poza czysto medyczne aspekty.

W tym momencie psychologia sportu dostarcza zasoby, które używają lepszych metod i wzmacniają efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moo Peña, Juan Carlos, & Góngora Coronado, Elías Alfonso (2017). LA LESIÓN DEPORTIVA DESDE UNA PERSPECTIVA PSICOLÓGICA POSITIVA EN YUCATÁN (MÉXICO). Enseñanza e Investigación en Psicología, 22(1),127-134.[fecha de Consulta 20 de Abril de 2021]. ISSN: 0185-1594. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=29251161012
  • Palmi, Joan (2014). Psicología y lesión deportiva: Una breve introducción. Revista de Psicología del Deporte, 23(2),389-393.[fecha de Consulta 20 de Abril de 2021]. ISSN: 1132-239X. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=235131674018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.