Ferrán Torres: Rygorystyczny trening i dieta piłkarza FC Barcelony

Sądząc po tym, co można zobaczyć w sieciach społecznościowych, Ferrán Torres jest fanem treningu w prawie wszystkich jego zmiennych. Opowiemy Ci trochę więcej o rutynie i diecie młodego hiszpańskiego napastnika.
Ferrán Torres: Rygorystyczny trening i dieta piłkarza FC Barcelony
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2022

Ferrán Torres jest młodym piłkarzem, ale ma za sobą długą karierę w dużych europejskich drużynach piłkarskich, takich jak FC Barcelona, Valencia i Manchester City. Jego trening i dieta mają wiele wspólnego z jego kondycją fizyczną i występami, które pokazuje na boisku. Napastnik, regularnie powoływany do kadry narodowej, od najmłodszych lat wyróżniał się świetną kondycją fizyczną. Jego wkład ofensywny, który jest w równym stopniu niezrównoważony i techniczny, opiera się na jego umiejętnościach i zwinności.

Ferrán Torres – jak wygląda jego trening?

Oczywiste jest, że jako zawodnik FC Barcelony i hiszpańskiej drużyny narodowej Ferrán Torres ma rutynę przypisaną jemu i całemu zespołowi przez sztab trenerski. Znana jest jednak również część przygotowań, którą atakujący realizuje w okresach wakacyjnych, przed rozpoczęciem sezonu lub w trakcie sezonu jako uzupełnienie.

Z jednej strony na portalach społecznościowych pojawiły się wizerunki zawodnika na siłowni, wykonującego zarówno pracę z ciężarami, jak i inne bardziej funkcjonalne, z wykorzystaniem elementów takich jak stopnie czy taśmy oporowe. Na filmach można było zobaczyć, jak wykonuje następujące ćwiczenia:

  • Przysiad sumo: jest to rodzaj przysiadu wykonywanego ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i czubkami stóp skierowanymi na zewnątrz.
  • Przysiad boczny z TRX: trzymając TRX w napięciu obiema rękami, jedna stopa jest przesunięta na bok, a w przeciwległej nodze kolano jest zgięte, aby wykonać przysiad.
  • Skoki w pudłach i krokach: podskoki w pudłach wykonuje się obiema stopami, podczas gdy krok wymaga krótszych i naprzemiennych ruchów, tak jakbyś robił klaśnięcie.
  • Wykroki: polegają na wysunięciu jednej nogi do przodu i pozostawieniu drugiej na miejscu ze zgięciem obu kolan. Torres robił to w połączeniu z innym ćwiczeniem, takim jak uginanie ramion.
  • Pompki z pajęczą deską: to ćwiczenie łączy konwencjonalną pompkę z ruchem kolan w kierunku łokci, utrzymując ciało w desce.

Widziano też napastnika wykonującego pracę na boisku. Obejmowały one ruchy z piłką i inne podstawowe ćwiczenia reakcji, zwinności i wytrzymałości. Już w 2020 roku, kiedy miał zaledwie 20 lat, Ferrán Torres był zajęty pokazywaniem, jak trenował, aby utrzymać swoją sylwetkę w szczytowym momencie. I nie musiał uciekać się do wielkich maszyn. Zamiast tego wykonywał wiele ćwiczeń na masę ciała i TRX. W połączeniu z dobrze zaplanowaną dietą dały bardzo dobre rezultaty.

Ferrán Torres podczas meczu

Dieta Ferrana Torresa

Podczas swojego pobytu w Manchesterze, Torres dzielił kuchnię ze swoim trenerem, Josepem Guardiolą. Szef kuchni przychodził do domu zawodnika, aby przygotowywać posiłki specjalnie dla niego, zgodnie z jego potrzebami i wskazaniami klubowego dietetyka.

Dieta gracza wymagała kontroli konsumowanych przez niego makroskładników. Są to niezbędne składniki odżywcze, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby pozyskać energię, funkcjonować tak, jak powinien i zachować zdrowie. Wśród makroskładników wyróżniamy trzy główne. Są to:

  1. Węglowodany
  2. Tłuszcze
  3. Białko

Torres został również poinstruowany przez dietetyka, aby kontrolować porcje, które jadł. Oczywiście nie chodziło o przestrzeganie diety niskokalorycznej, aby schudnąć, ale jedzenie tylko tyle, aby utrzymać idealną wartość. Chociaż nie były znane żadne dalsze szczegóły dotyczące diety Ferrana Torresa, najlepsi sportowcy zazwyczaj spożywają dużo białka. Ten składnik odżywczy przyczynia się do regeneracji mięśni i generuje uczucie sytości, ponieważ jest wolniej trawiony.

Pod koniec 2020 roku ogłoszono, że gracz zwiększył masę mięśniową i zdołał przybrać na wadze 4 kilogramy. W tym celu zwykle zaleca się spożywanie białka z pokarmami, takimi jak mięso, ryby, jajka i orzechy, chociaż zależy to od cech i potrzeb każdej osoby.

Ferrán Torres wiwatujący

Tajemnica sukcesu tkwi w szczegółach

Oczywiste jest, że nikt nie trafia do najlepszych drużyn na świecie bez naturalnego daru gry w piłkę nożną. Wymaga to jednak również zaangażowania i ciężkiej pracy. Ferránowi Torresowi nie można nic zarzucić. Hiszpański napastnik dał z siebie wszystko, aby dostać się na najwyższy poziom. Trening i dieta to, jak u wszystkich sportowców, dwa kluczowe punkty dla zwiększenia masy mięśniowej, uzyskania siły i zachowania sprawności.

Paliwo podawane organizmowi również w znacznym stopniu przyczynia się do tego procesu. Makroskładniki odżywcze i sycące, ale zarazem dobrze dobrane porcje to sekret Torresa, który zapewnia maksymalną wydajność i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wyniki są widoczne dla wszystkich, a nawet wydaje się, że ma miejsce na dalszą poprawę.

To może Cię zainteresować ...
Jaki program treningowy realizuje Rodrygo Goes?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jaki program treningowy realizuje Rodrygo Goes?

Po zostaniu gwiazdą Ligi Mistrzów Rodrygo Goes wraz ze swoim trenerem ujawnia trening, który sprawia, że nie ma sobie równych na boisku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.