Funkcjonalny trening mięśni Jasona Momoa dla utrzymania formy

Wzrost mięśni możemy osiągnąć bez maszyn na siłowni. Aby to zrobić, musimy trzymać się funkcjonalnego treningu mięśni, takiego jak ten, który stosuje Jason Momoa.
Funkcjonalny trening mięśni Jasona Momoa dla utrzymania formy
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Jason Momoa wykonuje funkcjonalny trening mięśni i w ten sposób utrzymuje ciało Aquamana. Ale czy to wszystko? W dużej mierze tak się wydaje.

O ile prawdą jest, że sesje z zewnętrznymi obciążeniami, które mechanicznie stymulują włókna mięśniowe, są idealne na hipertrofię (przerost mięśni), o tyle gimnastyka i trening funkcjonalny nie pozostają daleko w tyle. W rzeczywistości jest wielu praktykujących te dwie dyscypliny, którzy mogą pochwalić się silnym i wypracowanym rdzeniem i masywnymi bicepsami.

Stało się już zwyczajem wśród celebrytów, którzy grają superbohaterów, że część ich publikacji na portalach społecznościowych pokazuje, jak przygotowują się do ról. Tak więc dowiedzieliśmy się, że Jason Momoa opiera się na treningu funkcjonalnym.

Czym jest funkcjonalny trening mięśni?

Być może widzieliście w siłowni ofertę „zajęć funkcjonalnych”. Być może przeczytałeś historię taką jak ta o Jasonie Momoa wykonującym funkcjonalny trening mięśni zamiast ćwiczeń na tradycyjnych maszynach.

Ale co to za metoda? Jak sama nazwa wskazuje, jest to regulowane i seryjne ćwiczenie, które ma na celu poprawę kondycji fizycznej do wykonywania codziennych „funkcjonalności”.

Oznacza to, że celem planu nie jest wyrobienie mięśni estetycznych, ale przydatnych w życiu codziennym. Dlatego proponowane ruchy mają wyraźną orientację wielostawową, co wyjaśnimy później. Stymuluje się również równowagę, ponieważ jest to niezbędna cecha w funkcjonowaniu organizmu w ciągu całego dnia.

Teraz lepiej to rozumiemy. Funkcjonalny trening mięśni Jasona Momoa zapewnia ich wzrost. Jednocześnie powinien również poprawić wydajność w wykonywaniu prostych, codziennych zadań, takich jak pochylanie się, sięganie po odległy przedmiot lub po prostu chodzenie.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Rozciąganie czy wzmacnianie mięśni: co jest lepsze?

Czym się wyróżnia trening funkcjonalny mięśni

Gdybyśmy mieli podsumować cechy „funkcjonalne”, które czynią go wyjątkowym, wyróżniającym spośród innych planów i nadają mu wyraźne praktyczne zastosowanie, wymienilibyśmy następujące:

  • Trenuje się kilka mięśni jednocześnie: o tym wspomnieliśmy wcześniej jako o treningu wielostawowm. Zamiast jednego ćwiczenia na biceps, tutaj mobilizujemy całą kończynę górną. Dlaczego? Ponieważ w prawdziwym życiu potrzebujemy stawów barkowych i łokciowych, aby na przykład dosięgnąć wysokiego obiektu.
  • Wykorzystuje się ruchy koncentryczne i ekscentryczne: codzienne czynności prawie zawsze wymagają pełnego rozciągnięcia mięśni i pełnego rozluźnienia. Tak funkcjonujemy prawie przez cały dzień. W treningu siłowym określa się to jako ruch koncentryczny i ekscentryczny. Przy maszynach możemy pokusić się o wykonanie tylko jednej z tych faz, czyli tylko skurczenie się i powrót „na 1/2” np. ze sztangą. Trening funkcjonalny mięśni nadaje priorytet kompletnym ruchom, które inicjują, kurczą, podtrzymują, rozluźniają i przywracają ciało do pozycji wyjściowej.
  • Proponuje się pracę jednostronną: funkcjonalny trening mięśni stara się promować ćwiczenie równowagi. ma ona fundamentalne znaczenie w codziennym życiu. W tym celu proponuje się ćwiczenia z obciążeniem tylko jednej strony ciała. Dzięki temu jesteśmy zmuszeni do wyrównania środka ciężkości i sił, aby uniknąć upadku. To stymuluje nasze poczucie orientacji w przestrzeni i wzmacnia rdzeń w sposób pośredni, ponieważ jest dużo napięcia we włóknach mięśni posturalnych, które wspierają naszą postawę.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Przyrost masy mięśniowej – 5 nawyków

Ulubione ćwiczenia funkcjonalnego treningu mięśni Jasona Momoa

Aktor pokazał w sieciach społecznościowych  swoje podstawowe ćwiczenia. Nie znaczy to, że są to jedyne, jakie wykonuje. Ale warto przejrzeć te opcje, gdyż mogą służyć jako przewodnik dla osób, które dopiero zaczynają trening funkcjonalny mięśni.

Bułgarski przysiad lub dzielony przysiad

Ten przysiad wykorzystuje odciążoną nogę, zwykle ustawioną na ławce lub czymś podwyższonym. W ten sposób przednia noga wykonuje ruch w górę i w dół w sposób niezrównoważony.

Do zestawu można dodać odważnik, aby zwiększyć trudność. Istnieją również warianty z drążkami do trzymania w rękach podczas wykonywania ruchu.

Momoa wykonuje 6 zestawów po 10 powtórzeń dla każdej nogi. Odpowiada to 120 kompletnym ruchom.

Wspinaczka

Wspinaczka jest dyscypliną samą w sobie. Występuje w wariancie wewnętrznym, na przystosowanych do tego ściankach wspinaczkowych, a także w wersji alpejskiej, na zewnątrz (na skale lub lodzie).

Jason Momoa jest zwykłym wspinaczem. W tej dyscyplinie ruchy wielostawowe są podstawą, ponieważ każdy wyprost w celu uzyskania uchwytu lub pewnego uchwytu często angażuje różne mięśnie.

Wspinaczka wymaga ponadto mocnego rdzenia. Przez większość czasu konieczne jest ciągłe i izotoniczne kurczenie mięśni brzucha, aby zbliżyć tułów do ściany i zrównoważyć przeciwwagę.

W miastach pojawia się coraz więcej miejsc, które oferują odpowiednią przestrzeń do korzystania z dobrodziejstw wspinaczki.

Piłka lekarska

Zastosowanie piłki lekarskiej jest funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnych ciężarków. Przemiot pozwala na większą dynamikę wielostawową, z uwzględnieniem równowagi i mocnego treningu tułowia.

Piłki mają różną wagę i mogą służyć do rzucania samodzielnego, rzucania do partnera, obracania wokół osi tułowia oraz wyczuwania ciśnienia odśrodkowego. Niektórzy ludzie regulują ruchy, aby były powolne. Inni wolą ruchy eksplozyjne.

Tak czy inaczej, jest to wszechstronne narzędzie, które bardzo dobrze wpasowuje się w trening funkcjonalny mięśni. Nie do przecenienia jest również precyzja w rękach wymagana do utrzymania piłki, co dodatkowo zwiększa trening nadgarstków i palców.

Piłka lekarska jest coraz częściej spotykana na siłowniach. To ciekawy zamiennik konwencjonalnych ciężarków.

Outdoor, sporty kontaktowe i joga tworzą sylwetkę Aquamana

Jason Momoa wykonuje funkcjonalny trening mięśni, ale jest także fanem sportów na świeżym powietrzu. Obok wspinaczki, lubi surfować, gdy jest ciepło i przebywa blisko morza.

Boks to kolejne z jego regularnych zajęć. Fizyczne korzyści dla osób trenujących tę dyscyplinę są dobrze znane, ponieważ nie chodzi tylko o rozładowanie gniewu. W rzeczywistości aktor praktykuje jogę, którą każdy umieściłby na drugim ekstremum tego sportu. Jednak ich połączenie zapewnia siłę we włóknach mięśniowych, a także elastyczność.

Nie masz czasu na skopiowanie wszystkich zajęć Aquamana? Zacznij od treningu funkcjonalnego. To ćwiczenie na każdy dzień. Nic nie przebije stawania się bardziej wydajnym w tym, co robimy na co dzień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andersen, Vidar, et al. “Muscle activation and strength in squat and Bulgarian squat on stable and unstable surface.” International journal of sports medicine 35.14 (2014): 1196-1202.
  • Giles, Luisa V., Edward C. Rhodes, and Jack E. Taunton. “The physiology of rock climbing.” Sports medicine 36.6 (2006): 529-545.
  • Van den Tillaar, Roland, and Mário C. Marques. “Reliability of seated and standing throwing velocity using differently weighted medicine balls.” The Journal of Strength & Conditioning Research 27.5 (2013): 1234-1238.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.