Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet przyciągają uwagę świata

W samym środku boomu kobiecego futbolu w Europie, ten międzynarodowy turniej zgromadzi najlepsze zawodniczki kontynentu. Bez wątpienia będzie to wydarzenie historyczne!
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet przyciągają uwagę świata

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2022

Latem Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet będą jedną z głównych imprez sportowych na całym świecie. Zawody odbędą się w Anglii i oczekuje się, że będą odzwierciedlać rozwój, jaki ta dyscyplina odnotowała w ostatnich latach.

Po zakończeniu sezonu klubowego, reprezentacje narodowe przygotowują się do zdobycia tego pucharu, który ma miejsce co 4 lata od 1997 roku. Niemcy zdobyły mistrzostwo najwięcej razy, łącznie 8 trofeów. Za nimi plasują się Norwegia z 2 a następnie Holandia i Szwecja, z 1 zwycięstwem każda z nich.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet 2022 – szczegóły i kontekst

Mecz Realu Madryt prowadzący do Europucharu Kobiet
Piłka nożna kobiet wywalczyła sobie miejsce w zawodach sportowych na najwyższym poziomie, a także zwiększyła swój dochód ekonomiczny.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet odbędą się od środy 6 lipca do niedzieli 31 lipca. Niektóre z miejsc rozgrywek to Londyn, Manchester a także Brighton. Natomiast finał zostanie rozegrany na legendarnym stadionie Wembley.

W pierwszym etapie weźmie udział 16 drużyn, z których dwie pierwsze z każdej grupy awansują do ćwierćfinału. Następnie faza pucharowa będzie rozgrywana w jednym meczu.

Wydarzenie odbędzie się w momencie rozkwitu piłki nożnej kobiet, umacniając jednocześnie pozycję kobiet w tym sporcie, który w przeszłości był zdominowany przez rywalizację mężczyzn. Obecnie istnieją już drużyny kobiece, które osiągnęły nawet poziom płac na równi z drużynami mężczyzn, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

We wrześniu 2021 roku Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) ogłosiła ponadto, że podwoi nagrodę pieniężną na Euro Kobiet 2022 w porównaniu z edycją z 2017 roku. Łączna kwota do rozdysponowania wyniesie więc w tym roku 16 milionów euro.

Odebrano to jako uznanie kobiecej piłki nożnej, ale w rzeczywistości jest to również coś, na co piłkarki bardzo dobrze zasłużyły. W ostatniej edycji Ligi Mistrzów UEFA Kobiet odnotowano rekordową frekwencję.

Rekord wszechczasów miał miejsce w dwóch meczach:

  • Najpierw w ćwierćfinale, w meczu FC Barcelona – Real Madryt, w którym wzięło udział 91 553 osób.
  • Następnie pobito rekord w kolejnym meczu, w półfinale z Wolfsburgiem, który obejrzało 91 648 widzów.

Podobnie wzrosła liczba widzów transmisji w mediach. Licząc wszystkie platformy, które transmitowały wydarzenie w Internecie, ponad 55 milionów widzów obejrzało mecze w całej Lidze Mistrzów Kobiet.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Kontuzje Ronaldo, przez które musiał schodzić z boiska

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Kobiet – główne osobowości

Jak w każdej konkurencji sportowej, Mistrzostwa Europy Kobiet mają gwiazdy, które przykują uwagę specjalistów i kibiców. W odniesieniu do tych nazwisk panuje pewien stopień jednomyślności, wymieniamy więc po jednym z każdej grupy.

Alexia Putellas

Pomocnica FC Barcelona jest najnowszą zdobywczynią Złotej Piłki, nagrody przyznawanej przez Fédération Internationale de Football Association (FIFA) najlepszemu graczowi na świecie. Jest także osobowością w hiszpańskiej drużynie narodowej pomimo młodego wieku – 28 lat.

Putellas rozpoczęła fantastyczny sezon z drużyną Barcelony, która zdobyła trzy tytuły ligowe, pucharowe i superpucharowe. Jej zespół, Hiszpania, jest w grupie B z Niemcami, Danią i Finlandią.

Podczas tegorocznego EuroCup 2022 Alexia Putellas pokaże powody, dla których zdobyła ostatnią Złotą Piłkę.

Ellen White

White (na zdjęciu zamieszczonym na początku tego artykułu) to piłkarka reprezentacji Anglii, która w grupie A zmierzy się z Austrią, Norwegią i Irlandią Północną. Zawodniczka Manchesteru City jest jednym z najlepszych strzelców kontynentu i grała już w trzech mistrzostwach świata.

Lieke Martens

W grupie C, która obejmuje Holandię, Portugalię, Szwecję i Szwajcarię, Lieke Martens będzie gwiazdą Mistrzostw Europy Kobiet. Koleżanka Putellasa z FC Barcelona, napastniczka, która wyróżniła się w holenderskiej drużynie, wygrywając ostatnią edycję turnieju. Jest także kapitanem drużyny.

W tamtych rozgrywkach Martens strzeliła trzy gole – jedną z nich w finale – i zaliczyła dwie asysty. Jakby tego było mało, została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta gwiazdy futbolu

Wendie Renard

Wreszcie w grupie D wyróżnia się obecność Wendie Renard, obrończyni Francji, uważana za jedną z najlepszych na świecie na swojej pozycji. Ze swoją drużyną narodową będzie musiała zmierzyć się z Włochami, Belgią i Islandią.

Renard zaczynała jako gwiazda drużyny Olympique Lyon, która wygrała Ligę Mistrzów UEFA w sezonie 2021/2022. Jest także najlepiej opłacaną zawodniczką w lidze francuskiej.

Mistrzostwa Europy Kobiet przyciągają uwagę obserwatorów z całego świata

Z powyższego jasno wynika, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet nie będzie jednym z wielu wydarzeń w letnim kalendarzu. Zawody wiele obiecują i na pewno będą kamieniem milowym w rozwoju tego sportu.

Kolejne mistrzostwa świata odbędą się w 2023 roku, a gospodarzami będą Australia i Nowa Zelandia. Dzięki postępowi, jakiego dokonuje kobieca piłka nożna, nie ma wątpliwości, że wydarzenie odbije się większym echem niż kiedykolwiek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.