Jak Ramadan wpływa na wyniki Karima Benzemy?

Napastnik Realu Madryt szanuje Ramadan, ale wciąż nie przestaje strzelać bramek. Czy przedłużony post ma jakikolwiek wpływ na jego sylwetkę?
Jak Ramadan wpływa na wyniki Karima Benzemy?

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2024

Zastanawianie się, czy Ramadan ma jakikolwiek negatywny wpływ na Karima Benzemę, wydaje się nie mieć sensu. W końcu w ostatnim meczu z Chelsea strzelił trzy gole po tym, jak pościł już od sześciu dni.

Ten rok jest pod tym względem szczególny dla Ligi Mistrzów. Jest wielu muzułmańskich graczy, którzy praktykują ramadan w czasie kluczowych zawodów.

Co dzieje się z ciałem, gdy tak długo pości? Czy sportowcy mogą utrzymywać ten brak jedzenia i kontynuować grę na tym samym poziomie? W tym artykule przyjrzymy się tym pytaniom.

Czym jest ramadan?

Ramadan to nazwa dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Dla wyznawców tej wiary jest to święty okres, w którym obowiązuje surowy post dla praktykujących.

Ten miesiąc nie każdego roku pokrywa się z jednym miesiącem z zachodnich kalendarzy. W rzeczywistości jest obliczany na podstawie faz księżyca. Podobnie dzieje się z datą żydowskiej i chrześcijańskiej Paschy.

W 2022 roku Ramadan rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 1 maja, zbiegając się z ważnymi meczami Karima Benzemy i innych sportowców rywalizujących w Lidze Mistrzów. Dla moralny obowiązek przestrzegania praktyk religijnych, które muszą mieć miejsce w tym świętym czasie, jest bardzo ważny.

W ciągu tych 30 dni od wschodu do zachodu słońca obowiązuje bardzo rygorystyczny post. Większość ortodoksyjnych muzułmanów nie spożywają nawet płynów, dopóki świeci słońce.

Przed wschodem i po zachodzie słońca można pić. Jednak prawda jest taka, że Ramadan to nie tylko ograniczenie spożycia, ale także wejście w stan duchowej refleksji. W związku z tym stosunki seksualne i każda inna aktywność fizyczna, która wymaga odwrócenia uwagi od medytacji i modlitwy, również są ograniczone.

Aby dostosować się do swojej religii i nadal występować ze swoimi drużynami, muzułmańscy gracze w ligach europejskich stosują różne strategie. Na przykład Mohamed Salah, egipski napastnik Liverpoolu, podczas Ramadanu trenuje przed świtem.

Mohamed Salah praktykuje Ramadán.
Salah, napastnik Liverpoolu, otwarcie powiedział, jak modyfikuje swoje treningi podczas Ramadanu.

Jak Ramadan wpływa na życie Karima Benzemy

Kilka dni temu, przed meczem z Chelsea, podczas którego Karima Benzemę obowiązywał Ramadan, piłkarz podał notatkę do francuskiej gazety. Wypowiedział się w tej sprawie tymi słowami:

„To nie ma żadnego wpływu. Ramadan jest częścią mojego życia, a moja religia czyni ramadan obowiązkiem. Jest dla mnie bardzo ważny i czuję się dobrze, kiedy poszczę”.

Rodzice napastnika pochodzą z Algierii i są praktykującymi muzułmanami. Przekazali zasady tej wiary swojemu synowi i starają się pomóc mu w ich przestrzeganiu, nawet żyjąc w zachodniej społeczności.

Przed meczami często zdarza się, że muzułmańscy gracze noszą słuchawki, przez które słuchają surów z Koranu. W ten sposób spełniają kolejny z wymogów tej wiary, jakim jest znajomość świętych tekstów.

Czy można pościć przez miesiąc i zachować sportową formę na wysokim poziomie?

Wielu kwestionuje zdrowotne aspekty Ramadanu, i to nie tylko w przypadku Karima Benzemy, ale każdej osoby, która go praktykuje. Czy ten przedłużony post jest korzystny? A może wyczerpuje zbyt wiele zasobów organizmu?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że sposób, w jaki wytrenowany organizm radzi sobie z brakiem jedzenia, nie wygląda tak samo jak u kogoś, kto nie trenuje regularnie. Organizmy ludzkie mają inne mechanizmy radzenia sobie z niedoborami, gdy są silne.

Karim Benzema może zdobywać punkty podczas Ramadanu, ponieważ przez resztę roku przestrzega ścisłej rutyny ćwiczeń i diety, codziennie poprawiając swoją formę. Kiedy przechodzi przez miesięczny post, jego organizm ma inne zasoby, aby przeciwdziałać brakowi składników odżywczych i nawodnienia.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Kontuzje Cristiano Ronaldo, które uniemożliwiły mu występy

Co dzieje się podczas miesiąca postu?

Forma postu proponowana przez Ramadan bardzo różni się od tego, co znamy jako post przerywany. Trzydzieści dni bez ciał stałych i tylko kilka płynów przed wschodem i po zachodzie słońca to poważny rygor i warto go przeanalizować bliżej.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobi organizm, jest wykorzystanie glukozy jako źródła energii. Może to wystarczyć na 3 lub 4 dni. Następnie będzie musiał uciekać się do tłuszczów i kwasów tłuszczowych, wykorzystując je jako paliwo.

Gdy zasoby tłuszczu zostaną wyczerpane, organizm może zacząć niszczyć tkankę mięśniową w celu uzyskania energii. To krytyczny i niezdrowy punkt. W tym przypadku istnieje jednak duża różnica między wyczynowymi sportowcami a pozostałymi ludźmi.

Ciała sportowców są przygotowane do pracy w różnych warunkach podstawowego metabolizmu, z wyższą wydajnością wytwarzania energii i lepszą zdolnością reagowania na stres fizyczny. Innymi słowy, piłkarze mogą przejść przez Ramadan, nie zauważając różnic w wydajności.

W rzeczywistości, badanie młodych muzułmańskich piłkarzy z 2009 roku wykazało, że nie było znaczących zmian w testach fizycznych podczas ramadanu. Co ważniejsze, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) potwierdziła, że piłkarze, którzy pościli przez miesiąc w kontrolowanym środowisku, pod opieką swoich trenerów i klubów, nie mieli żadnych problemów zdrowotnych.

Balón de futbol y pie.
Kilku badaczy sportowych zapewniło, że sportowcy nie obniżają swoich wyników podczas ramadanu.

Jak wygląda kontrolowane środowisko Ramadanu w piłce nożnej?

„Kontrolowane środowisko” proponowane piłkarzom, którzy praktykują Ramadan, obejmuje pewne zalecenia na ten okres. Są to naukowe sugestie mające na celu zmniejszenie wpływu przedłużonego postu na wyniki sportowe.

Jedną z najważniejszych wskazówek, które zostały potwierdzone przez nauki medyczne, jest zmiana harmonogramu treningów. Najlepiej, aby sportowcy odbywali sesje treningowe o zachodzie słońca. W ten sposób mogą uzupełnić nawodnienie również po zachodzie słońca.

Podobnie muszą mieć dobry harmonogram snu, która podlega pewnym zmianom podczas ramadanu. Będą musieli zapewnić wystarczającą ilość godzin, aby ich rytm dobowy nie zmieniał się zbytnio podczas postu. Zapobiegnie to wykorzystywaniu mięśni jako paliwa.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé – rygorystyczne ćwiczenia i dieta słynnego piłkarza

Ramadan nie wydaje się wyczerpywać Karima Benzemy

Trzy gole przeciwko Chelsea mówią wszystko za siebie. Ramadan w najmniejszym stopniu nie osłabia występów Karima Benzemy.

Nie można tego jednak przypisać szczęściu. Napastnik Realu Madryt kilka lat temu zmienił swoje podejście do treningu i diety, aby dziś stać się niepowstrzymanym strzelcem.

Ciało, umysł i duch są zgodne w tym człowieku, który jest w stanie szanować swoje tradycje bez wpływu na swoje występy sportowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kirkendall, Donald T., et al. “The influence of Ramadan on physical performance measures in young Muslim footballers.” Journal of sports sciences 26.S3 (2008): S15-S27.
  • Zerguini, Yacine, Qanta A. Ahmed, and Jiri Dvorak. “The Muslim football player and Ramadan: Current challenges.” Journal of sports sciences 30.sup1 (2012): S3-S7.
  • Maughan, Ronald J., et al. “Achieving optimum sports performance during Ramadan: some practical recommendations.” Journal of sports sciences 30.sup1 (2012): S109-S117.
  • Chtourou, Hamdi, et al. “Effects of Ramadan fasting on physical performances in soccer players: A systematic review effets du jeûne de Ramadan sur les performances physiques des footballeurs: Revue systématique.” Tun Med 97 (2019): 1114-1131.
  • Aziz, Abdul Rashid, et al. “Effects of Ramadan fasting on the physical activity profile of trained Muslim soccer players during a 90-minute match.” Science and Medicine in Football 2.1 (2018): 29-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.