Czym jest dieta koszerna i kto może jej przestrzegać?

Czy masz pojęcie, czym jest dieta koszerna? Jest to złożony reżim dietetyczny stosowany przez społeczność żydowską. Z tej okazji opowiemy z czego się składa, jak to się robi i jakie są jego zasady. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Czym jest dieta koszerna i kto może jej przestrzegać?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta koszerna nie jest stylem gotowania. Wykracza poza to, ponieważ jest głęboko zakorzenion a w zbiorze zasad żywieniowych judaizmu, które są znane jako kaszrut. Nie wszyscy Żydzi podążają za nimi, ale dla tych, którzy to robią, jest to sposób okazywania czci Bogu i łączenia się z ich wiarą i społecznościami.

Słowo „ Kosher ” pochodzi od hebrajskiego rdzenia Kashér, co oznacza „właściwy”, „czysty” lub „zdatny do spożycia”. Podstawowe zasady tej diety mają pochodzenie biblijne i składają się tylko z tych pokarmów, które są zgodne z ustalonymi zasadami, które nazywane są koszernymi lub kasowymi. Te, które nie są zgodne, nazywają się Trefah lub Taref.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Chociaż prawa koszerności są rozległe i złożone, poniżej omówimy ten rodzaj diety i porozmawiamy o tym, kto może ją zastosować.

Na czym opiera się dieta koszerna?

Prawa dotyczące przestrzegania koszernej diety są zbiorczo znane jako kaszrut i znajdują się w Torze, pierwszej części żydowskiej Biblii. Dr David Kramer mówi, że instrukcje dotyczące praktycznego stosowania tych zasad przekazuje się poprzez tradycję ustną.

W szczególności określają, jakie produkty spożywcze można spożywać, a jakie nie, oraz w jaki sposób należy je wytwarzać, przetwarzać i obchodzić się z nimi przed spożyciem. Określa również, jakich kombinacji pokarmów należy unikać. Praktykujący Żydzi są przekonani, że przestrzeganie diety koszernej jest spełnieniem woli Bożej.

Trzy kategorie, na których opiera się ta dieta, to:

  • mięso i drób,
  • nabiał,
  • pareve, który obejmuje ryby, jaja i pokarmy roślinne.

Jedną z najważniejszych zasad tej diety jest to, że człowiek nigdy nie powinien łączyć mięsa z nabiałem. Ponadto do mięsa i nabiału należy używać oddzielnych naczyń i należy uważać, aby nie myć ich w tej samej wodzie.

Jeśli jesz mięso, poczekaj do następnego posiłku przed spożyciem produktów mlecznych i odwrotnie. Pokarmy zwane pareve można łączyć z jedną z tych opcji.

Drób
Dieta koszerna to ścisły reżim dietetyczny wywodzący się z judaizmu.

Pokarmy, których należy unikać na diecie koszernej

Dieta koszerna jest prawdopodobnie jedną z najbardziej rygorystycznych i dlatego zawiera wiele ograniczeń. Oto niektóre pokarmy, które nie są dozwolone w tej diecie.

  • Zwierzęta, które nie mają rozszczepionych kopyt i nie są przeżuwaczami. Na przykład świnie, króliki, zające, wiewiórki, koty, psy, wielbłądy, kangury i konie są zabronione.
  • Ryby i skorupiaki bez płetw i łusek. Krewetki, krewetki, ośmiornice, kraby, ostrygi i homary nie są dozwolone. Jednocześnie wieloryby, rekiny, mieczniki i delfiny nie są dozwolone.
  • Ptaki drapieżne. Zabronione są również sowy, jastrzębie, mewy, sępy, orły, strusie i bażanty.
  • Kończyny tylne dozwolonych przeżuwaczy. Obejmuje to cięcia na bokach, krótki schabu, udźce i polędwicę.
  • Większość owadów nie jest uważana za koszerną, więc owoce i warzywa powinny być dokładnie sprawdzone i umyte przed jedzeniem.
  • Tłuszcz wokół ważnych organów lub nerwu kulszowego zwierząt uważanych za koszerne.

Pokarmy dozwolone w diecie koszernej

Pokarmy spełniające zasady kaszrutu są uważane za koszerne. Poniżej wymieniono żywność pochodzenia zwierzęcego i roślinnego dozwoloną w ramach tego rodzaju diety.

Mięso (Fleishig)

Istnieją pewne szczególne cechy, które mięso musi posiadać, aby można je było uznać za koszerne, począwszy od gatunku, uboju i przygotowania. W tym kontekście mięso jadalne odnosi się do mięsa niektórych ssaków i ptaków lub ich produktów pochodnych, takich jak rosół, sosy lub kości.

Artykuł z Universidad de los Andes w Bogocie wspomina, że ​​muszą być spełnione następujące kryteria:

  • Muszą to być zwierzęta z rozszczepionymi kopytami, takie jak owce, krowy, kozy, jagnięta, woły i jelenie.
  • Tylko przednie ćwiartki tych przeżuwaczy mogą być spożywane.
  • Można również spożywać udomowione ptaki, takie jak gęsi, przepiórki, gołębie, indyki i kurczaki.
  • Muszą zostać ubite w uboju rytualnym znanym jako Szechita, prowadzonym przez szecheta, wyszkolonego i poświadczonego przez prawo żydowskie.
  • Mięso musi być namoczone w celu usunięcia całej krwi przed przygotowaniem.
  • Wszystkie naczynia muszą być koszerne, to znaczy należy używać tylko do mięsa i produktów mięsnych.

Nabiał (Milchig)

Mleko, masło, jogurt i ser muszą być zgodne z określonymi zasadami, aby mieściły się w kontekście koszerności. Obejmuje to:

  • Muszą pochodzić od koszernego zwierzęcia.
  • Nie można ich mieszać z żadnymi pochodnymi mięsa. Na przykład żelatyna (która jest wytwarzana z kolagenu) lub podpuszczka (enzym występujący w żołądku ssaków, który służy do uzyskiwania twardych serów).
  • Naczynia do ich przygotowywania i spożywania powinny być przeznaczone wyłącznie do produktów mlecznych.
Mleko
Jedną z zasad diety koszernej jest niełączenie mięsa i nabiału.

Ryby i jajka (Pareve)

Zarówno ryby, jak i jajka mają swoje własne zasady, ale są klasyfikowane w tej samej grupie „pareve” lub „neutralne”, ponieważ nie zawierają mięsa ani mleka.

Aby być uważane za koszerne, ryby muszą mieć płetwy i łuski, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk lub halibut. Do ich przygotowania nie wymaga się ekskluzywnych przyborów, można je nawet spożywać z mięsem lub nabiałem.

Jaja można uzyskać z drobiu i ryb koszernych, ale bez śladów krwi, Dlatego wymagana jest dobra kontrola. Można je również spożywać z mięsem lub nabiałem.

Zboża i produkty pochodne w diecie koszernej

Aby zboża i produkty zbożowe były uważane za koszerne, sprzęt do przetwarzania i składniki muszą znajdować się na liście koszerności. Na przykład, jeśli patelnie do pieczenia lub inny sprzęt są smarowane tłuszczami zwierzęcymi lub zboże jest gotowane na sprzęcie, w którym przygotowywane jest mięso lub nabiał, to pochodna zbóż nie pasuje do tej diety.

Jeśli chleb jest przygotowywany ze smalcu zwierzęcego, zamiast tłuszczu czy tłuszczu roślinnego, to również przestaje być produktem koszernym. Ponieważ te metody przetwarzania nie są określone na etykietach produktów, muszą być certyfikowane.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce, będące naturalną żywnością, uważamy za koszerne. Ponieważ jednak w ich siedlisku mogą zostać zaatakowane przez niektóre owady lub larwy, przed sprzedażą lub spożyciem wymagają one sprawdzenia ich obecności.

W przypadkach, gdy pochodne owoców i warzyw przetwarza się na sprzęcie niekoszernym lub w przypadku przetwarzania mleka lub mięsa, nie można ich już uważać za koszerne.

Orzechy, nasiona i ich pochodne

Niektóre komplikacje podczas przetwarzania orzechów, nasion i olejów mogą sprawić, że nie będą one koszerne z powodu możliwego zanieczyszczenia krzyżowego, gdy mięso i produkty mleczne są używane w tym samym sprzęcie.

Jak mówią niektórzy eksperci poprzez w Advances in Biochemical Engineering / Biotechnology , oleje są wysoko przetworzoną żywnością, ponieważ konieczne jest wyeliminowanie niektórych szkodliwych substancji, aby stały się jadalne.

Dlatego, aby być częścią diety koszernej, każdy etap przetwarzania monitoruje się. Zapewnia to zgodność z postanowieniami.

Wino i dieta koszerna

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, wino musi należy przygotować na koszernym wyposażeniu. Oczywiście dotyczy to również jego składników. Jak wyjaśnia Juan Piqueras, napój ten jest jednym z najbardziej wymagających produktów, ponieważ jest częścią wielu żydowskich rytuałów religijnych.

To powiedziawszy, należy zauważyć, że cały proces produkcji koszernego wina jest opracowywany i nadzorowany przez pobożnych Żydów. Jeśli nie, to nie jest dozwolone.

Zasady Paschy

Podczas religijnej działalności Paschy stosuje się znacznie więcej koszernych ograniczeń dietetycznych. Na przykład zgodnie z tradycją wszystkie produkty zbożowe na zakwasie są zakazane. Ziarna te nazywają się „chametz” i obejmują pszenicę, owies, jęczmień, żyto i orkisz.

Niektóre z tych zbóż są czasami dozwolone, pod warunkiem, że nie mają kontaktu z wilgocią przez ponad 18 minut i nie zawierają środków spulchniających, takich jak drożdże. Przykładem tego wyjątku jest mac a , przaśny podpłomyk, który nie jest uważany za chametz, mimo że jest zrobiony z pszenicy.

Certyfikat koszernej żywności

Złożoność nowoczesnego przetwarzania żywności wymaga, aby zwolennicy diety koszernej upewnili się, że spożywają żywność spełniającą poziom rygorystyczności określony przez ich prawa. Z tego powodu stworzono systemy certyfikacji niektórych z ich produktów.

Te certyfikowane jako koszerne muszą posiadać etykietę na opakowaniu wskazującą, że spełniają wszystkie wymagania. Istnieją różne organizacje certyfikujące. Jeśli żywność jest certyfikowana na Paschę, będzie to wskazywać na oddzielnej etykiecie.

Poziom precyzji i rygorystyczności diety koszernej jest jasny. Wielu Żydów wybiera tę dietę, ponieważ pozwala im być bardziej związanym z ich religijnym dziedzictwem. Ale pomimo ograniczeń dieta koszerna może oferować różnorodność i równowagę odżywczą. Ponadto certyfikacja bardzo pomogła w uproszczeniu procesu zakupowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meléndez-Hevia E, De Paz-Lugo P, Cornish-Bowden A, Cárdenas ML. A weak link in metabolism: the metabolic capacity for glycine biosynthesis does not satisfy the need for collagen synthesis. J Biosci. 2009 Dec;34(6):853-72.
  • Pudel F, Wiesen S. Vegetable Oil-Biorefinery. Adv Biochem Eng Biotechnol. 2019;166:69-98. doi: 10.1007/10_2016_65. PMID: 28265701.
  • Gálvis C., Wigoda S. La certificación Kosher. De ritual religioso a garantía de calidad para el consumidor. Universidad de los Andes. Facultad de Administración-Bogotá. 2004. Disponible en: https://repositorio.uniandes.edu.co/bitstream/handle/1992/22457/u263746.pdf?sequence=1
  • Piqueras Haba, Juan. Los judíos y el vino en España. Siglos XI-XV. Una geografía histórica. Universidad de Valencia. 2004. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/1185850.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.