Jaka będzie temperatura na mundialu i jak wpłynie na piłkarzy?

Jak stawić czoła sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza (prawie 90 stopni Fahrenheita)? Odkryj zagrożenia dla piłkarzy w zbliżającym się mundialu.
Jaka będzie temperatura na mundialu i jak wpłynie na piłkarzy?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata FIFA odbędą się na Bliskim Wschodzie. Wybór bezprecedensowego miejsca w Katarze spowodował konieczność przeniesienia zawodów z tradycyjnego miesiąca czerwca na listopad. W przeciwnym razie temperatura na mundialu byłaby nie do zniesienia.

Jednak zmiana miesiąca nie przeszkodzi temu, że podczas imprezy będzie bardzo gorąco. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ na formę graczy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej klimatowi Kataru i jego możliwemu wpływowi na organizm.

Jaka będzie temperatura na mundialu w Katarze?

Co by było, gdyby Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej miały się odbyć między czerwcem a lipcem, jak zwykle? Zawodnicy musieliby wytrzymać temperatury od około 45 ° C do 50 ° C (około 110 – 125 stopni Fahrenheita). Oczywiście nie jest to możliwe! Dlatego to wielkie wydarzenie oficjalnie rozpocznie się w niedzielę 20 listopada.

Nie oznacza to jednak, że o tej porze roku w Katarze panują niskie temperatury. Są one jednak bardziej odpowiednie do gry w piłkę nożną niż w upalne letnie miesiące.

W Katarze zima zaczyna się w grudniu, a kończy w marcu. Przez resztę roku w kraju panuje letni klimat. Oprócz upału, panuje wysoka wilgotność i wieje silny wiatr, zwany „szamalem”. Może osiągać silne podmuchy i generować burze piaskowe unosząc tumany piasku i pyłu.

Jaka więc będzie temperatura na mundialu w miesiącach, w których rozegrają się te najważniejsze zawody piłkarskie? Będzie wynosić od 20°C do 30°C (68 do 86 stopni Fahrenheita). Jednak wiele źródeł specjalizujących się w meteorologii wyjaśniło szczegółowo, że nawet zimą mogą zdarzać się dni, w których termometr przekracza te maksymalne wartości.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Ile meczów grają piłkarze rocznie i jakie są zagrożenia?

Technologia do walki z wysokimi temperaturami podczas Mistrzostw Świata

temperatura na mundialu
Stadiony będą klimatyzowane na wysokie temperatury panujące w Pucharze Świata.

Aby ułatwić aktywność sportowcom, dziennikarzom i kibicom biorącym udział w meczach, stadiony wyposażono w systemy chłodzenia, które utrzymają w środku umiarkowaną temperaturę. Do zasilania tych systemów wykorzystano energią słoneczną.

Należy również zauważyć, że niektóre mecze będą rozgrywane wcześnie, między 13:00 a 18:00. Zarówno słońce, jak i upał to czynniki, które organizatorzy będą musieli wziąć pod uwagę.

Jak temperatura na mundialu może wpłynąć na graczy?

Wysoka temperatura na mundialu może wiązać się z pewnym ryzykiem dla zawodników, którzy prawdopodobnie doświadczą znacznego wysiłku fizycznego. Efekt ten jeszcze bardziej dotyczy graczy, których drużyna zajdzie daleko w eliminacjach. W ich okres rywalizacji się wydłuży.

Jednym z głównych zagrożeń jest odwodnienie. Wraz z upałem pocenie się wzrasta, a to powoduje, że organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity. Utrzymanie stabilnego poziomu płynów gracza będzie więc kluczowe w zapobieganiu kontuzjom i ogólnym problemom zdrowotnym.

Kolejnym potencjalnym niebezpieczeństwem jest udar cieplny. Dochodzi do niego, gdy temperatura ciała przekracza 40°C (104°F). Taki udar może mieć fatalne konsekwencje z powodu utraty płynów i soli niezbędnych do funkcjonowania organizmu.

Dlatego w przypadku wystąpienia objawów takich jak zaczerwienienie skóry, zawroty i ból głowy, gorączka, najlepiej przebywać w miejscu o umiarkowanej temperaturze i nawilżeniu. Aby zapobiec udarowi cieplnemu, wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego w czasie wysokich temperatur.

Ponieważ nie zawsze jest to możliwe dla zawodowych piłkarzy, należy podjąć inne środki ostrożności. Temperatura na mundialu 2022 szczególnie przymusi więc do noszenia odpowiedniej odzieży i picia wystarczającej ilości płynów. Piłkarze nie powinni też jeść zbyt dużo przed wystawieniem się na działanie ciepła.

Promienie słoneczne, kolejny czynnik ryzyka na Mistrzostwach Świata

Wreszcie, zagrożeniem, które również należy wziąć pod uwagę, jest udar słoneczny. Chociaż niektóre stadiony Pucharu Świata mają zakrytą dużą część swojej powierzchni, na innych pole gry pozostaje odkryte.

Przy katarskim słońcu w okolicach południa, gracze będą bardzo narażeni na silne promieniowanie słoneczne. Zbyt intensywne światło słoneczne może powodować problemy, takie jak oparzenia skóry i zaburzenia układu odpornościowego.

temperatura na mundialu
Podczas Mistrzostw Świata w Katarze temperatury będą wysokie, a promieniowanie słoneczne może wpłynąć na wyniki sportowe zawodników.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Puchar EURO kobiet: Piłkarki przyciągają uwagę świata

Temperatura na mundialu doda pikanterii rozgrywkom historycznego turnieju

Na poziomie sportowym Puchar Świata w Katarze z pewnością zapisze się na kartach historii piłki nożnej. Zobaczymy nie tylko mistrzowsko rozgrywane mecze. Jest również prawie pewne, że będą to ostatnie mistrzostwa świata dla graczy takich jak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, a prawdopodobnie nawet dla Neymara.

Temperatura na mundialu będzie również niemal bezprecedensowym przełomem w tych zawodach. Pamiętamy już Puchary Świata rozgrywane podczas mroźnej zimy na południowej półkuli w czerwcu i lipcu – jak w Argentynie w 1978 i RPA w 2010. W 2022 roku warunki środowiskowe z pewnością będą miały wpływ na wiele różnych aspektów turnieju. Konieczne będzie podjęcie niezbędnych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.