Energia aerotermalna: co to jest, jak działa i jakie są jej zalety?

Energia aerotermalna to innowacyjny system ogrzewania i chłodzenia, który wykorzystuje powietrze z otoczenia jako główne źródło energii. Odkryj wszystkie jego zalety i wady.
Energia aerotermalna: co to jest, jak działa i jakie są jej zalety?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje bardziej ekologiczna alternatywa dla zwykłych systemów ogrzewania i chłodzenia. Energia aerotermalna to technologia, która pozwala pompom ciepła wykorzystać do pracy energię powietrza. W ten sposób ich system umożliwia pozyskiwanie ciepła z otaczającego powietrza, nawet w niskich temperaturach.

Jest to ponadto technologia łatwa w instalacji i obsłudze. Dzięki swojej energooszczędności częściej stosuje się ją w dużych obiektach, takich jak lotniska czy szpitale. Jednak coraz więcej domów wykorzystuje ją do zasilania promienników podłogowych i ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Co to jest energia aerotermalna?

Energia aerotermalna to technologia wykorzystująca energię powietrza do wytwarzania ciepła i chłodzenia. Powstaje dzięki zastosowaniu pomp ciepła, które pobierają energię z powietrza z zewnątrz do ogrzania pomieszczenia.

Tymczasem, aby schłodzić pomieszczenie, obwód jest aktywowany w odwrotnej kolejności. W tym przypadku energia aerotermalna wykorzystuje energię z powietrza do klimatyzacji pomieszczeń.

Gdzie jest używana?

Wykorzystanie powietrza jako źródła energii sprawia, że jest to technologia bardziej przyjazna środowisku w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Jednak początkowa inwestycja jest zwykle droższa. Od pewnego czasu mechanizm ten stosowany jest w układach klimatyzacji montowanych w dużych budynkach. Na ogół montuje się go poprzez układanie ogrzewania podłogowego.

Na przykład na lotniskach, w biurach czy szpitalach jest to dość powszechne. Jednak ze względu na swoją efektywność energetyczną coraz częściej stosuje się ją w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych. Dzięki pompom ciepła, które wykorzystuje energia aerotermalna, możliwe jest uzyskanie chłodzenia a także ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

Aeropuertos używa aerotermii.
Ze względu na kolosalne rozmiary lotnisk energia aerotermalna jest ważną alternatywą dla ogrzewania.

Jak działa energia aerotermalna

Ogólne działanie tej energii jest proste. Obieg pobierający ciepło z powietrza zewnętrznego jest generowany przez dwie jednostki tworzące pompy ciepła, jedną zewnętrzną i drugą wewnętrzną.

Jednostką odpowiedzialną za ten etap jest parownik. Następnie wstrzykuje on ciepło do otoczenia za pośrednictwem jednostki zwanej skraplaczem.

Podstawą działania aerotermicznego jest obieg czynnika chłodniczego, który łączy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Poprzez ten obwód wewnętrzny płyn zmienia temperaturę i stan w kilku etapach. Przechodzi przez proces gazowy, ciekły, cieplny i wreszcie zimny.

Po tych czterech fazach zimny gaz jest wyrzucany na zewnątrz. Tymczasem ciepło przenika przez systemy promieniowania podłogowego.

Kluczowym urządzeniem do tej transformacji jest kompresor. Wykorzystuje energię elektryczną do podniesienia temperatury w początkowej fazie.

Z drugiej strony ten sam system aerotermiczny może generować zimne powietrze. W tym celu odwraca obieg chłodniczy, wypychając gorące powietrze na zewnątrz i wtłaczając powietrze o niskiej temperaturze do środka.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Sztuczki rozjaśniające ciemne przestrzenie bez elektryczności

Rodzaje pomp ciepła

Istnieją różne typy pomp ciepła, wśród których są takie, które wykorzystują energię aerotermalną. Dzieli się je ze względu na czynnik zewnętrzny i wewnętrzny, z którym maszyna wymienia ciepło:

  • Pompa powietrze-powietrze: pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je bezpośrednio do wnętrza. Wykorzystuje dzielone systemy klimatyzatorów.
  • System pompowania powietrzno-wodny: W tym przypadku ciepło jest pobierane z powietrza i wtłaczane do obiegu wodnego, który zasila promienniki stropowe lub podłogowe, grzejniki lub termowentylatory.
  • Pompa wodno-powietrzna : W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku ciepło jest pobierane z wody osadzonej na ziemi lub w rzece, a następnie przekazywane do powietrza wewnętrznego.
  • Pompa woda-woda: Ciepło jest pobierane z wody, jak w poprzednim przypadku, ale następnie przekazywane do innego obiegu wody.

Jakie zalety ma energia aerotermalna

Jak każdy system ogrzewania lub chłodzenia, aerotermia ma swoje wady i zalety. Istnieje jednak wiele powodów, aby sięgnąć po tę nową, bardziej przyjazną dla środowiska technologię.

Zmniejszenie marnotrawstwa

Wiele osób wybiera technologię aerotermalną ze względu na jej łatwą instalację, ponieważ nie wymaga ona komina do oddymiania. Dzieje się tak dlatego, że nie wymaga spalania, więc nie potrzebuje czyszczenia, a system nie jest podatny na powstawanie brudu lub gruzu. Dodatkowo brak paliwa przyczynia się do bezpieczeństwa domu.

Energetyczne wykorzystanie energii aerotermalnej

Jedną z głównych zalet tej technologii jest to, że zmniejsza ona zużycie energii, ponieważ większość zasobów wydobywana jest z powietrza zewnętrznego. Jednak jedna czwarta obwodu wykorzystuje energię elektryczną, która jest na ogół droższa niż gaz. Chociaż jest to niewielki odsetek, to jednak ma swoje zalety.

Energia z jednego źródła

Inne systemy ogrzewania i chłodzenia często wykorzystują połączone systemy energetyczne. Oznacza to, że często używają kombinacji gazu, elektryczności lub oleju napędowego.

Taka sytuacja może generować trudności, w zależności od obszaru geograficznego, w którym się znajduje. Podlega również zależności od dwóch różnych mediów. Z drugiej strony pompy aerotermalne zależą tylko od jednego źródła energii elektrycznej.

Łatwość i jedność użytkowania

Energia aerotermalna współpracuje z jednym generatorem we wszystkich zastosowaniach. Oznacza to, że służy do ogrzewania, chłodzenia i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. To zdecydowana zaleta pod względem wykorzystania przestrzeni. Jest też łatwiejsza w utrzymaniu.

Energia aerotermalna jest przyjazna dla środowiska

W odniesieniu do kwestii środowiskowych, technologia aerotermiczna ma tę zaletę, że nie powoduje bezpośredniej emisji dwutlenku węgla. Jednak wytwarza pewne zanieczyszczenia ze względu na użycie energii elektrycznej.

Niemniej te emisje są znacznie niższe niż w przypadku innych systemów ogrzewania lub chłodzenia. Ponadto elektryczność może pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

energia aerotermiczna
Ekologiczne zalety tego rodzaju energii sprawiają, że jest to świetna alternatywa dla gospodarstw domowych.

Jakie wady ma energia aerotermalna

Chociaż jest to nowa technologia, która ma wiele zalet ekologicznych, należy również wziąć pod uwagę pewne wady.

Wyższe inwestycje

Główną wadą tego systemu klimatyzacji jest to, że wymaga znacznie większej inwestycji początkowej niż inne technologie. Jednak możliwe jest odzyskanie części wydatków dzięki mniejszemu zużyciu energii przez urządzenie.

Przestrzeń geograficzna

Ponieważ wykorzystuje energię powietrza jako główne źródło, zewnętrzne warunki klimatyczne mają bezpośredni wpływ na jej pracę. Oznacza to, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym mniej wydajna będzie aerotermalna pompa ciepła.

Nie zaleca się tego rodzaju energii dla przestrzeni geograficznych charakteryzujących się temperaturami poniżej 0 stopni Celsjusza.

Przestrzeń zewnętrzna

Aerotermiczna pompa ciepła wymaga przestrzeni zewnętrznej, w której można umieścić jedną z jej głównych jednostek. Ta sytuacja oznacza większy efekt wizualny niż w przypadku klimatyzatora.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:Wskazówki, jak chronić skórę przed skutkami klimatyzacji

Oceń wszystkie aspekty zanim wybierzesz energię aerotermalną

Energia aerotermalna jest wysoce zalecana podczas budowy lub remontu domu. Łatwa instalacja i uzupełnienie o inne systemy klimatyzacyjne sprawiają, że można ją dostosować do różnych warunków. Ponadto jednostka wewnętrzna wytwarza bardzo niski poziom dźwięku, dzięki czemu jest również wygodniejsza.

Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na przykład początkową inwestycję i warunki geograficzne miejsca, w którym chcesz ją zainstalować. Ogólnie rzecz biorąc, należy ocenić każdą konkretną sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gentile, Alberto G. et al. “La Aerotermia Como Alternativa Para El Control de Triatoma Infestans (Hemiptera, Reduviidae) Resistentes a Deltametrina.” Cadernos de Saúde Pública 20.4 (2004): 1014–1019. Disponible en: https://doi.org/10.1590/s0102-311×2004000400016
  • Carbonell-Morales, Tania , Gorozabel-Chata, Francis-B. ,  Actualidad y perspectivas de una bomba de calor de expansión directa con energía solar. Ingeniería Mecánica [Internet]. 2016;19(1):49-58. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=225144432006
  • Solano, Juan Carlos, and Lorenzo Olivieri. “Climatización Eficiente Mediante Bombas de Calor y Tecnología Solar Fotovoltaica: Análisis de Viabilidad En Edificios Comerciales En España.” XIII Congreso Ibero Americano de Climatización y Refrigeración (CIAR 2015) April (2015): 1–13. Disponible en: http://oa.upm.es/43687/
  • Dos Reis Parise, José A., Cruz Fonticiella, Oscar M.,  Estudio estructural en instalaciones de bomba de calor. Ingeniería Energética [Internet]. 2013;XXXIV(2):119-128. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=329127757004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.