Klimatyzacja - jaka jest idealna temperatura?

Klimatyzacja - jaka jest idealna temperatura?

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Klimatyzacja w naszym domu jest bardzo ważna, nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszej kieszeni, ponieważ niewłaściwe używanie może znacznie podnieść rachunek za prąd.

Zmiana filtru klimatyzacji i zatrudnienie specjalisty do regulacji jednostki powietrznej mogą zrobić różnicę. Również coś tak prostego, jak ustawienie temperatury odgrywa ważną rolę w wysokości rachunku za energię elektryczną.

Powinieneś wiedzieć, że docelowa temperatura pomieszczenia z klimatyzacją wynosi od 25 do 26 ° C. W ten sposób unikniesz szoku termicznego podczas przechodzenia z pomieszczenia chłodzonego do innego, które jest cieplejsze.

Ponadto różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną nie może przekraczać 5 ° C. Aby to sprawdzić warto umieścić termometry w najzimniejszym i najcieplejszym pomieszczeniu. Ponadto zalecamy wzięcie pod uwagi oszczędności energii. Ponieważ zmniejszenie mocy obniża cenę rachunku za prąd.

Klimatyzacja – jaka jest idealna temperatura?

Klimatyzacja to nie tylko idealne urządzenie, które pomaga nam się schłodzić. Ale są również bardzo wydajne w regulacji temperatury wewnętrznej. Ze względu na duszący upał latem kusi nas, aby zostawić klimatyzację działającą przez 24 godziny na dobę.

Nie jest to jednak dobre dla Twojego zdrowia, portfela czy środowiska.

klimatyzacja

Jeśli jednak zdecydujesz się na korzystanie z niej, powinieneś robić to odpowiedzialnie. Zaleca się używanie klimatyzacji w temperaturze nie niższej niż 25,5 ° C. W ten sposób zmaksymalizujemy efektywność energetyczną naszego domu. Wskazane jest również, aby przed włączeniem klimatyzacji sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są prawidłowo zamknięte.

Powinieneś wiedzieć, że większość ludzi obniża instynktownie temperaturę klimatyzacji, aby osiągnąć szybsze schłodzenie. Jednak nie jest to najlepsza decyzja. Ponieważ ustawienie poziomów termostatu na niższych poziomach powoduje nadmierne zużycie energii.

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Korzystanie z klimatyzacji zdecydowanie ułatwia życie. Jednak może to być duży dodatkowy wydatek, jeśli nie będziesz używał jej odpowiednio.

mężczyzna z kalkulatorem

Dlatego, jeśli chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną, zalecamy, aby w przypadku klimatyzacji, którą możesz zaprogramować skonfigurować ją tak, aby działała mniej w ciągu dnia. Na przykład wtedy, kiedy niektóre z pomieszczeń są puste.

  • Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje klimatyzacji by lepiej spać, możesz zaprogramować niższą moc w nocy. Następnie możesz zwiększyć ją w ciągu dnia.
  • Musisz pamiętać, że spanie z włączoną klimatyzacją może powodować problemy dla Twojego zdrowia. Sugerujemy, aby nie używać jej w godzinach odpoczynku.
  • W klimacie umiarkowanym zwykle nie trzeba używać klimatyzacji przez cały dzień. Jeśli w nocy jest stosunkowo chłodniej możesz zwyczajnie otworzyć okna. A potem ponownie włączyć klimatyzację w ciągu dnia. Kiedy uznasz to za stosowne.
  • Jeśli masz wentylatory sufitowe, możesz zwiększyć temperaturę termostatu o 5 ° C.
  • Radzimy również, aby starać się nie dopuścić do wkradnięcia się niepożądanego ciepła. Na przykład tego, które filtruje się z zewnątrz. Również to, które pochodzi z innych urządzeń, takich jak pralka, suszarka i zmywarka. Upewnij się, że używasz ich o najchłodniejszej porze dnia.

Staraj się odpowiedzialnie korzystać z klimatyzacji. Oprócz zdrowia, również Twój portfel i środowisko będą Ci za to wdzięczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.