Jak zminimalizować wpływ klimatyzacji na skórę?

Klimatyzacja sprawia, że środowisko staje się bardziej suche, co ma znaczny wpływ na skórę. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego efektu jest codzienne podejmowanie środków ochronnych.
Jak zminimalizować wpływ klimatyzacji na skórę?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

U niektórych osób wpływ klimatyzacji na skórę jest dość znaczny. U innych ma umiarkowane znaczenie, ale zmiany są zauważalne. Ogólnie powoduje suchość.

Nie ma wątpliwości, że latem upały mogą być bardzo nieprzyjemne. Klimatyzacja chłodzi pomieszczenia, częściowo poprzez zmniejszenie wilgotności.

Może to zmienić naturalnie występujący płaszcz hydrolipidowy skóry. W rezultacie powstaje egzema i podrażnienie.

Wpływ klimatyzacji na skórę

Ciągła lub długotrwała ekspozycja na klimatyzację wpływa na zdrowie skóry. Dzieje się tak, ponieważ naturalne pH skóry jest kwaśne, ale pod wpływem środowiska o niskiej wilgotności staje się zasadowe. To wysusza skórę i obniża jej zdolności obronne.

Klimatyzacja wpływa na niektóre osoby bardziej niż na inne. Najbardziej zauważalne efekty obserwuje się u osób z wcześniej istniejącą suchą skórą lub z tendencją do przetłuszczania się skóry. Niska wilgotność prowadzi do odparowania emulsji hydrolipidowej.

Rolą tej emulsji jest ochrona skóry przed agresją czynników zewnętrznych. Po je osłabieniu na skutek działania klimatyzacji skóra staje się bardziej wrażliwa.

Chociaż w wielu przypadkach nie można obejść się bez tych urządzeń, należy zrobić wszystko, co konieczne i możliwe aby chronić przed nimi skórę i zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Jak to zrobić?

Najlepsze wskazówki, jak zminimalizować wpływ klimatyzacji na skórę

Najlepszym sposobem ochrony skóry przed działaniem klimatyzacji jest utrzymanie dobrego nawilżenia skóry i całego ciała. Sposoby, aby to osiągnąć, są następujące.

1. Picie dużej ilości wody

Zaleca się pić 2 litry wody dziennie. Kiedy zaczynamy korzystać z klimatyzacji, powinniśmy jednak zwiększyć wypijane ilości wody. Chodzi o to, że skóra nieustannie traci wilgoć i konieczne jest jej odzyskanie.

Radzimy pić wodę, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Można to robić małymi, częstymi łykami.

Wskazane jest również zwiększenie spożycia niektórych produktów spożywczych, takich jak zimne zupy warzywne, owoce, gazpacho i naturalne soki. Poprawi się ogólne samopoczucie, a skóra będzie wyglądać zdrowiej.

Efekty klimatyzacji oznaczają, że musisz pić więcej wody.
Nawilżenie przeciwdziała parowaniu bariery hydrolipidowej skóry.

2. Zastosuj dobry krem nawilżający

Innym dobrym pomysłem, aby powstrzymać wpływ klimatyzacji na skórę jest regularne stosowanie kremu nawilżającego. Jego tekstura powinna być lekka i odświeżająca. Właściwie najlepiej włożyć go do lodówki i używać po wzięciu prysznica.

Należy ponadto unikać kremów zawierających alkohol, tłuszcze lub olejki eteryczne. Nie zaleca się również stosowania preparatów komedogennych, ponieważ zatykają pory. Krem nawilżający zapewnia skórze odporność i elastyczność, a także zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.

3. Zdrowe odżywianie

Podobnie pewne produkty spożywcze pomagają zniwelować wysuszający efekt klimatyzacji. Najlepiej stosować dietę antyoksydacyjną, składającą się głównie z owoców i warzyw.

Polecamy jagody, jabłka, marchew, brokuły, karczochy, kalafior, szpinak i pomidory. Zaleca się również orzechy i produkty mleczne, a także napary z zielonej herbaty.

4. Ciągłe mycie rąk i twarzy

Częste mycie rąk i twarzy pomaga zwalczyć wpływ klimatyzacji na skórę. Nawyk ten sprzyja nawilżeniu i wzmacnia higienę. Kiedy skóra jest czysta i nawilżona, wygląda zdrowiej.

Unikaj jednak mydeł perfumowanych lub toaletowych. Zamiast tego wybieraj płyny zawierające kwas mlekowy. Nadaje skórze miękkość i połysk. Szczególnie polecane są również mydła neutralne, szczególnie dla skóry delikatnej.

Bardzo ważne jest, aby nauczyć się osuszać twarz bez uszkadzania cery. Nie zaleca się wycierania twarzy ręcznikiem, ponieważ powoduje to dodatkowe podrażnienie. Właściwe jest osuszenie twarzy lekkimi dotknięciami miękkim materiałem. Trwa to dłużej, ale jest też bezpieczniejsze.

Może cię także zainteresować: Jak najlepiej wykorzystać resztki mydła do rąk

5. Unikanie tytoniu i alkoholu

Jeśli chcesz chronić swoją skórę przed agresją działania klimatyzacji, musisz uwzględnić szkodliwość palenia, która potęguje niechciane efekty. Dym tytoniowy zawiera toksyny dodatkowo wysuszające skórę.

Innym związkiem odwadniającym jest alkohol. Nie tylko działa moczopędnie, promując wydalanie wody z organizmu, ale także utrudnia późniejsze nawodnienie.

Bez alkoholu.
Alkohol ma odwrotny wpływ na nawilżenie skóry, co przeciwdziała korzyściom płynącym z nawadniania.

Właściwa temperatura

Najlepszym sposobem, aby zminimalizować negatywny wpływ klimatyzacji na skórę jest podjęcie takich środków zapobiegawczych jak te wymienione powyżej. W rzeczywistości żaden z nich nie jest trudny do zrealizowania.

Pamiętaj też, aby odpowiednio regulować temperaturę, na którą ustawiasz system klimatyzacji. Nie ma sensu, aby było nadmiernie zimno, ponieważ zużyjesz więcej energii elektrycznej, a jednocześnie zwiększysz uszkodzenia skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cruz Cedeño, S. A. (2015). La exposición a los campos electromagnéticos en bajas frecuencias y su influencia en el ph de la piel (Bachelor’s thesis, La Libertad: Universidad Estatal Península de Santa Elena, 2015).
  • Gálvez, J. S. (2020). La importancia de proteger nuestra piel al usar equipos de protección individual. Enfermería Dermatológica, 14(39), 7-8.
  • Llamas-Velasco, M., & García-Díez, A. (2010). Cambio climático y piel: retos diagnósticos y terapéuticos. Actas Dermo-Sifiliográficas, 101(5), 401-410.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.