Czym są mieszane emocje i jak możemy nimi zarządzać?

Emocje mieszane to doświadczenia, które charakteryzują się przeciwstawnymi emocjami. Oto, co nauka ma o nich do powiedzenia.
Czym są mieszane emocje i jak możemy nimi zarządzać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Emocje i uczucia są znacznie bardziej złożonymi doświadczeniami, niż nam się wydaje. Chociaż lubimy wierzyć, że mamy nad nimi kontrolę, w rzeczywistości mogą nas przytłoczyć lub zamanifestować się w zaskakujący sposób. Właśnie tak się dzieje, gdy nachodzą nas mieszane emocje, ambiwalentne idee, często źle rozumiane przez wiele osób.

Rzeczywiście, termin mieszane emocje jest często używany w odniesieniu do stanu, w którym odczuwamy dwa lub więcej sprzecznych uczuć. Problem polega na tym, że nie zawsze używa się go we właściwym kontekście, ponieważ jak można się spodziewać, ten rodzaj manifestacji jest bardziej złożony, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić więc cechy mieszanych emocji i jak nimi zarządzać.

Charakterystyka mieszanych emocji

Pierwszą rzeczą, którą musimy podkreślić, jest to, że eksperci twierdzą, że mieszane emocje to prawdziwy fenomen. Idea ten nawiązuje do dwóch różnych uczuć lub emocji, które osoba rozwija w obliczu tej samej sytuacji. Jest również znany jako mieszane uczucia i charakteryzuje się uczuciami, które są przeciwieństwami (na przykład szczęście i smutek), ale rozwijają się równolegle.

Jak wskazują badania , mieszane emocje są uwarunkowane wieloma zmiennymi. Najważniejszy jest wiek, kultura i kontekst. Z tego powodu nie możemy kategoryzować mieszanych emocji jako jednego zjawiska. Biorąc pod uwagę różnorodność czynników warunkujących, każda osoba rozwija je lub manifestuje w inny sposób.

Termin mieszane emocje jest często używany w odniesieniu do dwóch opinii lub dwóch pomysłów na jakiś temat. To użycie jest błędne, ponieważ naukowcy zgadzają się, że sprzeczne emocje różnią się od konfliktu emocjonalnego. Nie ma to nic wspólnego z wahaniem, zwątpieniem lub niepewnością co do tego, co powoduje dane doświadczenie.

Zamiast tego jest to rzeczywiste, namacalne i wyraźnie niekontrolowane doświadczenie. Te dwie emocje (a nawet więcej) nakładają się na siebie jednocześnie, a nie po kolei (tj. pierwsza, a potem druga). Jak można się spodziewać, ma to wielkie reperkusje, prowadząc osobę do wewnętrznego konfliktu, niepewności, niepokoju itp.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

6 wskazówek dotyczących zarządzania mieszanymi emocjami

Teraz, gdy masz już ogólne pojęcie o mieszanych emocjach, nadszedł czas, aby nauczyć się kilku sztuczek, jak nimi zarządzać. Wiesz już, że to naturalne doświadczenie, które różni się w zależności od wieku, kultury i kontekstu, który je wywołał.

W rzeczywistości dziecku lub nastolatkowi jest trudniej sobie z nimi poradzić niż osobie dorosłej. Z kolei przekonania kulturowe mogą prowadzić do ich całkowitego stłumienia. Rozwijanie ich w nieistotnej sytuacji to nie to samo, co w sytuacji, która ma bezpośredni wpływ na Ciebie lub kogoś wokół Ciebie.

Poniżej chcielibyśmy przedstawić 6 wskazówek dotyczących zarządzania mieszanymi emocjami.

1. Racjonalnie oceń, co wyzwoliło mieszane emocje

Los sentimientos encontrados pueden manejarse
Wykonanie ćwiczenia introspekcji w celu zastanowienia się nad przyczynami mieszanych emocji jest niezbędne do zarządzania nimi.

Jednym z najczęstszych przekonań wśród ludzi jest to, że emocje są irracjonalne. Jednak w rzeczywistości są bardzo racjonalne, gdy tylko zrozumiesz je, a następnie uregulujesz.

W tym sensie pierwszą rzeczą do zrobienia jest racjonalna ocena tego, co doprowadziło cię do doświadczania mieszanych emocji. Obiektywnie przeanalizuj kontekst, aby określić, czy Twoja reakcja jest racjonalna, czy irracjonalna.

Na przykład mogłeś przesadnie zareagować na wiadomość. Nie ma nic złego w tym, że doświadczyłeś tej reakcji, ale jest coś złego w nieodpowiednim ustosunkowaniu się do niej i odmowie uznania jakiegokolwiek błędu. Kiedy skonfrontujesz się z tym, co powoduje twoje ambiwalentne emocje, będziesz w stanie lepiej je regulować.

2. Zidentyfikuj konsekwencje swoich mieszanych emocji

Już obiektywnie oceniłeś, co spowodowało, że masz mieszane emocje. Następnym krokiem jest ocena ich konsekwencji dla Ciebie i innych. Na przykład przeciwstawne emocje mogą powodować stres, niepokój, napięcie, ataki paniki, niepewność i tak dalej.

Możesz również uzewnętrzniać te uczucia za pomocą słów lub działań, co również będzie miało wpływ na osoby wokół ciebie. Kiedy zbierzesz razem ogólny obraz, możesz mieć większą motywację do zarządzania nimi. Zdasz sobie bowiem sprawę, że emocje nie są tożsame z Twoją osobą ani z tymi, na których dobru ci zależy.

3. Ćwicz ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe to świetna technika radzenia sobie z mieszanymi emocjami. W rzeczywistości istnieją naukowe dowody na to, że oddychanie jest pomocne w regulowaniu reakcji na zmiany emocjonalne. Dlatego dobrze jest  stosować tę technikę, gdy rozwijasz mieszane emocje.

Z pewnością zrobienie sobie przerwy i wykonanie ćwiczeń oddechowych w trakcie epizodu mieszanych emocji może być nieco trudne. Możesz to jednak zrobić, gdy czujesz, że to nadchodzi (niektórzy mogą to przewidzieć) lub gdy minęło kilka minut od ich pojawienia się. W każdym razie świadomość, że jest to skuteczna technika, powinna sprawić, że zechcesz z niej skorzystać.

4. Rozważ ćwiczenie jogi lub medytacji

Los sentimientos encontrados y la influencia del yoga
Nigdy nie zaszkodzi wprowadzić do swojego życia odrobinę dodatkowego spokoju. Uprawianie jogi lub medytacja może pomóc ci jaśniej myśleć, gdy nachodzą cię mieszane emocje.

Istnieją dowody na to, że joga i medytacja mają pozytywny wpływ na regulację emocji. Ich korzyści można odczuć już w ciągu kilku tygodni i są to praktyki, które możesz rozwijać we własnym domu.

Tak naprawdę, aby zacząć ćwiczyć jogę i medytację, potrzebujesz tylko podstawowej wiedzy, nie wspominając o tym, że nie wymagają one dużej przestrzeni ani specjalistycznego sprzętu.

5. Prowadź dziennik, aby wyrazić i przeanalizować to, co czujesz

Powtarzamy, że mieszane emocje to naturalne przeżycie. Aby ocenić je z innej perspektywy, możesz zapisać to, co czujesz, gdy się manifestują.

Jest to ćwiczenie, które pozwala ci je oczyścić bez negatywnego wpływu na ciebie lub innych. Ponadto będziesz mieć do nich dostęp, gdy będziesz chciał je ponownie ocenić w przyszłości.

6. Mów otwarcie o swoich mieszanych emocjach

To jedna ze wskazówek, jak kontrolować mieszane emocje, która jest bardzo przydatna, gdy rozwijasz je w stosunku do innej osoby. Na przykład, jeśli masz je w stosunku do członka rodziny, przyjaciela lub partnera. Otwarte mówienie o ambiwalencji swoich emocji pomoże ci odciążyć się, a perspektywa drugiej osoby pomoże ci w decyzji, którą z dwóch przeciwstawnych emocji wybrać i zatwierdzić.

W przypadku, gdy doświadczanie mieszanych emocji jest w Twoim życiu bardzo częste, nie radzisz sobie z nimi lub warunkują one Twoje codzienne życie, zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Terapeuta może pomóc ci nauczyć się lepiej nimi zarządzać, zidentyfikować wyzwalacz i pomóc ci odzyskać kontrolę nad emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berrios, R., Totterdell, P., & Kellett, S. Eliciting mixed emotions: a meta-analysis comparing models, types, and measures. Frontiers in psychology. 2015; 6: 428.
  • Berrios, R., Totterdell, P., & Kellett, S. Investigating goal conflict as a source of mixed emotions. Cognition and Emotion. 2015; 29(4): 755-763.
  • Grossmann, I., & Ellsworth, P. C. What are mixed emotions and what conditions foster them? Life-span experiences, culture and social awareness. Current Opinion in Behavioral Sciences. 2017; 15: 1-5.
  • Homma, I., & Masaoka, Y. Breathing rhythms and emotions. Experimental physiology. 2008; 93(9): 1011-1021.
  • Patel, N. K., Nivethitha, L., & Mooventhan, A. Effect of a yoga based meditation technique on emotional regulation, self-compassion and mindfulness in college students. Explore. 2018; 14(6): 443-447.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.