Zwalczanie niepokoju – użyj 5 strategii w ciągu 15 dni

Wrzesień 17, 2017
Regularne ćwiczenia fizyczne i stosowanie medytacji mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy bierzemy pod uwagę potrzebę, jaką jest zwalczanie niepokoju. Połączenie się ze swoim wnętrzem może sprawić, że poczujemy się lepiej

Zwalczanie niepokoju staje się coraz ważniejszym dla nas zagadnieniem. Dlaczego? Otóż coraz więcej z nas odczuwa niepokój. Co więc można zrobić, by zwalczanie niepokoju stało się naprawdę skuteczne? Dlaczego jest ono tak ważne?

Niepokój to uczucie, które potrafi zupełnie zdominować czyjeś życie. Niektórzy definiują je jako swego rodzaju monstrum, jako coś, co od czasu do czasu odwiedza nasz umysł, aby siać w nim spustoszenie, aby wyrwać nam z rąk lejce naszego życia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Niepokój – najlepsze sposoby na pokonanie go

Zwalczanie niepokoju – dlaczego jest takie ważne?

Zwalczanie niepokoju jest zupełnie konieczne, ponieważ uczucie to może odebrać nam chęć do życia, sprawić, że zabraknie tchu i równowagi. Sprawia też, że we wszystkim, co robimy lub robić zamierzamy, będziemy się czuły zupełnie niekompetentne.

Niepokój sprawia, że nasze własne myśli i okazje godne wykorzystania, okazują się być ostatecznie naszymi największymi wrogami.

To niszczące uczucie można odkryć już w okresie nastoletnim, a towarzyszyć może nam przez całe nasze życie w postaci swego rodzaju obłąkania, czynnika nie pozwalającemu umysłowi myśleć i oceniać racjonalnie. Odcina ono zupełnie od wytchnienia i uczucia spokoju wewnętrznego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Twoje ciało – sprzymierzeniec w walce ze strachem

Nie jest łatwo przyjąć i przewidzieć, w którym znów momencie nasz umysł zostanie nagle zastraszony, nie widząc absolutnie żadnego wyjścia pozostając pod wpływem niegasnącego strumienia adrenaliny.

Palpitacje, znacznie przyspieszony rytm serca, zimne poty, negatywne nastawienie i katastroficzne myśli to tylko niektóre z uciążliwych symptomów towarzyszących atakom paniki i niepokoju.

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu tej samonapędzającej się spirali strachu, koniecznie wypróbuj podane przez nas w tym artykule techniki. Są one łatwe i wymagają od Ciebie wyłącznie odrobinę samozaparcia i dobrej woli. Na pełny rezultat poczekasz natomiast jedynie 15 dni. Nie zwlekaj więc. Do dzieła!

Przeczytaj również podobny artykuł: Ruminacje – myśli, które generują lęk i niepokój

1. Tworzenie nowych zwyczajów

Bieganie

Tworzenie w życiu nowych nawyków stanowi doskonały sposób na skuteczne zwalczanie niepokoju. Pozwala nam czuć się bezpieczniej, pewniej. Pozwala ponadto dobrze zarządzać czasem pomiędzy zajęciami związanymi z pracą, a czasem wolnym.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zdrowe nawyki, które zabiorą 5 minut!

 • Najważniejszymi etapami dnia u osób cierpiących na ataki paniki i niepokoju są okolice centralnej pory dnia, kiedy to starają się one sprostać największej liczbie obowiązków.
 • Aby dobrze się do tego przygotować i w pełni sprawnie podjąć ciążące na nas obowiązki doskonałym rozwiązaniem jest poranne wykonywanie aktywności fizycznej, takiej jak joga poddawanie się medytacjom. Aktywności te stanowią jedną z metod pozwalających zachować spokój umysłu.
 • W całym mnóstwie codziennych aktywności i obowiązków nie wolno zapominać o tym, jak ważne są chwile relaksu. Koniecznie zapewnij je sobie u schyłku dnia, wyciszając skołatany umysł przed snem. W tym celu możesz skusić się na powolny spacer, pływanie, malarstwo lub czytanie książek.

2. Sztuka racjonalizowania

Kobieta planująca

Nikt nie może skutecznie zwalczyć swoich strachów, jeśli ich wcześniej nie pozna i nie zrozumie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Gdy zaburzenia lękowe stają się koszmarem…

 • Niezbędne jest nauczenie się konstruktywnego rozmyślania i analizowania, które pozwala zrozumieć co w rzeczywistości stanowi źródło naszego strachu, co nas niepokoi i co odbiera spokój.
 • Zawsze bierz pod uwagę to, że czasami autentyczne problemy ulegają zakamuflowaniu poprzez sąsiadujące emocje, co sprawia powstawanie błędnych i chaotycznych odczuć.
 • Pamiętaj, że odczucia takie, jak: „odczuwam strach, boję się, jestem obrażona na cały świat” mogą ukrywać problemy takie jak: „nie lubię swojego ciała, czuję się dotknięta z powodu złych relacji z partnerem lub zmagań z demonami przeszłości, która wciąż wywiera na mnie wpływ…

Najważniejszą kwestią zawsze jednak pozostanie zidentyfikowanie problemu, który jest u źródła.

3. Ktoś do rozmowy

Przyjaciółki

Każda z nas potrzebuje mieć w otoczeniu kogoś, z kim może swobodnie porozmawiać, zrzucić z siebie ciężar życia codziennego, a przede wszystkim czuć się przez tę osobę wysłuchana i zrozumiana.

Przeczytaj również podobny artykuł: Twoje wnętrze – Połącz się z nim na 5 sposobów

 • Bardzo ważne jest byś dobrze wybrała tę powierniczkę, która będzie w stanie uważnie Cię wysłuchać, gdy demony przeszłości znów dadzą o sobie znać.
 • Poszukaj kogoś, kto nie będzie Cię oceniał, a także nie popadnie w pułapkę mówienia czegoś w stylu „to normalne, nie przesadzaj…”
 • Nie potrzebujesz być oceniana, ani tego, by ktoś dodatkowo wzmagał w Tobie negatywne emocje.
 • Szukaj spokoju i równowagi, które są niezbędne do racjonalizowania wszelkich wątpliwości i strachów, a także do uspokajania obsesyjnych myśli.

4. Mindfulness w codziennym życiu

Deser

Mindfulness to filozofia życia oparta w swoich założeniach głównie na praktykowaniu medytacji. Jednak zawiera w sobie również inne sposoby przydatne w uspokajaniu niepokoju.

Przeczytaj również podobny artykuł: Natrętne myśli – pozbądź się ich na 4 sposoby!

 • Mindfulness uczy prowadzić życie bardziej skupione na tym co tu i teraz, uświadamiając potrzebę zauważania naszych obecnych potrzeb.
 • Pozwala nam połączyć się z rzeczywistością, która na co dzień nas otacza, a nie poświęcać przy tym uwagi na ewentualne trudności, które jeszcze nie nastąpiły.
 • Mindfulness pomaga nauczyć się robić rzeczy w sposób bardziej zrelaksowany, bez zbędnej stymulacji.
 • Pomaga być bardziej zrelaksowanym, połączyć umysł z ciałem, wykorzystywać możliwości bez zbędnego zamartwiania się tym, co negatywne.

5. To, co powinnam powiedzieć samej sobie

Medytacja - zwalczanie niepokoju

Warto w naszej codzienności mieć kilka cennych fraz, które w chwilach skrajnego niepokoju pomogą nam odzyskać właściwy punkt odniesienia. Oto kilka przykładów, które można wzbogacić wieloma innymi:

Przeczytaj również podobny artykuł: Życie wymyka Ci się spod kontroli? Oto 6 sposobów, jak nad nim zapanować

 • To ja kontroluję sytuację, nic złego się nie wydarzy, mój umysł jest spokojny, a moje odprężone serce bije całkiem powoli, bez żadnego pośpiechu.
 • Wszystko w porządku, jestem spokojna. Jestem panią mego umysłu, jestem rzeźbiarką moich uczuć, kapitanem mego serca, nic nie może mnie zaskoczyć.
 • Czuję się dobrze, nic mnie nie niepokoi. Czuję się dobrze i nikt nie odbierze mi spokoju. Jestem ważna, kocham siebie, mam do siebie szacunek, a teraz muszę się tylko uspokoić.

Nie wahaj się zastosować wspomnianych rad w praktyce. Z pewnością sprawią, że zwalczanie niepokoju okaże się jeszcze skuteczniejsze.

Zdjęcie tytułowe dzięki uprzejmości © wikiHow.com

WIĘCEJ DLA CIEBIE