Ataki paniki – co powinnaś robić? 4 pomocne wskazówki

Ataki paniki to epizody lęku, które paraliżują daną osobę, wpływając na jej zdrowie psychiczne i fizyczne. Chociaż głównym sposobem leczenia jest terapia, istnieją inne sposoby, które mogą Ci pomóc.
Ataki paniki – co powinnaś robić? 4 pomocne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2020

Ataki paniki, które częściej występują u kobiet, pojawiają się się od około 25 roku życia. Są one generalnie związane z czynnikami psychospołecznymi, ale mogą być również powiązane z predyspozycjami danej osoby lub podatnością genetyczną.

W dzisiejszym artykule omówimy to zaburzenie i przedstawimy najlepsze sposoby jego leczenia. Niezbędna jest jednak indywidualna diagnoza i leczenie zgodne z zaleceniami lekarza. Co powinnaś robić w przypadku ataku lęku?

Ataki paniki

Atak paniki to nagły napad lęku. Objawy mogą być różne, w zależności od osoby:

 • palpitacje serca,
 • pocenie się,
 • drżenie,
 • suchość w ustach,
 • problemy z oddychaniem i uczucie duszenia się,
 • ból w klatce piersiowej,
 • nudności i dyskomfort w jamie brzusznej,
 • poczucie nierealności,
 • parastezja (uczucie mrowienia lub kłucia).

Co wywołuje atak? Nie zawsze możliwe jest określenie czynnika, który powoduje panikę, dlatego też ataki są nieprzewidywalne. Niektóre osoby uczą się jednak rozpoznawać sytuacje, które mogą prowadzić do ataków – co pomaga im w zapobieganiu ich.

Leczenie ataków paniki

W przypadku napadów lęków, które nie pozwalają Ci się zrelaksować lub zaburzają Twoje zdrowie psychiczne, najlepiej jest szukać profesjonalnej pomocy.

Ataki paniki

Badania pokazują, że istnieje wiele przeszkód w leczeniu napadów paniki:

 • osoba dotknięta chorobą nie szuka profesjonalnej pomocy,
 • etapy leczenia nie są jasne lub pacjent nie stosuje ich przy pomocy psychologa i leków, w zależności od przypadku, w warunkach ambulatoryjnych.

Osoba dotknięta tym schorzeniem powinna otrzymać psychologiczną diagnozę swojego przypadku, możliwych przyczyn i dostępnych metod leczenia. Po osobistej analizie pacjenci powinni rozważyć korzyści wynikające z psychoterapii, leków i innych możliwych sposobów leczenia.

Dodatkowo, analiza powinna zawsze uwzględniać wiek pacjenta, to, czy był on wcześniej poddawany leczeniu, a także ryzyko podjęcia próby samobójczej, powagę napadów lęku i wiele innych czynników. Jak widać, leczenie wymaga dogłębnej oceny.

W przypadku stosowania leków, mogą się one różnić w poszczególnych krajach, dlatego nie możemy podać ogólnych zaleceń. Ponadto, bardzo ważne jest, aby przyjmować właściwą dawkę i znać możliwe skutki uboczne każdego leku.

Ogólne wskazówki przydatne podczas napadów lęków

1. Olejek lawendowy jest świetny na ataki paniki

Jest kilka naturalnych środków, które mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu objawów napadu lęku. Jednak potrzeba większej ilości badań, aby udowodnić ich skuteczność.

Dowiedziono, że olejek lawendowy skutecznie relaksuje osoby, które cierpią na zaburzenia układu nerwowego. Przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy stosowali olejek jako suplement. Należy go jednak zawsze przyjmować w postaci rozcieńczonej i postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

2. Ćwiczenia fizyczne i relaksacja

Poprzez ćwiczenia fizyczne lub relaksacyjne możesz lepiej kontrolować swoje ataki i dbać o swoje dobre samopoczucie.

Jak łagodzić atak lęku?

Ćwiczenia fizyczne nie rozwiązują problemu ataków paniki. Jednak badania pokazują, że wraz z innymi środkami, mogą pomóc w łagodzeniu ich. Możesz na przykład trzy razy w tygodniu ćwiczyć aerobik.

Powinnaś także szukać metod na rozluźnienie mięśni. Oczywiście, zależy to od upodobań i charakteru danej osoby, ale możesz wypróbować zajęcia takie jak joga.

3. Oddychanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, trudności w oddychaniu są jednym z objawów ataku lęku. Na przykład hiperwentylacja może zapoczątkować lub przedłużyć atak. Z tego powodu nauka kontrolowania oddechu może być ważna podczas napadów lęku i jako metoda ich leczenia.

Powrót do normalnego oddechu może zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów lęku. Każda tego typu terapia jest korzystna.

4. Psychoterapia na ataki paniki

Psychoterapia może być skuteczna jako długoterminowe leczenie napadów lęku i stresu.

Psychoterapia

Biorąc pod uwagę nie tylko sam moment, podczas którego masz atak lęku, psychoterapia powinna być Twoją długoterminową opcją leczenia, abyś mógł ostatecznie przezwyciężyć ten problem. Jeśli chcesz, możesz także uczestniczyć w grupach wsparcia i grupach samopomocy.

Psychoterapeuta będzie odpowiedzialny za badanie problemów emocjonalnych związanych z tym zaburzeniem. Dodatkowo, oceni on przyczyny i sytuacje, podczas których pojawia się lęk.

Jest wiele różnych opcji, jednak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) wyróżnia się udowodnioną skutecznością w leczeniu tego zaburzenia. Jest tak, ponieważ CBT uczy Cię różnych sposobów myślenia, zachowywania się i reagowania na swoje uczucia – te, które prowadzą do ataków.

Mamy nadzieję, że te informacje o napadach lęku i leczeniu tego zaburzenia były przydatne. Ważne jest, aby zrozumieć, że psychoterapia może być niezbędna do rozwiązania tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.