Terapia - 4 sygnały, że naprawdę jest Ci potrzebna?

Wsparcie najbliższych jest bardzo ważne, jednak czasami nie wystarczy, by uporać się z poważniejszymi problemami emocjonalnymi.
Terapia - 4 sygnały, że naprawdę jest Ci potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2017

Terapia to dość wrażliwy i często wstydliwy temat. Wiele osób boi się przyznać, że potrzebuje pomocy specjalisty z lęku przed tym, co powiedzą ludzie. Jest to oczywiście bardzo złe podejście, które pozbawia części z nas szansy na uzyskanie pomocy.

Pamiętaj, że terapia to żaden wstyd i w wielu przypadkach jest niezbędna, by odzyskać równowagę emocjonalną i spokój ducha. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja życiowa sytuacja kwalifikuje Cię do zasięgnięcia porady specjalisty, czytaj dalej i poznaj 4 sygnały, które mogą świadczyć o tym, że taka pomoc jest Ci potrzebna.

Na czym polega terapia?

Jeśli chodzi o terapię, konsultacje psychologiczne czy wizyty u lekarza psychiatry, można powiedzieć, że ile osób, tyle opinii. Wiele osób bardzo krzywdząco i mylnie sądzi, że z tego rodzaju pomocy korzystają tylko osoby chore psychicznie.

Stąd też biorą się liczne lęki i uprzedzenia związane z decyzją o pójściu na terapię. Nic bardziej mylnego!

Rozmowa z terapeutą, terapia

Kim tak naprawdę jest terapeuta i czym się zajmuje? Przede wszystkim musi być to osoba wykształcona w obszarze psychologii, zaznajomiona z charakterystyką ludzkich zachowań pod względem takich aspektów jak:

  • myśli
  • emocje
  • procesy kognitywne
  • zaburzenia

Z drugiej strony nie należy mylić funkcji pełnionych przez terapeutę z zadaniami należnymi księdzu czy prawnikowi. Nie należy oczekiwać od terapeuty, że udzieli nam rozgrzeszenia lub znajdzie magiczne rozwiązanie na wszystkie nasze problemy.

Jego rolą jest przede wszystkim odpowiednie pokierowanie rozmową, w taki sposób, aby za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, pacjent sam opowiedział o tym, z jakimi boryka się problemami i jak sam sądzi, że mógłby je rozwiązać.

Jak rozpoznać, czy potrzebna Ci terapia?

Wiele osób czuje w głębi serca, że nie do końca radzi sobie ze swoimi problemami emocjonalnymi i psychologicznymi. Jednocześnie jednak brakuje im odwagi czy też pewności, czy naprawdę potrzebna jest im terapia i wsparcie specjalisty.

Podjęcie decyzji o zapisaniu się do terapeuty nie jest proste, warto więc poznać kilka przesłanek, które Ci w tym pomogą.

Decyzję o pójściu na terapię należy podjąć z odpowiednio lekkim i czystym umysłem, a także zaangażowaniem. Należy zdawać sobie sprawę, czego oczekujemy od terapeuty i z czym konkretnie chcemy się do niego udać. Warto pamiętać także o wszystkich zaletach i wadach takiego rozwiązania.

Aby ułatwić Ci to zadanie, poniżej przedstawiamy listę 4 przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że terapia jest Ci potrzebna.

1. Potrzebujesz obiektywnej opinii z zewnątrz

Hipokryzja jest w obecnych czasach w modzie. Możemy otaczać się grupą licznych przyjaciół i znajomych, jednak w obliczu problemów możemy zderzyć się ze ścianą uprzedzeń, nieszczerości, złośliwości czy złych intencji. Właśnie dlatego obiektywne spojrzenie z zewnątrz i wsparcie profesjonalisty może być bezpieczniejszą i skuteczniejszą opcją na wyjście z problemów.

Psychoterapia, terapia emocjonalna

Specjalista wysłucha Cię jak najlepszy przyjaciel, jednocześnie nie będzie Cię oceniał, ani komentował Twojego postępowania.

2. Zależy Ci na profesjonalnej ocenie i poradach

Z wieloma problemami możemy zwrócić się do najbliższych nam osób, jednak nie zawsze ich porady okażą się adekwatne do sytuacji. Oczywiście chwila szczerości to zawsze szansa, by zrzucić z barków emocjonalny ciężar. W wielu przypadkach profesjonalna ocena i porada ze strony terapeuty przyniesie Ci więcej korzyści.

Terapia pozwala na podzielenie się swoimi osobistymi problemami, przy jednoczesnej gwarancji, że każda porada jest oparta o liczne doświadczenia terapeuty z pracy z wcześniejszymi pacjentami.

Oczywiście nie można zapomnieć, że często psycholog czy psychoterapeuta opiera się także na teoriach psychologicznych i wynikach badań klinicznych, wciąż jednak są to solidne podstawy dla dobrej diagnozy i udanej terapii.

3. Nie umiesz mówić o swoich emocjach

Nie każdy z nas umie rozpoznawać swoje emocje, czy też o nich opowiadać. W takim przypadku warto jest skorzystać z pomocy kogoś, kto nas tego nauczy. Terapia to szansa, by stopniowo zmierzyć się ze swoimi problemami, lękami, frustracjami czy wspomnieniami z przeszłości.

Rozmowa z psychologiem

Pozwala na to, by rzeczy niegdyś spychane wgłąb podświadomości wreszcie wypłynęły na zewnątrz. W ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci się z nimi zmierzyć i pogodzić. W tym sensie terapeuta jest poniekąd lustrem, w którym możesz się przejrzeć. To niezwykłe doświadczenie!

4. Potrzebujesz przestrzeni osobistej

Ostatnią przesłanką do tego, by udać się na terapię, jest silna potrzeba zyskania przestrzeni osobistej, tylko dla siebie. Może wydawać się to na pierwszy rzut oka mało logiczne, jednak w rzeczywistości terapia to doskonała szansa, by zyskać czas dla siebie i lepiej poznać swoją psychikę.

Skoro uznamy, że terapeuta to poniekąd przewodnik po zakamarkach ludzkiego umysłu i zachowania, nic dziwnego, że jest on najlepszą osobą, która może nauczyć się rozumieć samą siebie.

To ogromne wsparcie, w dodatku zbudowane na silnych podstawach naukowych. Warto więc skorzystać z takiej szansy. Nie warto wstydzić się poprosić o pomoc specjalisty. Może się okazać, że to najlepsza decyzja, jaką mogłaś podjąć!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.