Lęki – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć

· Październik 5, 2017
Napad lęku to normalna reakcja na zagrożenie, ale jeśli pojawia się regularnie bez większego powodu, czas nauczyć się z nim radzić.

Większość ludzi doświadczyło tego przynajmniej raz w życiu: Twoje serce bije szybciej, odczuwasz zagrożenie, trudności w oddychaniu, coś, co ściska Twoje gardło…Tak przejawiają się lęki.

Ta spontaniczna reakcja, która czasami Cię przerasta jest owiana mitami, które tak naprawdę uniemożliwiają nam poprawne zrozumienie czym są lęki.
Większość ludzi zna wyłącznie ich symptomy, jednak czy istnieje coś więcej?

1. Napad lęku to nie choroba

Możemy uważać lęki za chorobę, ponieważ czasami całkowicie obezwładnia tych, którzy na nie cierpią. Bywa, że napad lęku wygląda dość strasznie dla osób trzecich, którzy nie do końca wiedzą o co chodzi.

Dokuczanie w szkole. Atak lęku

Lecz to nie czyni lęków chorobą.

  • Chociaż niektóre osoby mogą doświadczać ich stosunkowo często i tracić nad nimi kontrolę, powinieneś pamiętać, że wszystko działa poprawnie w Twoim ciele i umyśle.
  • Musisz się po prostu zapoznać z różnymi strategiami jak radzić sobie w takich sytuacjach i uchronić się przed straceniem kontroli nad własnym życiem.

2. Czy mogę od tego umrzeć?

Kiedy uczucie niepokoju gromadzi się już przez jakiś czas, możesz mieć wrażenie, że umrzesz. Nagle, Twoje gardło zaciska się i nie możesz normalnie oddychać. Jednakże myślenie w ten sposób tylko pogorszy symptomy. Zintensyfikuje je i poczujesz się jeszcze gorzej.

W końcu Twoje ciało reaguje na zagrożenie, lecz gdzie tkwi prawdziwe niebezpieczeństwo? Jesteś bezpieczny; wszystko jest w najlepszym porządku. To po prostu reakcja Twojego ciała na strach.

Nie możesz umrzeć od lęków, ponieważ one nie zabijają, podobnie ich objawy.

Pamiętaj: To, co czujesz w swoim ciele, nie zaprowadzi Cię do tego, czego się obawiasz. Nie zabraknie Ci powietrza. Twoje gardło się nie zamknie. Twój strach to nic innego, jak nauka ciała jak reagować na to, co się dzieje.

3. To normalna reakcja na zagrożenie

Lęki to normalna odpowiedź na przygotowanie się jak stawić czoła zagrożeniu, w jakim znajdujesz się nie tylko Ty, ale i Twoi bliscy. Dlatego każdy doświadczył tego w jakimś momencie swojego życia.

Jednak w niektórych sytuacjach, reakcja organizmu nie jest prawidłowa.

rozpacz

Kiedy lęki przychodzą w sytuacji, w której nie ma żadnego zagrożenia, ani nic nie wskazuje na to, że coś ją wywołało, wtedy nadchodzi czas, żeby nauczyć się jak sobie z nimi radzić oraz kontrolować.

Kiedy to nie pomaga, a Ty czujesz się coraz gorzej, wtedy musisz zbadać czego tak naprawdę się obawiasz, z czym sobie nigdy nie potrafiłeś poradzić lub przez jakie problemy przechodzisz. W ten sposób możesz zacząć je adresować i stawić im czoła w zdrowy sposób.

4. Lęki prowadzą do znaczących zmian

Choć z pozoru może się tak nie wydawać, lęki wywierają w Tobie zmiany, które sprawiają, że Twoje ciało zaczyna się zachowywać jakby było zaprogramowane w obliczu pewnych sytuacji.

Jeśli chodzi o aspekt poznawczy, obrazy oraz myśli zaczynają przebiegać przez Twój umysł oraz aktywować pewną reakcję. Zaczynasz też myśleć o planie ucieczki. Jeśli chodzi o aspekt motoryczny, Twoje mięśnie przygotowują się oraz napinają, aby być gotowe na wszystko, co rozkaże im umysł (czy będzie to ucieczka, ukrycie się, walka, itd.)

Z kolei może to też wpłynąć na inne procesy. To aspekt psychologiczny, kiedy Twoje serce wyskakuje z klatki piersiowej, pocisz się, masz bóle głowy oraz problemy żołądkowe.

Pamiętaj: Twoje ciało reaguje na zagrożenie, dlatego przygotowuje się do tego tak dobrze, jak potrafi. Jednak jeśli właściwie żadne prawdziwe zagrożenie nie istnieje, ciało będzie musiało się nauczyć jak prawidłowo zareagować.

5. Na dłuższą metę, lęki mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie

Lęki są doprawdy naturalne i nawet pojawiając się, kiedy nie powinny, nie musi to być negatywne doświadczenie. Ta reakcja może być również sygnałem, który chce Ci przekazać Twoje ciało: czas zwolnić, lepiej się odżywiać, więcej ćwiczyć oraz mieć więcej czasu dla siebie.

Jednakże życie w lęku przez długi czas może mieć głębszy wpływ na Twoje zdrowie. Niestety może osłabić Twój system odpornościowy, doprowadzić do depresji, bezsenności oraz krótkotrwałej utraty pamięci.

Poznanie źródła swoich lęków pomoże Ci wyrwać je z korzeniami oraz powrócić do normalnego funkcjonowania.

Mężczyzna chwyta się za głowę, objaw lęku

Ignorowanie symptomów, bezczynność lub radzenie sobie z nimi lekami nie sprawi, że problem zniknie. Musisz stawić czoła ich podłożom.