Rocznica w związku - 5 powodów, aby świętować

Nie zawsze świętujemy rocznicę w związku. Czy to z powodu braku czasu, czy odwagi. Jednak spędzenie dnia na celebrowaniu miłości ma kilka zalet. Opowiemy ci o tym w dzisiejszym artykule.
Rocznica w związku - 5 powodów, aby świętować
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To prawda, że ​​nie co roku będziemy mieli takie same pragnienia, entuzjazm czy dyspozycyjność do organizowania wydarzenia jakim jest rocznica w związku. I nie można zaprzeczyć, że nie wszyscy z nas przywiązują taką samą wartość do tego typu wydarzeń. Chociaż trzeba przyznać, że uczestnictwo w tego typu rytuałach ma dla wszystkich osób pozytywne skutki.

Na poziomie społecznym powszechne jest świętowanie specjalnych dat, takich jak urodziny czy Boże Narodzenie. Te chwile dają nam idealną wymówkę, by spotkać się z naszymi bliskimi i przyjaciółmi. Pozwalają nam podsumować ostatnie czasy, a nawet zamknąć w naszym życiu pewne cykle i otworzyć nowe.

Rocznica w związku pozwala nam na przeprowadzenie tych samych procesów, ale skupionych na więzi uczuciowej, którą dzielimy z naszym partnerem. Dlatego też ważne jest, aby zrobić sobie przerwę od codziennej rutyny, aby uczcić trwałość naszego związku i miłości. Oto powody.

1. Rocznica w związku pozwala na momenty całkowitej bliskości

Kiedy związek ma już długi staż, często zdarza się, że jest w nim coraz mniej chwil sam na sam. Obowiązki zawodowe, dzieci i skumulowane zmęczenie powodują, że wiele par porzuca zdrowy nawyk wspólnego spędzania czasu we dwójkę. Wtedy do związku wkrada się rutyna.

Chociaż raz w roku to zdecydowanie niewystarczająco, rocznica w związku jest idealną datą, aby odłączyć się od reszty świata i zaoferować wyłączną uwagę naszej wyjątkowej osobie. Głębokie rozmowy, wspólny śmiech, porozumiewawcze spojrzenia… Wszystkie te drobne gesty wzmacniają intymność i nie zawsze są obecne na co dzień.

Rocznica w związku

2. Pozwala wrócić do początku

Poświęcenie dnia lub nocy na obchody rocznicy pozwoli ci cofnąć się w czasie do pierwszych miesięcy randkowania. Powróci iluzja pierwszej randki i pierwszego pocałunku.

Jest to świetna okazja aby przypomnieć sobie wszystkie powody, dla których pojawiła się między partnerami miłość. Wspominanie przeszłości i wspólne przeżywanie jej obudzi magię, która wydaje się zapomniana i przytłoczona przez codzienną rutynę.

3. Rocznica w związku zachęca do refleksji nad istniejącą więzią

Oprócz wspominania przeszłości, świętowanie rocznicy w związku pomaga podsumować go i postęp, który w nim nastąpił. Jest to dobra okazja aby dostrzec, że wspólna więź partnerów jest teraz głębsza, pogłębiło się też wzajemne zrozumienie i uczucie zaangażowania.

Dzięki temu partnerzy są w stanie jasno dostrzec wszystkie negatywne i pozytywne przeżycia, w jakich uczestniczyli razem w ostatnim roku. Będą mogli ocenić postęp w związku i w swoim rozwoju osobistym.

4. Wspólne świętowanie przypomina o wielkiej wartości związku

Zanurzeni w codzienności, wiele razy zapominamy o odczuwaniu i okazywaniu wdzięczności za posiadanie tak głębokiej i znaczącej więzi, jaką utrzymujemy z naszym partnerem. Ta szczególna okazja pomaga nam uświadomić sobie tę wielką wartość, wszystko, co nam niesie i znaczenie, jakie nadaje naszemu życiu.

Pozwala zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie o zaletach partnera. Zachęca nas do spojrzenia świeżymi oczami na wszystko, co uważamy za oczywiste. To z kolei niewątpliwie przyczynia się do naszego szczęścia.

5. Rocznica w związku pomaga stworzyć nowe wspomnienia

Wspomnienia kształtują tożsamość pary. To wszystkie te wspólne chwile, które wzmacniają poczucie jedności, współpracy i przyczyniają się do tworzenia wspólnej historii. Rocznice stają się bez wątpienia jednym z najbardziej wyjątkowych wspomnień. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich wielki ładunek emocjonalny.

Z tego powodu przyczyniają się do powiększania tego fotograficznego albumu umysłu, w którym znajdują się najszczęśliwsze i najbardziej znaczące chwile naszego życia. Wspomnienia te uszczęśliwiają nas i jeszcze bardziej przybliżają do naszego partnera.

Mapa - plany

Pomysły na uczczenie rocznicy

Jest wiele powodów do świętowania rocznicy, ale jak to zrobić? Są pary, które wolą odprawiać rytuał i wykonywać tę samą czynność każdego roku. Podczas gdy inne lubią urozmaicać sobie świętowanie. Jeśli tak jest w wawszym przypadku, proponujemy kilka alternatyw.

Romantyczna kolacja

To najpopularniejsza alternatywa, ale jednocześnie jedna z najbardziej odpowiednich. W końcu nie potrzebujesz niczego więcej niż towarzystwa ukochanej osoby, intymnej atmosfery i apetycznego posiłku, aby celebrować waszą wspólną miłość.

Niezależnie od tego, czy idziesz do restauracji, czy wolisz gotować w domu, rozmowa przy świecach przy lampce wina będzie świetnym sposobem na spędzenie czasu.

Weekendowy wypad

Nie ma to jak wyjazd, aby wyrwać się z rutyny, zapomnieć o codziennych obowiązkach i skupić na sobie uwagę naszego partnera. Wiejski dom, pobliska wioska lub piękne stare miasto mogą stać się idealnym miejscem na tę uroczystość. Odkrywanie nieznanego otoczenia ramię w ramię z ukochaną osobą pozwoli wam stworzyć niezapomniane wspomnienia.

Wspólne przygody

Nurkowanie, skoki spadochronowe, lot balonem, przejażdżka konna… Jest wiele oryginalnych zajęć, dzięki którym można spędzić razem czas i tworzyć niezapomniane przeżycia. Niech twoja bardziej żądna przygód strona wyjdzie na jaw i śmiało spróbuj czegoś innego.

Impreza

Dzielenie się szczęściem z naszymi bliskimi sprawia, że ​​jest ono pomnożone. Dlaczego więc nie zorganizować zjazdu z rodziną i przyjaciółmi na cześć waszego związku? Ci, którzy widzieli, jak dojrzewaliście jako para, z radością podzielą z wami ten wyjątkowy moment.

Może też opowiedzą anegdoty i przypomną najważniejsze wydarzenia z waszych wspólnych chwil.

Spotkanie towarzyskie

Rocznica w związku – świętujcie ją dla przyjemności

Obchody rocznicy powinny być źródłem przyjemności i szczęścia. To nie jest obowiązek lub formalność. Kiedy planowanie uroczystości wywołuje stres, gdy pojawiają się kłótnie na ten temat lub odbywa się to automatycznie, trzeba się zatrzymać i przewartościować wszystko od nowa.

Jeśli warunki nie sprzyjają, nie jest konieczne organizowanie wielkiej uroczystości. Może wystarczyć odręczny list lub wspólne śniadanie w łóżku. Jedyną ważną rzeczą jest to, żebyście oboje cieszyli się tym symbolicznym aktem celebracji miłości, która kończy właśnie kolejny rok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fisher, R., Callander, R., Reddish, P., & Bulbulia, J. (2013). How Do Rituals Affect Cooperation? An Experimental Field Study Comparing Nine Ritual Types.
  • Mancillas Bazán, C. (2006). La Construcción de la Intimidad en las Relaciones de Pareja: El Caso del Valle de Chalco. Psicología Iberoamericana, 14(2),5-15. Recuperado 18 de Mayo de 2021, de https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=133920321002
  • Fiese, B. H., Tomcho, T. J., Douglas, M., Josephs, K., Poltrock, S., & Baker, T. (2002). A review of 50 years of research on naturally occurring family routines and rituals: Cause for celebration?. Journal of family psychology16(4), 381.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.