Jak zachować namiętność w związku?

7 stycznia, 2020
Monotonia, między innymi, zwykle źle wpływa na życie i wzajemne relacje w związku. Na szczęście istnieją metody na podtrzymanie ognia namiętności. Czy chcesz je poznać i zastosować? W tym artykule szczegółowo je opisujemy.

Jeśli przeanalizujemy dane dotyczące liczby rozwodów przeprowadzanych obecnie w Europie i na całym świecie, zobaczymy, że wyniki są alarmujące. Dlatego możemy zadać sobie pytanie, jak zachować namiętność w związku i zapobiec nudzie, która może się skończyć w bardzo smutny sposób.

Wiemy, że życie w związku może mieć swoje lepsze i gorsze momenty, ale odpowiedzialność za utrzymanie namiętności spoczywa na obu partnerach.

Właśnie dlatego chcieliśmy podzielić się z wami serią zaleceń, aby piękny etap zalotów nie musiał się kończyć, kiedy zaczynacie żyć razem. Dzięki tym wskazówkom będzie raczej odwrotnie i miłość będzie się wyczuwać w powietrzu. Dlatego zobacz, jak zachować namiętność w związku i cieszyć się nią przez długie lata?

Główne przyczyny, dla których kończy się namiętność

Zasadniczo warto poznać główne przyczyny ochłodzenia emocji miedzy partnerami. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej:

Kłótnia
Istnieje wiele czynników, które wpływają na osłabienie namiętności w związku. Do najczęstszych należą monotonia, niewierność i niezadowolenie seksualne
  • Monotonia. Relacje stają się przewidywalne i nie ma miejsca na niespodzianki.
  • Partnerzy nie robią już nic ekscytującego, zawsze powtarzają te same czynności.
  • Czasami dwie osoby szybko się w sobie zakochują i i nie dają sobie wystarczająco dużo czasu, aby się bliżej poznać albo ustalić, czy któreś z nich tylko wypełniło pustkę pozostałą po poprzednim związku.
  • Jedna strona czuje, że chce czegoś lepszego niż jej partner, ponieważ czuje, że nie spełnia jej oczekiwań lub nie chce bardziej angażować się w związek.
  • Jedno z partnerów nawiązało emocjonalne więzi z kimś innym i straciło kontrolę. Może to być współpracownik lub ktoś bliski i ta sytuacja coraz bardziej dystansuje go od partnera.
  • Seks nie daje przyjemności i robisz to tylko dlatego, że czujesz, że musisz się z niego „wywiązać” jak z obowiązku. Ale nie dlatego, że czujesz namiętność w danym momencie. W takich momentach pieszczoty praktycznie nie istnieją.

Zobacz także: Anorgazmia a zdrowie psychiczne – jaki związek zachodzi

Jak zachować namiętność między partnerami?

Jeśli po przebadaniu tych przyczyn zdajesz sobie sprawę, że któraś z nich dotyczy Ciebie i Twojego związku, możesz przejść do podjęcia decyzji. Decyzja, którą podejmiesz, będzie bowiem zależeć od tego, co osłabia namiętność między Wami.

Ale jeśli czujesz, że to tylko nuda, monotonia i nadmierna rutyna, to istnieją pewne kluczowe sposoby, które pomogą Wam utrzymać pasję przy życiu. Zastosujcie je jak najszybciej!

Komunikacja

Najważniejszy krok to przekazać partnerowi jasną informację, jak się czujesz. Bardzo często relacje się wycierają, ponieważ nie ma dialogu. W swoich rozmowach nie poruszajcie już tylko problemów, które omawiacie praktycznie codziennie. Że trzeba zrobić zakupy, że macie problemy w pracy, albo co mają zadane dziec, jeśli je posiadacie.

Zamiast tego porozmawiajcie na przykład o swoich ulubionych piosenkach albo o  fabule określonego filmu.

Aby zachować namiętność w związku, przestrzegajcie drobnych codziennych gestów

Aby zachować namiętność w związku, liczą się nawet drobne szczegóły. Nie muszą to być wielkie prezenty, ale drobne gesty i upominki, które przywrócą lub odświeżą miłość i czułość, które kiedyś odczuwaliście tak mocno.

Unikajcie tego, co rozprasza

Zadbajcie o chwile z dala od telefonów komórkowych i komputera. Chwile tylko dla Was dwojga. Po prostu poświęćcie ten czas dla siebie i na sekundę zapomnijcie o wszystkich innych obowiązkach lub nierozstrzygniętych kwestiach.

Starajcie się kończyć zadania robocze pod koniec dnia, by poświecić czas na życie osobiste. Nie dopuśćcie, żeby stosowanie technologii zakłóciło relacje między Wami.

Komplementy to sposób na to, aby zachować namiętność w związku

Wiele osób zapomina, aby poświęcać czas na dbanie o swój wygląd, aby podobać się partnerowi – tak jak to robili dawniej przed randką. Inne pary z kolei nie kierują do siebie żadnych słów uznania. Pamiętaj, że komplementem możesz sprawić, że ta wyjątkowa osoba poczuje się szczęśliwa.

Jak zachować namiętność w związku?
Komplementy są bardzo ważne, jeśli chodzi o utrzymanie przy życiu uczuć między partnerami. Sprawiają one, że druga osoba czuje się wyjątkowo.

Niezależnie od upływu czasu w związku, słowa uznania to coś, czego wciąż potrzebujemy od naszych partnerów.

Natychmiast leczcie rany emocjonalne

Jeśli chcesz utrzymać namiętność w swoim związku, nie pozwalajcie, by zapadały między Wami długie godziny milczenia lub tak zwane „ciche dni”. Jeszcze gorzej, jeśli po kłótni jedno z Was idzie spać w innym pokoju.

Zamiast tego porozmawiaj ze sobą i w razie potrzeby powiedzcie „Przepraszam”. Nie pozwólcie, aby ból wbił się jak drzazga w serce partnera. Zachowywanie wrogiego nastawienia jest destrukcyjne dla związku.

Bawcie się dobrze w łóżku, aby zachować namiętność w związku

Zorganizujcie tańce erotyczne, przebierzcie się w kostiumy, lub wymyślajcie zabawy. Na przykład polejcie sobie ciała czekoladą i sprawdźcie jak smakuje, albo spróbujcie innych urozmaiceń. Podejmuj inicjatywę: nie oczekuj, żeby zawsze robił to Twój partner Zaskocz go a potem zaprowadź do łóżka.

Przeczytaj również: Jak zadowolić kobietę w łóżku – 6 wskazówek

Rozmawiajcie o swoich preferencjach seksualnych

Powiedz mu, jak chcesz, żebym cię pieścił, pokaż mu, jakie są punkty, które najbardziej przyprawiają Cię o drżenie. Powiedz mu wszystko, co przyjdzie Ci do głowy w tej kwestii. Z pewnością w ten sposób namiętność między Wami rozpali się na nowo.

W takich intymnych momentach można nawet pominąć penetrację. W takiej chwili najważniejsze są wspólne chwile w łóżku. Całowanie, pieszczoty, mówienie do siebie czułostek lub patrzenie sobie prosto w oczy.

Zaskakujcie się nawzajem

Zacznij uwodzić swojego partnera w kuchni lub przerwij jego prysznic, aby dotrzymać mu towarzystwa. Każde miejsce poza łóżkiem może być równie ekscytujące.

Postępujcie zgodnie z tymi zaleceniami, a zobaczycie, jak można rozbudzić pasję miedzy Wami. Naprawdę można zachować namiętność, nawet jeśli mieszkacie ze sobą już od lat.

  • Relación entre satisfacción sexual, ansiedad y prácticas sexuales. (2010). Pensamiento Psicológico7(14), 41–52. https://doi.org/10.11144/130
  • Barón, M. J. O., Zapiain, J. G., & Apodaca, P. (2002). Apego y satisfacción afectivo-sexual en la pareja. Psicothema14(2), 469–475.
  • Paredes, J. (2009). Imagen Corporal Y Satisfaccion Sexual. Ajayu7, 28–47.
  • Villanueva Orozco Gerardo Benjamín Tonatiuh, Rivera Aragón Sofía, Díaz Loving Rolando, Reyes-Lagunes Isabel. La comunicación en pareja: desarrollo y validación de escalas. Acta de investigación psicol  [revista en la Internet]. 2012  Ago [citado  2019  Oct  30] ;  2( 2 ): 728-748. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200010&lng=es.