Dobre zdrowie psychiczne - 5 nawyków, których należy unikać

Są pewne nawyki, które często stosujemy, nie zdając sobie sprawy, jak szkodliwe mogą one być dla naszego zdrowia psychicznego.
Dobre zdrowie psychiczne - 5 nawyków, których należy unikać
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak każdy silnik, nasz mózg wymaga, by o niego odpowiednio dbać, tak jak o każdą inną część naszego ciała. Musimy nauczyć się zapobiegać problemom, które mogą pojawić w przyszłości. Niestety własnie tego większość z nas często nie bierze pod uwagę. W tym artykule wskazujemy 5 nawyków, których musisz unikać, aby zachować dobre zdrowie psychiczne.

Dobre zdrowie psychiczne jest niezbędne, aby cieszyć się życiem, dlatego 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ten dzień ma zwracać uwagę na ciche zagrożenia związane z chorobami psychicznymi a także piętnem, jakie na nas wyciskają. Dlatego chcemy podkreślić, jak ważne jest szukanie pomocy, jeśli jej potrzebujemy.

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia zdrowia psychicznego, dopóki nie wystawimy go na ryzyko. Czy zastanawiałaś się kiedyś ile czasu poświęcasz na dbanie o swoją psychikę? Czy jesteś w stanie policzyć ten czas?

Dlaczego powinniśmy dbać o dobre zdrowie psychiczne?

Stan psychiczny jest równie ważny jeśli nie ważniejszy niż zdrowie fizyczne. Czyż zatem nie jest paradoksalne to, jak traktujemy wizyty y psychologa lub psychiatry? Udajemy się do lekarza ogólnego z powodu jakichkolwiek dolegliwości, ale nie chcemy szukać pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej, gdy nasze emocje nas przerastają.

Zdrowie psychiczne jest czymś, czego nie można zobaczyć gołym okiem, ponieważ to, co czujemy, to w większości objawy subiektywne. Objawy fizyczne ostrzegają nas przed chorobami fizycznymi, jednak zaburzenia psychiczne rzadko się ujawniają. W ich przypadku mówimy raczej o wewnętrznej symptomatologii.

Joga pomaga utrzymać równowagę psychiczną

Własnie ten fakt sprawia bardzo często, że dana osoba nie przejmuje się tak bardzo i nie idzie do profesjonalisty. Jednak w takiej sytuacji wewnętrzny dyskomfort może się inkubować wystarczająco długo, aby przekształcić się w zaburzenie. A tymczasem można go było łatwiej wyleczyć już na samym początku.

Nawyki, których powinnaś unikać, jeśli chcesz zachować dobre zdrowie psychiczne

1. Nie jedzenie śniadania

Ile razy słyszałaś, że „śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”? Mimo to jest wiele osób, które nie mogą się przyzwyczaić do regularnego jedzenia śniadania. To dość zły nawyk, ponieważ nie jedząc śniadania, będziesz mieć niski poziom cukru we krwi i wiesz, co się może stać?

Twoje narządy znajdują się w stresującej sytuacji, bo nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy. W konsekwencji organizm nie wytwarza wystarczającej ilości składników odżywczych dla mózgu. Z kolei ten organ, powoli ulega degeneracji ze względu na zmniejszoną podaż “paliwa”. Ponadto brak śniadania spowoduje niższą wydajność intelektualną w ciągu dnia.

2. Niewystarczająca ilość snu

Bez odpowiedniej ilości godzin snu twoje ciało nie może się zregenerować. Wiele osób kładzie się spać późno lub z powodu obowiązków nie może spokojnie i prawidłowo zasnąć. Kiedy ta niewłaściwa praktyka staje się nawykiem, znacząco wpływa również na procesy poznawcze zachodzące w mózgu.

Ponadto pojawia się stres, depresja i zły nastrój. Natomiast w perspektywie długoterminowej może nawet dojść do udaru mózgu, a także do innych problemów związanych z umysłem. Pamiętaj, że średnio zaleca się spanie 8 godzin dziennie. Ta ilość snu zazwyczaj wystarcza, aby się zregenerować i zadbać o dobre zdrowie psychiczne.

3. Palenie tytoniu odbierze Ci dobre zdrowie psychiczne

Pracownicy służby zdrowia, którzy leczą osoby z problemami psychicznymi, często nie zwracają uwagi na nawyk palenia papierosów u swoich pacjentów. Być może zakładają, że lepiej jest najpierw poradzić sobie z depresją, lękami lub problemami z uzależnieniami od bardziej szkodliwych substancji niż papierosy.

Palenie tytoniu odbiera dobre zdrowie psychiczne
Rzucenie palenia poprawia zdrowie we wszystkich układach naszego organizmu i dobrze wpływa na zdrowie psychiczne.

Jednak badania z University of Washington w USA pokazują, że ludzie zmagający się z problemami z nastrojem lub uzależnieniami mogą całkiem bezpiecznie rzucić palenie. A ponadto, rzucenie tego nałogu wydatnie wpłynie na poprawę zdrowia psychicznego pacjentów.

4. Brak ćwiczeń to pierwszy krok, aby stracić dobre zdrowie psychiczne

„Mimo że wpływ ćwiczeń fizycznych na zdrowie psychiczne wciąż podlega badaniom, już teraz można stwierdzić jakie przynosi korzyści. Uprawianie sportu działa na centralny układ nerwowy, stabilizując białka i zapobiegając chorobom spowodowanym zaburzeniem równowagi tych substancji”. Takie wnioski przedstawia Miguel del Valle, profesor Uniwersytetu z Oviedo i delegat Rektoratu ds. Sportu i Zdrowia.

Poza tym przebywanie w ruchu jest dobre nie tylko dla twojego ciała, ale także dla twojego mózgu. Dlaczego? Otóż lepsze krążenie krwi napędza powstawianie lepszych pomysłów. Pomaga także zmniejszyć stres i wyłączyć na chwilę pędzące myśli.

5. Za dużo urządzeń elektronicznych

Obecnie większość zwyczajów społecznych odbywa się za pośrednictwem sieci lub Internetu. Tempo życia kręci się wokół urządzeń elektronicznych, poprzez które można uzyskać dostęp do sieci społecznościowych i innych podobnych kanałów komunikacji.

Urządzenia elektroniczne źle wpływają na zdrowie psychiczne
Nadmierne korzystanie z ekranów cyfrowych wiąże się z takimi problemami, jak bezsenność i wyższy poziom stresu i niepokoju.

Ciągłe stosowanie technologii, zwłaszcza smartfonów, uniemożliwia nam korzystanie z teraźniejszości. Ponadto bezpośrednio powoduje również problemy ze wzrokiem, stres, bezsenność, depresję i lęki.

Teraz znasz już niektóre codzienne nawyki, do których być może nie przywiązywałaś wystarczającej wagi. Dzięki niewielkim zmianom możemy znacznie poprawić jakość naszego życia. Spróbuj zmienić swoje nawyki, a zapewnisz sobie dobre zdrowie psychiczne na długie lata.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Liria, Alberto. (2008). La nueva actualidad de la salud mental. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría28(1), 3-5.
  • Jané-Llopis Eva. La eficacia de la promoción de la salud mental y la prevención de los trastornos mentales. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq. 2004;  ( 89 ): 67-77.
  • Mrazek P.J., Hall M., “A policy perspective on prevention”, American journal of community psychology, 1997, Vol. 25: 221-226.
  • Hosman C., Jané-llopis E., Political Challenges 2: Mental Health, The evidence of health promotion effectiveness: shaping public health in a new Europe, pp 29-41, Brussels: ECSC-EC-EAEC, 1999.
  • Mental Health. What Is Mental Health? (2019). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://espanol.mentalhealth.gov/basics/what-is-mental-health
  • Mental Health Foundation. How to look after your mental health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://www.mentalhealth.org.uk/publications/how-to-mental-health
  • Washington University School of Medicine in St. Louis.Quitting smoking may improve mental health. (2014). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://medicine.wustl.edu/news/quitting-smoking-may-improve-mental-health/
  • The Primary Care Condition. Exercise for Mental Health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://dx.doi.org/10.4088%2Fpcc.v08n0208a

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.