Objawy choroby psychicznej: dziesięć symptomów ostrzegawczych

Niektóre zaburzenia związane z zachowaniem, nastrojem lub umiejętnością nawiązywania relacji z innymi mogą wskazywać na istnienie potencjalnej choroby psychicznej. Tego rodzaju objawy należy jak najszybciej leczyć.
Objawy choroby psychicznej: dziesięć symptomów ostrzegawczych

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niektóre zaburzenia wpływają na nasze zachowanie i prowadzą do nagłych zmian nastroju. Objawy choroby psychicznej mogą być różne, a sama choroba może być spowodowana wieloma przyczynami. Symptomy te mogą mieć jednak poważne konsekwencje zdrowotne – nawet jeśli takie sytuacje są tymczasowe.

Kiedy wspomniane objawy choroby psychicznej utrzymują się przez dłuższy czas, mogą wskazywać na poważniejszy stan psychiczny. Można je jednak kontrolować, jeśli rozpoczniemy leczenie na czas.

Pewne objawy choroby psychicznej mogą zostać wykryte przez chorego. W innych przypadkach to osoby trzecie dostrzegają anomalie w zachowaniu osoby chorej. Większość z nich jest odzwierciedleniem strachu, bólu, konfliktów w relacjach międzyludzkich, utraty niezależności, izolacji i tym podobnych.

Objawy choroby psychicznej – dziesięć symptomów ostrzegawczych

Obserwując niektóre zachowania i nawyki, można zaobserwować pewne zaburzenia psychiczne.

Objawy choroby psychicznej

W dzisiejszym artykule opowiemy o objawach, które mogą wskazywać na obecność choroby psychicznej:

Zaburzenia snu

Utrata spokojnego snu jest jednym z najczęstszych objawów choroby psychicznej. Występuje w formie skrajności, takich jak bezsenność lub w innej formie – przewlekłego zmęczenia. Co więcej, zaburzenia psychiczne mogą się objawiać poprzez epizody lunatykowania i / lub koszmarów.

Choroba psychiczna i fobie

Fobie pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do sygnalizowania stanu psychicznego. Najczęstsze z nich to agorafobia, strach przed opuszczeniem domu; fobia społeczna czy strach przed interakcjami z innymi. Może to być również strach przed tłumami, znany również jako enochlofobia. Istnieją również fobie dotyczące określonych zwierząt, przedmiotów lub sytuacji.

Pamiętaj, że fobie bezpośrednio wpływają na zachowanie i zdolność przystosowania się otoczenia u osób, które wykazują te objawy.

Zmiany nastroju bez wyraźnego powodu

Wszyscy czasem odczuwamy smutek, niepokój, nerwowość, drażliwość czy złość oraz brak możliwości cieszenia się z miłych wydarzeń. Jeśli jednak tego typu nastroje zdarzają się bez wyraźnego powodu, są to zdecydowanie poważne objawy, które należy obserwować. Niestety, tego typu nastroje mogą prowadzić do wyobcowania lub problemów w relacjach z bliskimi.

Zniekształcenie rzeczywistości

Osoby dotknięte chorobą psychiczną postrzegają rzeczywistość inaczej niż reszta przeciętnych ludzi. Pamiętaj, że nie ma to nic wspólnego z poglądami politycznymi, seksualnymi lub religijnymi. Chodzi bardziej o prawdziwą dysfunkcję obserwacji świata. Skrajne przykłady takiego zachowania są znane jako złudzenia lub halucynacje (oczywiście bez udziału leków psychoaktywnych).

Zmiany nawyków żywieniowych

Zaburzenia odżywiania są bardzo powszechne w naszej kulturze, szczególnie wśród nastolatków.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to również objawy choroby psychicznej. Niektóre osoby nagle zaczynają jeść w sposób niekontrolowany, niezależnie od tego, jaki będzie to miało wpływ na ich ciało i zdrowie. Z drugiej strony, są też tacy, którzy nagle przestają jeść, ponieważ ich zniekształcony obraz siebie sprawia, że uważają się za osobę z nadwagą.

W ten sposób pojawiają się problemy takie jak anoreksja i bulimia, co wiąże się również ze wspomnianym wcześniej problemem zniekształcenia rzeczywistości.

Uzależnienia

Nadużywanie substancji lub wszelkie inne czynności, nad którymi dana osoba nie ma kontroli, są częstymi objawami choroby psychicznej. Pod tym względem uzależnienia są rysami, które ludzie mogą kontrolować, jeśli będą nad tym pracować i mogą liczyć na wsparcie rodziny oraz bliskich osób.

W praktyce jednak osobie uzależnionej bardzo trudno jest zauważyć własną dysfunkcję lub zaburzenie. Uzależnienia występują w wielu kategoriach – uzależnień od pewnych substancji, kompulsywnego jedzenia, hazardu, sadyzmu, masochizmu, a nawet obsesyjnego używania urządzeń elektronicznych.

Choroba psychiczna a pożądanie seksualne

Zmniejszenie pożądania seksualnego jest często związane z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja. Istnieją jednak pewne objawy związane z nawykami seksualnymi, które również mogą wskazywać na możliwą chorobę psychiczną. Najczęściej występujące to przedwczesny wytrysk, sadomasochizm i inne objawy parafilii.

Upośledzenie funkcji poznawczych lub pamięci

Trudność w zrozumieniu lub powiązaniu zadań z ludźmi, czy danych osób z sytuacjami jest również objawem choroby psychicznej. To samo dzieje się z postępującą utratą pamięci.

Niektóre osoby zaczynają zauważać, że zapomniały o wyłączeniu światła. Być może nie rozpoznają swoich bliskich i znajomych. Jest to objaw, który należy szybko zacząć leczyć, aby zapobiec wypadkom i dalszym uszkodzeniom psychicznym.

Nadmierna wrogość i gniew

Niezdolność do radzenia sobie ze stresem powoduje przypływ nieopanowanej złości. Ataki gniewu mogą być coraz poważniejsze i kończyć się aktami przemocy. Jeśli tego typu impulsy nie są kontrolowane, doprowadzą one do poważnych konsekwencji w pracy i relacjach interpersonalnych.

Myśli samobójcze

Powtarzające się pragnienie zakończenia własnego życia jest jednym z najpoważniejszych i najwyraźniejszych objawów zaburzenia psychicznego. Zwłaszcza, jeśli ktoś odnosi sukcesy i nie doznał wcześniej poważnych strat. Poczucie bezużyteczności lub niemożności adaptacji jest częstym czynnikiem, który sprawia, że samobójstwo wydaje się być atrakcyjne.

Ważne jest, aby osoby o skłonnościach samobójczych miały odwagę zabrać głos na czas, poprosić o pomoc i spróbować znaleźć towarzystwo innych osób, aby nie zostali odizolowani.

Choroba psychiczna: o czym należy pamiętać

Wczesne zwrócenie uwagi na problem pomoże Ci skuteczniej go kontrolować.

Choroba psychiczna

Jest wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na objawy, ale nie są decydujące:

  • Traumatyczne doświadczenia, niedawne lub przeszłe,
  • Środowisko przemocy lub porzucenia,
  • Historia chorób psychicznych,
  • Uraz, który mógł spowodować uszkodzenie mózgu,
  • Narażenie na stresujące sytuacje.

Choroby psychiczne występują znacznie częściej, niż można sobie wyobrazić. Co więcej, mogą pojawić się w dowolnym wieku, w dowolnej klasie społecznej, zawodzie lub kulturze. Tak więc w większości przypadków konieczne jest szukanie pomocy w kontrolowaniu lub leczeniu tych schorzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.