Wykorzystywanie seksualne a gwałt? Czym różni się

Chociaż wykorzystywanie seksualne i gwałt nie są synonimami, w obu przypadkach ofiary są zmuszane do czynności seksualnych wbrew swojej woli.
Wykorzystywanie seksualne a gwałt? Czym różni się
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Wykorzystywanie seksualne i gwałt to dwa pojęcia, które są często używane zamiennie. Jednak zrozumienie różnic między tymi dwoma terminami jest istotne i pomoże rzucić trochę światła na te bardzo aktualne kwestie.

W przypadku zarówno wykorzystywania seksualnego, jak i gwałtu, ofiary mogą cierpieć z powodu takich zaburzeń jak stres pourazowy, obniżona samoocena, a także doświadczanie poczucia bezsilności przez całe życie.

Spójrzmy na to, czym są wykorzystywanie seksualne i gwałt.

Gwałt — zmuszenie do seksu

Gwałt oznacza wymuszony akt seksualny, który obejmuje penetrację. Ofiara jest zmuszana do odbycia stosunku seksualnego wbrew swojej woli poprzez przemoc lub zastraszenie. Istnieją trzy rodzaje gwałtów: oralny, analny lub waginalny.

Penetracja z wykorzystaniem narządów płciowych nie jest jedynym możliwym rodzajem. Użyte mogą być również różne przedmioty lub inne części ciała, takie jak na przykład palce.

Gwałt

Pomimo tego, że gwałt jest aktem seksualnym, gwałciciel nie zawsze szuka satysfakcji seksualnej. W niektórych przypadkach, gwałciciel może chcieć wykorzystać swoją władzę nad kimś innym, aby cieszyć się poczuciem kontroli. Może go/ją pociągać idea dominacji nad inną osobą.

Najważniejsze jest to, że seks wbrew czyjejś woli jest gwałtem i staje się narzędziem do zaspokojenia potrzeb przestępcy. Może to być przyjemność seksualna, poczucie władzy lub uległości.

Wykorzystywanie seksualne w związkach

Choć ten nagłówek może się wydawać nieco szokujący, wykorzystywanie seksualne czasami występuje w związkach. W takich przypadkach, przemoc fizyczna i/lub agresja nie zawsze są dostrzegalne. Zamiast tego relacje mogą być wypełnione sztuczkami i manipulacją.

Osoby używające przemocy dążą do tego, aby druga osoba działała w pożądany i określony przez nich sposób. Na przykład sprawca przemocy może nakłonić ofiarę do wysłania zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego.

Może również użyć dotyku i pieszczot, aby zastraszyć swoją ofiarę. W każdym razie jest to nadużycie.

Wykorzystywanie seksualne w związkach. Mężczyzna i dziewczynka

Co łączy wykorzystywanie seksualne z byciem w związku?

Na przykład, dana osoba może różnymi sposobami zmusić swojego partnera do odbycia aktu seksualnego wbrew jej/jego woli, na przykład manipulując nim/nią.

Istnieje również praktyka znana jako”stealthing”. Terminem tym określany jest akt usuwania prezerwatywy podczas stosunku seksualnego bez wiedzy drugiej osoby. Stanowi to kolejny przykład wykorzystywania seksualnego.

Wykorzystywanie seksualne i gwałt to nie zawsze jest parafilia

W wielu przypadkach wykorzystywanie seksualne i gwałt są rezultatem parafilii — zaburzenia preferencji seksualnych. Jednak przyczyną może też być coś znacznie poważniejszego.

Trauma dziecięca lub maltretowanie, których doświadczają dzieci wobec których stosowana jest przemoc, mogą doprowadzić do chęci dominacji i przemocy wobec innych.

W pewnym sensie te problemy zawsze się ujawniają. Jednak te osoby nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić w zdrowszy sposób, na przykład udając się psychologa.

Dzieje się tak często, ponieważ większość ludzi jest skłonna negować bardziej bolesne wspomnienia, które mają na nie głęboki i negatywny wpływ. Jednak bez względu na to, jak bardzo chcieliby zapomnieć, nierozwiązane problemy nie mijają samoistnie.

Wykorzystywanie seksualne i gwałt a parafilia
  • Obecnie, karą za gwałt jest pozbawienie wolności na okres od 6 do 12 lat dla przestępcy, który dokonał napaści seksualnej na inną osobę.
  • Jednakże za wykorzystywanie seksualne grozi kara pozbawienia wolności tylko na okres od 4 do 10 lat, w zależności od rodzaju nadużycia w konkretnym przypadku.

Jedno jest pewne — ofiara cierpi najbardziej.

Skutki psychologiczne, strach i niepewność wynikające z tego rodzaju przemocy mogą zmienić sposób, w jaki ofiary odnoszą się do innych ludzi. Ofiara wykorzystywania seksualnego i gwałtu potrzebuje wielu lat, aby dojść do siebie, pomimo pomocy psychologa i poddawania się różnym terapiom.

Niektóre ofiary nigdy nie są w stanie w pełni przezwyciężyć swoich negatywnych doświadczeń. Przemoc seksualna pozostawia w nich zbyt głębokie emocjonalne rany, które będą miały istotny wpływ na resztę ich życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pereira, A., & Zubiaur, M. (2011). Sobre el origen de la violacion. ReCrim.
  • Vallejo, A., & Córdoba, M. (2012). Abuso sexual : tratamientos y atención. Revista de Psicología.
  • Beltran, N. P. (2010). Consecuencias psicológicas a largo plazo del abuso sexual infantil. Papeles Del Psicologo. http://doi.org/10.4321/S1135-76062006000100006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.