Przemoc wobec kobiet – 5 sygnałów

· Wrzesień 13, 2017
Maltretowane kobiety mają tendencję do zatajania swojej sytuacji - ze strachu lub ze wstydu - trzeba więc zwracać uwagę na pewne subtelne oznaki, które mogą wskazywać na problem przemocy.

Maltretowane kobiety w specyficzny sposób reagują na bodźce spotykane w życiu codziennym. Może to być wskazówką pozwalającą na zidentyfikowanie osoby, wobec której stosowana jest przemoc.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ z nieznanych przyczyn takie osoby często nie są w stanie poprosić o pomoc lub właściwie ocenić swoją sytuację.

Czy po zauważeniu któregoś z tych sygnałów miałaś podejrzenie, że wobec jakiejś kobiety była stosowana przemoc?

Oznaki, że wobec kobiet stosowana jest przemoc

1. Próbują w maksymalnym stopniu zakryć skórę

Przemoc

Wobec wielu kobiet stosowana jest przemoc psychiczna, ale występują również przypadki przemocy fizycznej, która może pozostawiać sińce w widocznych miejscach.

Jeśli kobieta, która w pewnych sytuacjach do tej pory nie stosowała makijażu nagle zaczyna się mocno malować lub wygląda na zaniepokojoną kiedy poprosi się ą o pokazanie rąk, ramion lub innych części ciała – możliwe, że jest ofiarą przemocy.

Jak możemy to rozpoznać? Oznaką jest napięcie lub niepokój widoczny w próbach zakrywania skóry lub reakcja obronna bądź agresywna.

2. Przewidują gniew swojego prześladowcy

Maltretowane kobiety żyją w ciągłym stanie gotowości, żeby nie dopuścić do tego, aby osoba, która źle je traktuje była zła lub niezadowolona.

 Przeczytaj też artykuł: Myśli – poznaj ich wpływ na Twoje życie

zaciśnięta pięść

Na przykład są sytuacje, kiedy takie kobiety odpowiedzi na pewne pytania. Mogą także padać takie zdania, jak: „Nie mogę się z wami spotkać, ponieważ nie spodoba się to mojemu chłopakowi.” lub „on po prostu cały czas tak dużo pracuje, że każdą wolną chwilę chce spędzać ze mną.”.

Można zauważyć tutaj brak asertywności, rezygnację z własnych potrzeb i potrzebę ciągłego podporządkowywania swoich działań pragnieniom swojego partnera.

Przeczytaj również: Wyleczyć rany emocjonalne

3. Ukrywają informacje na temat swojego życia

Ponadto, osoby które znęcają się nad innymi zwykle izolują swoją partnerkę od jej rodziny i przyjaciół.

A kiedy już się z nimi spotykają, maltretowane kobiety ukrywają wiele informacji lub podają liczne wymówki. W ten sposób nie muszą mówić o tym, co się faktycznie dzieje.

Za każdym razem, kiedy podczas rozmowy ktoś zapyta je o ich życie, odpowiedź jest sztuczna i następuje próba szybkiej zmiany tematu.

To sprawia, że żyją w stresie i niepokoju. Uważają na każde swoje słowo na wypadek, gdyby ich chłopak dowiedział się o nieodpowiedniej rozmowie i wpadł w złość.

4. Zawsze przyjmują postawę defensywną

Podobnie jak w przypadku strachu przed odkrywaniem swojego ciała, maltretowane kobiety są przerażone, kiedy ktoś się o nie ociera lub w jakikolwiek sposób je dotyka.

Przemoc

Na przykład zwykłe dotknięcie ich ramienia sprawia, że podskakują – tak, jakby zawsze oczekiwały ataku, przed którym muszą się bronić.

Można to dostrzec, kiedy ktoś podnosi rękę. Kobieta będąca ofiarą przemocy może nagle zakryć swoją twarz, jakby ktoś miał ją za chwilę uderzyć.

5. Czują się obarczone odpowiedzialnością

Maltretowane kobiety uważają, że to one są winne. Często myślą, że zasługują na takie traktowanie ze strony swojego partnera.

To przekłada się na inne obszary ich życia. Ogólnie rzecz biorąc, takie kobiety mają tendencję do odczuwania poczucia winy i brania na siebie odpowiedzialności za rzeczy, za które w żaden sposób nie odpowiadają.

Taka postawa oznacza bardzo niską samoocenę i tendencję do ciągłego wykazywania uległości.

 Zanim przejdziesz dalej, przeczytaj: Manipulator – 7 rodzajów jego strategii 

Dzwonienie po pomoc

Takie kobiety są bardzo kruche i delikatne. Pomaganie im bywa jednak często dość trudne, a czasami niemożliwe, ponieważ myślą, że zasługują na to, co je spotyka.

Ich poczucie własnej wartości jest tak niskie, że same siebie krzywdzą.

Jeśli jednak będziesz wiedziała na co zwracać uwagę, nie będziesz ich osądzać. Nie dołuj osoby, która już tonie i przeżywa bardzo trudny okres w swoim życiu.

Znęcanie się jest wciąż w dużym stopniu obecne w naszym społeczeństwie. Istnieje jednak coraz więcej sposobów na niesienie pomocy kobietom, które próbują wyjść z tego rodzaju sytuacji.