Anorgazmia a zdrowie psychiczne - jaki związek zachodzi

Zdrowie psychiczne jest ściśle związane z odczuwaniem przyjemności seksualnej. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sytuacje, które mogą zmienić nasz stan psychiczny i doprowadzić do problemów w osiągnięciu orgazmu.
Anorgazmia a zdrowie psychiczne - jaki związek zachodzi

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Anorgazmia to dysfunkcja seksualna definiowana jako niezdolność do osiągnięcia orgazmu lub problemy z jego osiągnięciem. Może wystąpić w określonych sytuacjach lub mieć charakter uogólniony, niezależnie od okoliczności czy partnera seksualnego.

Anorgazmia może mieć zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychiczne. W tym artykule skupimy się jednak na przyczynach psychologicznych, które zwykle prowadzą do tego problemu.

Anorgazmia – przyczyny psychologiczne

1. Zaburzenie lękowe

Lęk to stan psychiczny, w którym dana osoba odczuwa nadmierną obawę wobec sytuacji lub myśli, które powodują niepokój. Orgazm może być zahamowany właśnie z powodu przesadnego niepokoju związanego z wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi.

Anorgazmia powoduje problemy w związku
Stres spowodowany nieustannym dążeniem do osiągnięcia orgazmu może sprawić, że dana osoba nie cieszy się w pełni stosunkiem seksualnym.

Anorgazmia prowadzi wiele osób do wyobrażania sobie momentu intymnego kontaktu jako sytuacji stresowej. Takie osoby sądzą, że muszą mieć wszystko pod kontrolą w trakcie zbliżenia seksualnego. W konsekwencji, czują się sfrustrowane, jeśli nie osiągną celu, jakim jest osiągnięcie orgazmu.

Ten rodzaj niepokoju może mieć charakter tymczasowy. Na przykład może wynikać z jakiejś szczególnej sytuacji, która uniemożliwia nam koncentrację na akcie seksualnym. Jednak gdy w większości intymnych zbliżeń martwimy się o osiągnięcie orgazmu, uniemożliwia nam to radość i korzystanie z tej części życia. W takiej sytuacji, można uznać więc, że mamy problem, dla którego należy poszukać rozwiązania.

W takich przypadkach zaleca się konsultację u lekarza wyspecjalizowanego w kwestiach zdrowia psychicznego. Psycholog lub seksuolog nauczy nas technik kontroli w celu opanowania naszego nadmiernego lęku przed anorgazmią.

2. Zaburzenie depresyjne a anorgazmia

Depresja to z kolei chorobowy stan psychiczny, który charakteryzuje się przede wszystkim głębokim smutkiem. Towarzyszy mu niska samoocena, ogólny brak apetytu, spadek nastroju i utrata zainteresowania czymkolwiek.

Kobieta z depresją
Sam stan depresyjny i leki przeciwdepresyjne mogą wpływać na pożądanie seksualne i powodować anorgazmię.

Zasadniczo depresja obniża libido i powoduje, że u chorej osoby nie pojawia się pierwszy etap pożądania lub podniecenia. W konsekwencji, nie pojawiają się również kolejne fazy reakcji seksualnej. U osób z depresją na ogół występują więc trudności w osiągnięciu punktu kulminacyjnego.

Ponadto na anorgazmię wpływają również niektóre leki zalecane w leczeniu i kontrolowaniu depresji. Zwłaszcza leki odpowiedzialne za wychwyt zwrotny serotoniny mogą mieć wpływ na problemy z opóźnieniem w osiąganiu orgazmu i zmniejszeniem pożądania seksualnego. W tej sytuacji psychiatra powinien rozważyć zmianę leku lub dostosowanie dawek w celu zmniejszenia działań niepożądanych.

3. Niska samoocena i anorgazmia

Osoby z niską samooceną mają dużą trudność w postrzeganiu siebie jako cennej i wartościowej jednostki. Co za tym idzie, nie czują się godne bycia kochanym przez innych. Może to negatywnie wpłynąć na radość z intymnych związków, a tym samym na osiąganie orgazmu.

Zdrowie psychiczne a anorgazmia
Poczucie własnej wartości wpływa nie tylko na nasz wizerunek, ale także na nasze relacje z innymi, w tym, na nasze relacje seksualne.

Problemy z wizerunkiem, jaki tworzymy na temat własnej osoby, wpływają na prawie każdy aspekt życia codziennego. Niskie poczucie wartości powoduje, że stajemy się bardziej niepewni. A w niektórych przypadkach z góry odrzucamy jakiekolwiek bliższe kontakty z drugą osobą.

Osoba o niskiej samoocenie nie będzie odczuwać radości ze stosunków seksualnych, a to z kolei wywoła u niej niepokój i stres. Aby rozwiązać te problemy i uzyskać lepszą jakość życia, zalecamy udanie się do specjalisty. Ponadto staraj się komunikować się ze swoim partnerem i wyrażaj mu swoje obawy i trudności. To pozwoli Ci czuć się bardziej bezpiecznie w bliskim kontakcie.

4. Brak komunikacji między partnerami

Problemy w komunikacji między partnerami mogą wynikać z kilku powodów. Blokada następuje, jeśli nie czujemy się zrelaksowani lub pewni siebie w towarzystwie naszego partnera seksualnego. Wówczas trudno nam swobodnie wyrazić nasze preferencje seksualne, co nie pozwala cieszyć się w pełni intymnym zbliżeniem.

W wielu przypadkach anorgazmia wynika również z nieodpowiedniej stymulacji seksualnej. Jeśli nie jesteśmy w stanie przekazać tego rodzaju problemów naszemu partnerowi, bardzo prawdopodobne jest, że orgazm nie nastąpi.

Problemy w związku
Niewystarczająca komunikacja między partnerami nie pozwoli nam mówić swobodnie o tym, co nam sprawia przyjemność, a co nie. W konsekwencji, wpływa to na jakość naszych intymnych spotkań.

Ponadto, jeśli w codziennym życiu występują problemy między partnerami, zostaną one odzwierciedlone w relacjach seksualnych. Kiedy w rożnych sytuacjach nawarstwiają się napięcia, które nie zostaną rozwiązane, pojawia się lęk, dysocjacja i utrata intymności.

W takich przypadkach zaleca się ustanowienie nowych nawyków w związku, które sprzyjają komunikacji i wzajemnemu zrozumieniu. Jeśli to nie wystarczy, pomóc może również wizyta obojga partnerów u specjalisty.

Krótko mówiąc, każda sytuacja, która generuje stres lub niepokój w codziennym życiu danej osoby, może się odzwierciedlać w relacjach seksualnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się dbać o nasze zdrowie psychiczne i poświęcać czasu na dbanie o własną osobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kline, M. D. (1989). Fluoxetine and anorgasmia. The American Journal of Psychiatry, 146(6), 804-805. http://dx.doi.org/10.1176/ajp.146.6.804
  • Farramola Bello, L. A., Erice Rivero, T. S., & Frías Alvarez, Y. (1982). Anorgasmia femenina como problema de salud. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas (Vol. 30). Ciudad de la Habana: Centro Nacional de Información de Ciencias Médicas, Ministerio de Salud Pública. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002011000300002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.