Kobiecy orgazm - co zrobić by go ułatwić?

Seksualność kobiety to temat, który pomijano przez wiele lat. Podstawowe przyczyny tego stanu rzeczy to mity, błędne przekonania i uprzedzenia oraz twierdzenie, że kobiecy orgazm nie istnieje.
Kobiecy orgazm - co zrobić by go ułatwić?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Czy znasz znaczenie greckiego słowa: “kleitoris”? Oznacza ono: mała górka. Stąd też słowo hiszpańskie: “clitoris”, w języku polskim oznaczające łechtaczkę. Organ ten jest odpowiedzialny za sprawianie kobiecie przyjemności i wznoszenie jej na wyżynę rozkoszy jaką jest kobiecy orgazm.

Łechtaczka jest złożona z tysięcy zakończeń nerwowych oraz naczyń krwionośnych i zupełnie nie uczestniczy w mechanizmie oddawania moczu. Organ ten stworzony jest po to, by dostarczać przyjemności.

Nie oznacza to jednak, że stymulacja łechtaczki to jedyny sposób na kobiecy orgazm. Prawda jest taka, że całe ciało jest wyposażone w receptory mogące dostarczać przyjemności. Chodzi tylko o to, by umiejętnie posługiwać się pieszczotami, pocałunkami i masażem zanim rozpocznie się penetrację.

Kobiecy orgazm i jego definicja

Posługując się terminem medycznym, kobiecy orgazm to spontaniczne, gwałtowne rozładowanie napięcia neuromięśniowego będące skutkiem cyklu odpowiedzi seksualnej.

Choć powszechnie uważa się kobiecy orgazm za skutek stymulacji narządów rodnych, wcale nie musi tak być. Może do niego doprowadzić dowolna forma pieszczot.

Kobieta w łóżku

W jaki sposób go osiągnąć?

Pierwszą rzeczą o jakiej musisz pamiętać jest fakt, że nie wszystkie kobiety są takie same. Niektóre lubią eksperymentować i doświadczać nowych doznań seksualnych, inne z kolei nie przepadają za opuszczaniem swojej strefy komfortu.

Zależnie zatem od okoliczności, może się przydać coś delikatnego i subtelnego lub wręcz przeciwnie, intensywna forma stymulacji. Wszystko zależy od kobiety.

Generalnie istnieją dwie metody:

 • Bezpośrednia stymulacja i nacisk na narządy kobiece.
 • Forma pośrednia posługująca się fantazjami i masażem rozmaitych obszarów ciała.

Idealnie byłoby posługiwać się obiema metodami naraz. Zarówno kobieta jak i jej partner powinni dobrze poznać swoje ciało oraz ciało kochanka. Jest to jedyny sposób na odkrycie technik dostosowanych do indywidualnych potrzeb, pozycji i intensywności pieszczot koniecznych by osiągnąć kobiecy orgazm.

Należy w tym momencie podkreślić kluczową rolę nawilżenia (lubrykacji) kobiety w całym procesie. Jeżeli nie będzie ona odpowiednio nawilżona, efekt może się bowiem okazać wprost przeciwny do spodziewanego. Można użyć śliny lub specjalnych lubrykantów erotycznych.

Należy jednak pamiętać o unikaniu tłustych lubrykantów, ponieważ niszczą one strukturę lateksu prezerwatyw.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Metody antykoncepcji: Poznaj prawdy i mity na ten temat

Wykorzystaj siłę umysłu

Wiele osób nie rozumie znaczenia pośrednich metod osiągania orgazmu, ponieważ mózg ogólnie rzecz biorąc nie jest uważany za organ seksualny. Okazuje się jednak, że fantazje erotyczne mogą być bardzo pomocne w podnoszeniu poziomu podniecenia.

W znaczeniu przenośnym cały nasz umysł może być jedną wielką strefą erogenną podczas gdy słowa są jak dłoń dodatkowo pieszcząca ten organ.

Kobiecy orgazm

Jaki jest powód tej sytuacji? Otóż w taki sposób stymuluje się część mózgu znaną jako ciało migdałowate. To właśnie tam kryją się nasze lęki, emocje oraz właśnie rozkosz… Dlatego właśnie erotyczne, czułe szepty są nieodłącznym elementem udanego seksu i wyprawy po kobiecy orgazm.

Koniecznie zobacz też artykuł: Najpopularniejsze mity na temat seksu

Co się dzieje gdy pojawia się podniecenie?

W momencie, gdy kobieta zaczyna wkraczać w etap podniecenia, krew w jej narządach intymnych zaczyna krążyć znacznie szybciej i intensywniej.

Zwiększa się rozmiar łechtaczki i warg sromowych, stają się one jędrniejsze i poszerzają się. Odpowiednie gruczoły zaczynają nawilżać pochwę i srom.

Podczas tego procesu krew transportuje do mózgu odpowiednie substancje chemiczne. Są one odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i odprężenie.

Jak można rozpoznać, że zbliża się kobiecy orgazm? Otóż pojawiają się skurcze mięśni dna macicy – są one mimowolne. Co więcej, przyśpiesza puls, oddech i zwiększa się ciśnienie krwi.

To właśnie wtedy do krwiobiegu uwalnia się całe mnóstwo hormonów i substancji chemicznych. W przeciwieństwie do mężczyzn, stymulację kobiet można kontynuować, dzięki czemu osiągnie ona orgazm wielokrotny.

Kobiecy orgazm – podstawowe triki

 • Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z gry wstępnej. To właśnie tam nigdy nie jest za wiele przytulania, pieszczenia i okazywania czułości. Jest to moment, gdy można zobaczyć jak ciało reaguje na rozmaite formy stymulacji.
 • Zerwij z rutyną. Czasami aby podnieść poziom podniecenia, wystarczy już tylko zmienić miejsce seksu.
 • Doskonałym sposobem na odkrywanie swojego ciała i jego reakcji są różnego rodzaju zabawki erotyczne. Są one niczym pikantna przyprawa w potrawie jaką jest seks z Twoim partnerem.
 • Odpowiednio dobrane lubrykanty mogą ułatwić penetrację.
 • Jaka jest fantazja Twojego partnera/partnerki? Czy jesteś w stanie ją spełnić? Porozmawiajcie o tym otwarcie.
Kobieca dłoń na pościeli

Podsumowując, kobiecy orgazm to nie mit. Naprawdę można go osiągnąć. Chodzi o to, żeby odkrywać i nie iść na skróty, przechodząc od razu do pieszczot okolic intymnych. Odkryj ciało partnerki centymentr po centymetrze tak, żeby zwiększyć przepływ krwi i wrażliwość na bodźce.

Czynnik kluczowy to zacząć powoli i zwiększać rytm krok po kroku.

Gotowa na szczyt?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Uribe Arcila, J. F., Quintero Tobón, M. T., & Gómez Gómez, M. (2015). Orgasmo femenino: Definición y fingimiento. Urologia Colombiana. https://doi.org/10.1016/j.uroco.2015.03.001
 • Valdés, M., Sapién, J., & Córdoba, D. (2004). Significados de satisfacción sexual en hombres y mujeres de la zona metropolitana. Psicología y Ciencia Social.
 • Guillem Salazar, F., & Pons Salvador, G. (2000). El orgasmo femenino, ¿adaptación o subproducto de la evolución? Gazeta de Antropología. https://doi.org/10.1111/j.1442-2042.2009.02405.x
 • Navarro Abal, Y., & Torrico Linares, E. (2005). Trastorno orgásmico femenino. FUENTE: PSIQUIATRÍA NOTICIAS.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.