Jak wzmocnić związek na wakacjach?

Jak wzmocnić związek na wakacjach?
Silvia Álava Sordo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Silvia Álava Sordo.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami wspólny wyjazd na wakacje, gdy chcemy wzmocnić związek z naszym partnerem, może przynieść kłótnie i rozstanie. Co możemy zrobić, aby się przed tym uchronić?

Sezon wakacyjny do świetny czas, aby odpocząć i cieszyć się czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi, jak również wzmocnić związek i przyjaźnie. W takim razie dlaczego o tej porze roku wzrasta liczba rozwodów i separacji?

Na wakacjach pary spędzają ze sobą dużo czasu. Jeśli wszystko jest w porządku, takie przebywanie ze sobą może mieć bardzo pozytywny wpływ ich relacje. Jednak jeśli związek jest w gorszym stanie, taki wspólny wyjazd może okazać się niezwykle szkodliwy.

W ciągu roku każdy jest zajęty swoją pracą, swoją rutyną i obowiązkami rodzinnymi. Takie zabieganie może skrywać takie problemy w związku jak nierozwiązane nieporozumienia, brak komunikacji, spory odnośnie sposobu spędzania wolnego czasu i planowania wakacji, brak wspólnych zainteresowań czy brak kompatybilności w zakresie preferencji i pasji.

Jeśli para nie rozwiąże tych problemów przed wyjazdem na wakacje, zwiększa się ryzyko rozpadu ich związku. Wakacje nie mają magicznych mocy i nie rozwiążą automatycznie wszelkich problemów, które nawarstwiały się na przestrzeni lat.

Innym razem nasze oczekiwania mogą być zbyt wysokie. Kiedy wszystko nie idzie po naszej myśli, zaczynamy odczuwać frustrację i zrzucamy winę na naszego partnera.

Pokłócona para

Jak pary mogą wzmocnić związek będąc na wakacjach?

Popraw komunikację

Większość trudności, które dotykają pary, wynika z problemów z komunikacją.

W komunikacji ważne jest nie tylko to co mówimy. Istotne jest również:

  • Jak to mówimy.
  • Stawianie się na miejscu innych.
  • Sposób, w jaki rozumiemy innych.
  • Jak słuchamy.

Klucz do dobrej komunikacji stanowi umiejętność słuchania.

Stwórz atmosferę pełną zaufania

Trudno jest nawiązać dobrą komunikację, która pozwala nam czuć się komfortowo dzieląc się naszymi uczuciami lub niepokojami, jeśli wcześniej nie stworzymy klimatu zaufania. To może wydawać się oczywiste, ale istnieje wiele par, którym jej brakuje.

Należy znaleźć czas na to, aby ze sobą porozmawiać, porozumieć się i być ze sobą bez jakichkolwiek elementów rozpraszających, a przede wszystkim bez ekranów. Ten punkt stanowi klucz do wzmocnienia związku i zadbania o jego zdrowie.

Może Cię również zainteresować: Joga par: sposób na wzmocnienie relacji

Wykaż się empatią

Empatia to umiejętność postawienia się na miejscu drugiej osoby, zrozumienia tego, jak się czuje oraz zrozumienia jej motywacji i opinii. Coś takiego wydaje się stanowić oczywistą część związku, jednak często o niej zapominamy.

Wiele osób traktuje swojego partnera jak “worek do bicia”, aby wyładować swoją złość, smutek i frustrację.

Umiechnięta para pijąca kawę - jak wzmocnić związek?

Chodzi o to, aby postawić się na miejscu swojego partnera, a jednocześnie pamiętać o okolicznościach, jego uczuciach oraz jego emocjach.

Naucz się mówić czego potrzebujesz

Będąc w związku czasami myślimy, że nasz partner to jasnowidz i wie czego chcemy i pragniemy. Jednak nie zawsze tak jest. Każdy z nas jest zanurzony w swoim świecie, swoich problemach i codziennej rutynie.

Czasami mamy świadomość, że druga osoba nas potrzebuje. Właśnie dlatego, jeśli chcemy wzmocnić związek, musimy koniecznie jasno wyrażać nasze potrzeby.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.