Joga par: sposób na wzmocnienie relacji

Joga par może być wspaniałym doświadczeniem, które może wzmocnić Twój związek.
Joga par: sposób na wzmocnienie relacji
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Joga par pomoże Ci wzmocnić kontakt z partnerem, rozciągnąć mięśnie oraz wysmuklić ciało i odzyskać wewnętrzny spokój. Dzielenie się tymi niezwykłymi doświadczeniami ułatwi wzmocnienie i poprawę komunikacji w związku.

Joga par wymagają pracy zespołowej i wzajemnego zaufania. Rezultaty zależą od wsparcia, jakie otrzymujesz od partnera i odwrotnie.

Joga par – poznaj te niesamowite asany

Joga par: odzyskanie wewnętrznej równowagi i centrum

Synchronizacja oddechu pozwala na lepsze połączenie.

Wiele sesji jogi rozpoczyna się od tej praktyki, którą możesz przeprowadzić wspólnie ze swoim partnerem. Usiądźcie plecami do siebie ze skrzyżowanymi nogami (Sukhasana) lub splecionymi stopami na udach w pozycji lotosu. Zamknijcie oczy i skupcie się na wspólnym, głębokim oddychaniu.

Para ćwiczy jogę

Możecie spróbować zsynchronizować wdechy i wydechy ze swoim partnerem, aby zacząć praktykę od zajrzenia w głąb siebie.

Joga par: skręt tułowia w pozycji siedzącej (Parivrtta Utkatasana)

W pozie Parivritta Sukhasana twój tors jest obrócony na bok.

Skręt tułowia - joga par

W tej samej pozycji, co pierwsza asana, obróć tułów w lewo, aż lewą ręką dotrzesz do prawego kolana partnera. Prawa ręka powinna spoczywać na lewym kolanie. Przytrzymaj pozę przez kilka oddechów, a następnie powtórz po drugiej stronie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najlepsze pozycje jogi dla początkujących

Joga par: rozciąganie do przodu i do tyłu

Talia jednego partnera rozciąga się z tyłu drugiego.

Leżenie

Nadal w tej samej pozycji, krzyżując nogi, rozprostuj ręce i wysuń je do przodu. Pochyl się w pasie, rozciągając plecy partnera leżącego na Tobie. Zrób to bardzo delikatnie, tak aby nie zranić pleców partnera.

Joga par: pozycja dziecka

Ta pozycja pozwala obojgu dalej rozciągać plecy.

Wspólna poza dziecka

Jeden z partnerów klęka na kolanach, opierając pośladki na piętach. Następnie, pochyla talię do przodu z wyciągniętymi rękami, aż klatka piersiowa znajdzie się na kolanach. W tym czasie drugi partner kładzie się na plecach osoby w pozie dziecka. Ta pozycja pozwala obojgu lekko rozciągać plecy i co więcej, w przyjemny sposób zrelaksować się. 

Joga par: rozciąganie nóg i talii

Asana ta podobna jest do pozycji dziecka, ale z wyciągniętymi nogami. 

Wspólne rozciąganie

Ta pozycja jest podobna do pozy dziecka, ale nogi są wyciągnięte do przodu. Pochyl talię do przodu, aż dotkniesz kolan lub stóp palcami u rąk. Oboje dotykacie się plecami, aby lepiej się rozciągnąć.

Pozycja łodzi (Navasana)

Tą asanę można wykonać z nogami na zewnątrz lub wewnątrz ramion.

Poza łodzi

Usiądźcie naprzeciwko siebie z wyciągniętymi nogami, łącząc podeszwy stóp. Następnie trzymając się za ręce zacznijcie razem unosić nogi. Możesz trzymać je poza ramionami lub wewnątrz obręczy tworzonej przez ręce. 

Rozciąganie na stojąco (Urdhva Uttanasana)

Urdhva Uttanasana pomaga rozprostować plecy, na przykład po długim dniu na siedząco. 

Joga par - ramiona

Stojąc plecami do siebie, trzymajcie się ręce i pochylcie się do przodu. Ćwiczenie to można również wykonać stojąc twarzą w twarz, na przykład trzymając się za ramiona i odchylając plecy do tyłu.

Ta asana pomoże wam pozbyć się na przykład bólu pleców i uczucia sztywności w barkach.

Joga par: pozycja krzesła (Utkatasana)

Możesz przedłużyć siedzącą asanę do Utkatasana.

Poza krzesła

Stańcie twarzą w twarz i trzymajcie się za ręce. Stopniowo zegnijcie kolana, aż znajdziesz się w pozycji siedzącej, lekko rozciągając partnera. Możesz rozszerzyć tę pozę do asany Parivritta Utkatasana, trzymając się jedną ręką ( lewą za prawą) i rozciągając wolną rękę do tyłu, obracając lekko tułów.

Pochylenie do przodu (Uttanasana)

Ta asana (Uttanasana) pomaga rozciągnąć oraz otworzyć ramiona i barki.

Pozycja stołu - joga par

Stańcie naprzeciw siebie z wyciągniętymi rękami, trzymając się za ramiona. Oddalcie się od siebie małymi krokami, utrzymując nogi i plecy prosto, pozwólcie talii złożyć się, aż plecy znajdą się równolegle do podłogi. Twoje ramiona muszą dociskać lekko ramiona partnera, tak aby w rezultacie je rozciągnąć.

Dzięki tym prostym pozycjom pochodzącym z jogi dla par, możesz zacząć cieszyć się smuklejszą sylwetką, lepszym nastrojem i poczuciem połączenia z partnerem.  Jesteśmy pewni, że dzięki tym ćwiczeniom Twój związek zyska nowy wymiar!

To może Cię zainteresować ...
Miłość do samej siebie: 4 nawyki dla każdej kobiety
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Miłość do samej siebie: 4 nawyki dla każdej kobiety

Miłość do samej siebie składa się z nawyków, które wspierają głębokie połączenie z własnymi potrzebami i pragnieniami. Poznaj najważniejsze z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shannahoff-Khalsa, D. (2007). Kundalini Yoga Meditation: Techniques Specific for Psychiatric Disorders, Couples Therapy, and Personal Growth. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2007.0684
  • Darbandi, S., Darbandi, M., Khorshid, H. R. K., & Sadeghi, M. R. (2018). Yoga can improve assisted reproduction technology outcomes in couples with infertility. Alternative Therapies in Health and Medicine.
  • Mousavi, N., B., B., & A., A. (2017). Effect of therapeutic yoga in reducing anxiety and depressive symptoms and improving quality of life in infertile women waiting for IVF. International Journal of Reproductive BioMedicine.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.