Uzyskanie formy - 6 skutecznych wskazówek

Chociaż determinacja jest kluczowa sprawą przy podejmowaniu tej decyzji, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, będziesz musiał dostosować aktywność do swoich umiejętności.
Uzyskanie formy - 6 skutecznych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wiele osób próbuje uczynić ćwiczenia swoim codziennym nawykiem, aby uzyskać odpowiedni wygląd i poprawić wiele aspektów swojego zdrowia i ciała. Chociaż nie jest to proste zadanie lub takie, które da się osiągnąć z dnia na dzień, uzyskanie formy można osiągnąć dzięki całkowitej zmianie stylu życia.

Problem polega na tym, że wielu osób jest zbyt niecierpliwych, aby zobaczyć wyniki i chociaż przejawiają inicjatywę, w końcu rezygnują na skutek rosnących trudności.

Pewne jest to, że aby osiągnąć nasz cel trzeba być zdyscyplinowanym we wszystkich tego aspektach, a przede wszystkim być konsekwentnym podczas podejmowania się każdego z wymaganych wysiłków.

Biorąc pod uwagę, że obecnie wiele osób przygotowuje się do tego celu, dziś chcemy podzielić się sześcioma kluczowymi wskazówkami, które umożliwią nam uzyskanie formy i pozwolą poprawić sylwetkę. Wykorzystaj je w praktyce!

1. Poznaj siebie

Przed przyjęciem planu treningowego mającego na celu uzyskanie formy, konieczne jest, aby poprosić o pomoc profesjonalisty w ocenie stanu fizycznego i ewentualnych ograniczeń w niektórych ćwiczeniach.

Pominięcie tego kroku może prowadzić do obrażeń lub dolegliwości, które niewątpliwie uniemożliwią wykonanie pożądanego planu.

Kobieta wykonująca ćwiczenia.

 • Ocena pozwoli Ci poznać stan twoich stawów i ryzyko urazów.
 • Przydatna jest również znajomość masy ciała, ciśnienia krwi i tętna.
 • Te aspekt będą kluczem do zaprojektowania odpowiedniego planu dla potrzeb każdego.

2. Bądź aktywny

Aby poprawić ogólną kondycję fizyczną i oczywiście wagę ciała – konieczne jest zrezygnowanie z siedzącego trybu życia i pozostanie aktywnym w jak największym stopniu.

Przyjęcie planu treningu fizycznego przyczyni się w krótkim czasie do osiągnięcia trwałych wyników zarówno w zakresie odporności, jak i wyglądu.

 • Konieczne jest łączenie ćwiczeń sercowo-naczyniowych z ćwiczeniami siłowymi i wytrzymałościowymi.
 • O ile to możliwe, idealnym rozwiązaniem jest wsparcie profesjonalnego trenera, nie tylko po to, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia, ale także po to, by mieć osobę, która nieustannie motywuje nas do osiągnięcia celu.

3. Popraw swoją dietę

Aby plan ćwiczeń przyniósł rezultaty konieczne jest połączenie go ze zdrową, zbilansowaną dietą w oparciu o indywidualne potrzeby żywieniowe organizmu.

KObieta jedząca sałatkę.

Każda osoba ma określone potrzeby w zależności od jej wagi, wieku i kondycji fizycznej. Jednak ogólne zasady to:

 • Należy ograniczyć spożycie przetworzonej, słodkiej żywności lub mającej wysoką zawartość sodu.
 • Unikaj nadmiaru tłuszczów nasyconych lub smażonych potraw.
 • Zwiększ spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
 • Zapewnij optymalną absorpcję białek o wysokiej wartości biologicznej (między innymi chude mięso, ryby lub rośliny strączkowe).
 • Unikaj napojów alkoholowych i napojów bezalkoholowych.
 • Jedz pięć małych porcji jedzenia zamiast trzech obfitych.

4. Zjedz dobre śniadanie

Zgodnie z poprzednią zasadą należy koniecznie nadmienić znaczenie spożywania dobrego śniadania każdego ranka.

Ten pierwszy posiłek w ciągu dnia działa jako źródło “paliwa” dla komórek organizmu i dlatego jest niezbędny do aktywacji metabolizmu i dobrej sprawności fizycznej i umysłowej.

Pomijanie śniadania wywołuje uczucie zmęczenia podczas zajęć sportowych i często budzi uczucie niepokoju powodujące do jedzenia w późniejszych godzinach.

 • Ogólnie rzecz biorąc – dobre śniadanie powinno zawierać 25% całkowitej zalecanej dziennej dawki kalorii.
 • Ponadto powinno zawierać źródła błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy i białek.

5. Uzyskanie formy. Pij dużo wody

Dzienne spożywanie wody jest jednym z najważniejszych nawyków dla naszego zdrowia. Jednak, gdy dodatkowo uprawiasz sport jej znaczenie jest priorytetowe.

Podczas ćwiczeń organizm odwadnia się i traci, poprzez pot, sole mineralne i substancje, które są niezbędne do niektórych jego funkcji.

Woda z limonką.

Dlatego, aby nie doszło do odwodnienaia orgaznimi, musimy spożywać dużą ilość płynów z zawartością elektrolitów i glukozą.

 • Idealna ilość wynosi od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
 • Zaleca się spożywanie napojów izotonicznych i wód owocowych.
 • Można również pić naturalne soki owocowe, napary i lemoniady.

6. Bądź konsekwentny

Bycie konsekwentnym jest jednym z najważniejszych aspektów uzyskania formy; upór pomaga nam uniknąć porażki. Od samego początku należy mieć przekonanie, że aby osiągnąć cel, wysiłki muszą być trwałe.

Wyniki mogą się różnić w zależności od metabolizmu, stanu fizycznego i nawyków.

Z tego powodu nie można oczekiwać, że uda się uzyskać wysoką formę w ciągu nocy lub w krótkim czasie, nawet jeśli inni mogli to zrobić.

 • Każdy organizm działa odmiennie i ciało wymaga okresu adaptacji, aby zmienić ćwiczenie w rutynę.
 • Nie możesz rozpocząć planu treningowego na wysokim poziomie intensywności; proces odbywa się stopniowo.

Zastanawiasz się jak zyskać odpowiednią formę? Nadal nie jesteś zdecydowany? Skończ z siedzącym trybem życia! Przestrzegaj wszystkich zaleceń i zacznij czerpać korzyści z lepszego stylu życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.