Jak rozwijać swój związek - 9 noworocznych postanowień

Jeśli Ty i Twój partner chcecie rozpocząć Nowy Rok we właściwy sposób, nie przegapcie poniższej listy postanowień, które pomogą Wam wzmocnić Wasz związek.
Jak rozwijać swój związek - 9 noworocznych postanowień

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2021

Nadejście nowego roku to dobry czas na przemyślenie osobistych celów i rozważenie nowych alternatyw. To także świetna okazja, by pomyśleć o więziach i o tym, jak je wzmocnić. W ten sposób, jeśli już cieszycie się kochającym związkiem, ważne jest, abyście oboje podjęli noworoczne postanowienia, aby rozwijać swój związek.

Dlatego stworzyliśmy listę pomysłów, które pomogą Ci kultywować relacje w Twoim związku przez cały rok. Aby to zadziałało, ważne jest, abyście oboje podjęli decyzję, w jaki sposób chcecie wzmocnić swoją więź a następnie zobowiązali się do jej przestrzegania. Postawcie sobie noworoczny cel, aby w tym roku świadomie rozwijać swój związek. 

1. Odwiedźcie we dwoje nowe miejsca docelowe

Podróżowanie i zwiedzanie nowych miejsc jest zawsze dobrym planem dla partnerów, ponieważ pozwala im wyjść z rutyny i wspólnie przeżywać nowe doświadczenia. W efekcie odświeży to waszą więź i pomoże wam znaleźć sposoby na dobrą zabawę.

Ten cel obejmuje zarówno wycieczki do innych miast lub krajów, jak i poznanie lokalnych miejsc docelowych, takich jak parki, restauracje i plaże, które jeszcze nie odwiedzaliście razem.

2. Wspólnie rozwijajcie umiejętności, jeśli chcecie rozwijać swój związek

Określ, które umiejętności chcielibyście rozwinąć i których odważyliście się uczyć razem, na przykład rysowanie, taniec lub lekcje gotowania. Idealnie byłoby, gdybyście oboje interesowali się dana dziadziną, abyście mogli cieszyć się jednocześnie nauką i swoim towarzystwem.

Dzielenie wspólnych zainteresowań wzmacnia więź i sprzyja budowaniu zaufania.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Odzyskaj związek, który się zakończył – wskazówki

3. Wprowadzajcie zdrowe nawyki we dwoje

Celem, który zawsze powinien być obecny, jest promowanie osobistego zdrowia i dobrego samopoczucia, więc dlaczego nie zrobić tego we dwoje? Ustanawianie zdrowych nawyków we współpracy z partnerem w znacznym stopniu pomaga, aby z nich nie rezygnować.

Te nawyki mogą obejmować rozpoczęcie diety, chodzenie na siłownię lub wspólny jogging.

Z pewnością zauważycie różnorodne zalety takiej zmiany. Oboje pozostajecie w formie, wspieracie się nawzajem (zwłaszcza gdy pojawia się chęć pozostawienia nawyku), wspólnie spędzacie czas i zdobywacie doświadczenia. To z pewnością wspaniały plan na ten nowy rok, który pomoże rozwijać wasz związek.

Para uprawia jogging
Trening we dwoje  to świetna inicjatywa, która łączy relację partnerską ze zdrowiem.

4. Aby rozwijać swój związek, realizujcie razem fajne zajęcia

Psycholog i psychiatra José Díaz Morfa w swojej książce „Zapobieganie konfliktom małżeńskim” radzi, co następuje: „stwarzaj sytuacje, aby się wspólnie śmiać”.

Rzeczywiście, te chwile są konieczne, aby nie nastąpiło przytłoczenie lub nuda. A zatem biorąc to pod uwagę, dobrym postanowieniem noworocznym, aby rozwijać swój związek, jest regularne zapewnianie chwil dobrej zabawy i humoru.

5. Wspieraj rozwój osobisty drugiej osoby

Większość z nas ma osobiste postanowienia noworoczne, takie jak awans w pracy, ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej, utrata wagi. W takich przypadkach partner może stać się źródłem bezwarunkowego wsparcia, które pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami lub trudnościami.

Wyznaczenie celu wzajemnego wsparcia w realizacji osobistych celów i jego realizacja wzmocni zaufanie, którym oboje darzą siebie nawzajem.

6. Zwiększyć i promować skuteczną komunikację

Szczęśliwe pary potwierdzają, że sekret zdrowego związku polega na rozwijaniu jasnej komunikacji. Co to znaczy? Chodzi o szczery i zrozumiały dialog, z umiejętnością postawienia się na miejscu drugiej osoby i zawierania porozumień.

Ponadto sukces tych par opiera się na szacunku, który objawia się słuchaniem, kontrolowaniem złych emocji, tolerowaniem różnic i akceptowaniem odmiennych punktów widzenia.

Cel pracy nad komunikacją musi być zawsze obecny, rok po roku. Dzięki temu bowiem można stawiać czoło konfliktom  i je rozwiązywać. Ponadto jest narzędziem do pielęgnowania intymności, ponieważ umożliwia wyrażanie myśli i uczuć.

7. Aby rozwijać swój związek, zawsze miejcie na uwadze szczegóły

Szczegóły nie ograniczają się tylko do dawania prezentów. Obejmuje to także wszystkie działania, które mogą wydawać się mało istotne, ale powodują, że oboje doświadczacie satysfakcji. Wśród nich jest okazywanie uczuć słowami, pieszczotami lub gestami.

Jednak źródło gratyfikacji może się bardzo różnić u każdej osoby. Dlatego partnerzy powinni zapytać, co uszczęśliwia druga stronę, i zaskoczyć ją tym właśnie szczegółem. Dotyczy to zarówno ważnych dat, jak i drobnych gestów każdego dnia.

Zdaniem Juana Ortegi, znaczenie dbania o szczegóły polega na tym, że są one w stanie utrwalić więź nawet w czasach kryzysu. A zatem, jeśli chcesz dbać o swój związek i go rozwijać, to kolejne z postanowień noworocznych, które zawsze powinny być obecne. Należy je co roku odnawiać.

Odkryj również te ciekawe informacje: Co niszczy związek – 5 niepokojących czynników

8. Zaopiekujcie się czymś

Innym sposobem na wzmocnienie więzi jest opieka nad żywą istotą, taką jak roślina lub zwierzę domowe. Poczucie odpowiedzialności wobec osoby trzeciej może wzmocnić związek, o ile oboje czują się zaangażowani w sprawę.

9. Rozpalajcie namiętność

Para pod prysznicem
Odnawianie namiętności jest niezbędne, aby uniknąć popadnięcia w rutynę i znużenie, dlatego może być świetnym postanowieniem noworocznym.

Seksualność jest fundamentalnym aspektem każdego związku, ponieważ satysfakcja seksualna odgrywa ważną rolę w utrwalaniu więzi i intymności. Dlatego ideałem byłoby odnawianie od czasu do czasu doświadczeń seksualnych między partnerami.

W tym celu mogą rozważyć nowe pozycje, zdobyć doświadczenie w innych miejscach (np. W hotelach), kupić seksowną bieliznę lub zabawki erotyczne. To odświeży pożądanie i da wam możliwość nauczenia się nowych sposobów czerpania przyjemności.

Jednym ze sposobów postawienia takiego celu jest sporządzenie listy wszystkich doświadczeń, które chcielibyście wypróbować w sferze intymnej. Potem możecie ustalić, że będziecie to realizować raz lub dwa razy w miesiącu, do końca roku. Z pewnością odkryjecie mnóstwo nieznanych dotąd przyjemności.

Zawsze jest dobry czas, aby rozwijać swój związek

Chociaż Nowy Rok to czas na odnowienie celów w waszym związku, nie jest to jedyny moment w kalendarzu, w którym postanowicie rozwijać swój związek. Innymi słowy, zawsze jest dobry moment na wyznaczenie nowych celów i rozpoczęcie od zera.

Również w czasach kryzysu przedstawiona lista może być bardzo pomocna w odnowieniu i pielęgnowaniu więzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.