Alexander Zverev pokazuje, że cukrzyca nie jest przeszkodą w zostaniu światowej klasy sportowcem

Dowiedz się, jak Alexander Zverev stał się jednym z najlepszych tenisistów na świecie, mimo że cierpi na cukrzycę typu 1.
Alexander Zverev pokazuje, że cukrzyca nie jest przeszkodą w zostaniu światowej klasy sportowcem
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2023

Alexander Zverev, światowej klasy tenisista, zaszokował świat, ujawniając, że od trzeciego roku życia choruje na cukrzycę typu 1. Zawsze widziano go, jak przychodził na mecze z plecakiem. Z tego powodu krążyły pogłoski, że będzie go używał podczas zawodów, aby uzyskać porady techniczne przez telefon komórkowy. Prawda jest taka, że potrzebuje go, aby monitorować poziom glukozy we krwi.

Ta wiadomość na temat jednego z najlepszych tenisistów na świecie przyciągnęła powszechną uwagę. Panuje ogólny pogląd, że choroba ogranicza uprawianie sportu. Ale teraz mamy przekonujące dowody na coś przeciwnego.

W tym artykule opowiemy, w jaki sposób Zverev, w wieku 26 lat, radzi sobie z diagnozą i żyje z chorobą, będąc jednocześnie wyczynowym sportowcem. Dowiedz się więcej o jego zmaganiach.

Co to jest cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą. Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) jest to problem endokrynologiczny, w którym trzustka przestaje wytwarzać insulinę lub robi to w niewystarczających ilościach. Dlatego pacjenci muszą wstrzykiwać hormon, aby uzupełnić niedobór.

Według międzynarodowej organizacji jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci w obu Amerykach. Jeśli nie jest odpowiednio kontrolowana, choroba powoduje poważne uszkodzenia, takie jak:

Ten typ cukrzycy określa się również jako cukrzyca insulinozależna, cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca wieku dziecięcego. Objawy stają się widoczne w młodym wieku i tworzą klasyczną triadę: nadmierne wydalanie moczu, nadmierne pragnienie i ciągłe uczucie głodu, jak donosi Lancet. Jednocześnie pacjenci często cierpią na niewyjaśnioną utratę wagi, problemy ze wzrokiem i zmęczenie.

Leczenie polega na codziennych zastrzykach z insuliny. Podobnie należy przestrzegać ścisłej diety ograniczającej spożycie cukrów prostych i regularnie kontrolować poziom glukozy.

Nieodpowiednie leczenie choroby może prowadzić do sytuacji zagrażających życiu. Na przykład śpiączka cukrzycowa jest stanem niebezpiecznym i śmiertelnym.

Sport i cukrzyca, oczywiście, że możesz!

Alexander Zverev ujawnił, że ma cukrzycę typu 1 podczas wywiadu dla Channel Nine w Australii. Powiedział mediom, że nigdy nie myślał o swojej diagnozie jako o przeszkodzie w zostaniu sportowcem, którym jest dzisiaj. Lekarze nie byli jednak optymistami w tym względzie.

Zawsze mówiłem lekarzom: „Tak, chcę grać w tenisa”. To jedyna rzecz, która naprawdę się dla mnie liczy. Niektórzy z nich mówili: „Nie, musisz przestać, nie ma możliwości bycia zawodowym sportowcem z tego rodzaju chorobą. Nie ma możliwości uprawiania tak trudnego fizycznie sportu”.

~ Zverev w wywiadzie dla Canal Nueve ~

Chociaż słuchanie tych słów było irytujące, jego pragnienie udowodnienia, że jest inaczej, było większe. Z drugiej strony, są eksperci, którzy zgadzają się z tenisistą. Zobaczmy, dlaczego!

Według badań naukowych nad wpływem cukrzycy na wyczynowych sportowców, głównym powodem rezygnacji z aktywności sportowej jest niemożność uregulowania poziomu glukozy we krwi. Innymi słowy, osoby żyjące z cukrzycą mogą mieć skoki poziomu cukru we krwi, które powodują bardzo nieprzyjemne objawy.

Z tego powodu sportowcy powinni być ściśle monitorowani, zarówno w spoczynku, jak i podczas treningów i zawodów. Dokładna dawka insuliny do podania powinna być dostosowana do wymagań fizycznych. Podobnie węglowodany, które należy spożyć, muszą być dokładnie obliczone.

Alexander Zverev wykorzystuje przerwy w meczach, aby ocenić poziom cukru we krwi. Aby to zrobić, używa swojego plecaka. I jest to coś, czego nie może ani pominąć, ani odłożyć na później.

Prawidłowa dieta

Odżywianie jest filarem każdego sportowca, niezależnie od tego, czy żyje z cukrzycą, czy nie. Jednak w przypadku konkretnej diagnozy, jaką ma Alexander Zverev, należy wziąć pod uwagę specjalne wymagania.

Pacjenci z cukrzycą wymagają interdyscyplinarnego podejścia, które obejmuje wsparcie dietetyka. Potwierdzają to konsylia ekspertów, takie jak ten opublikowany w Diabetes Care.

Badania na ten temat podkreślają rolę węglowodanów u tego typu pacjentów. Jednak eksperci nie są jeszcze zgodni co do korzyści drastycznej redukcji węglowodanów. W rzeczywistości niektórzy lekarze promują regularne spożywanie tych składników odżywczych (45-65% dziennych kalorii) z dostosowaniem dawek insuliny, aby je zrekompensować.

Rozważając dietę niskowęglowodanową dla diabetyków, ustala się maksymalnie 30% dziennych kalorii pochodzących z tych składników. Mimo to każdy pacjent jest inny. Ktoś, kto jest otyły lub ma nadwagę, nie reaguje tak samo, jak na przykład wyczynowy sportowiec, który potrzebuje energii z glukozy do swoich ruchów.

Poza dyskusjami istnieją badania, które twierdzą, że spożywanie owoców tropikalnych i ryb pomaga w utrzymaniu dobrej kontroli metabolicznej. Należy to podkreślić, ponieważ od dłuższego czasu owoce są wykluczane z diety osób z cukrzycą.

Alexander Zverev kontrolował swoją cukrzycę.
Alexanderowi Zverevowi udało się opanować cukrzycę poprzez ścisły monitoring swojego stanu i odpowiednią dietę.

Kontrola wagi

Istnieją naukowe dowody na to, że otyłość jest bezpośrednio związana z cukrzycą. Do tego stopnia, że w modzie jest nowy termin: „cukrzyco-otyłość”.

W cukrzycy typu 2 nadwaga wydaje się być czynnikiem ryzyka dalszego rozwoju choroby. Natomiast w cukrzycy typu 1 przyrost masy ciała może być konsekwencją źle zaplanowanej diety lub nieodpowiedniego stosowania insuliny.

Naukowcy z Translacyjnego Instytutu Badań nad Metabolizmem i Cukrzycą ostrzegają, że przybieranie na wadze jest często pomijane w kontekście cukrzycy typu 1. Według ich badań brakuje precyzyjnych wytycznych dla pacjentów, aby temu zapobiegać. I to nie tylko poprzez dietę, ale także poprzez ćwiczenia fizyczne.

Osoby z cukrzycą powinny włączyć aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny. Oczywiście nie wszyscy będą jak Alexander Zverev, w światowej czołówce tenisistów, ale mogą być sportowcami. Sekret tkwi w odpowiedniej opiece, zmniejszającej ryzyko oraz treningu pod okiem profesjonalistów.

Spełnienie marzeń pomimo diagnozy, aby pomóc innym

Alexander Zverev pokazał, że tego typu diagnoza nie powinna ograniczać marzeń. Chociaż od trzeciego roku życia żył z cukrzycą, stał się wzorem w sporcie.

Jako osoba chora na cukrzycę typu 1, chcę zachęcić dzieci z tą chorobą, aby nigdy nie rezygnowały ze swoich marzeń, bez względu na to, co powiedzą im inni.

~ Aleksander Zwieriew ~

Aby przełamać stereotypy dotyczące tej choroby i podnieść świadomość wpływu dobrych nawyków stylu życia na jej rozwój, stworzył fundację. Fundacja Alexandra Zvereva koncentruje się na wspieraniu dzieci z cukrzycą typu 1 i propagowaniu opieki w celu zapobiegania cukrzycy typu 2.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.