Jak chronić się przed udarem mózgu?

Jak chronić się przed udarem mózgu?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mężczyźni to grupa społeczna, która jest najbardziej narażona na wystąpienie udaru. Jednak jego częstotliwość drastycznie zwiększa się wraz z wiekiem u kobiet. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak możesz chronić się przed udarem mózgu.

Udar pojawia się, gdy do danego obszaru mózgu dopływa niewystarczająca ilość krwi lub dochodzi do jej odcięcia. W związku z tym może dojść do uszkodzenia tego organu, a nawet śmierci pacjenta. Aby tego uniknąć, powinnaś dowiedzieć się jak możesz chronić się przed udarem mózgu.

Badania opublikowane przez Journal of Neurology wykazały, że największą zapadalność na udar mózgu odnotowuje się u mężczyzn. Mimo tego, częstotliwość występowania udaru zwiększa się również wraz z wiekiem u kobiet.

Co więcej, w magazynie Spanish Journal of Cardiology stwierdzono, że to najczęstsza przyczyna śmierci u kobiet w Hiszpanii. Na czym polega ta choroba? Jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz odpowiedzi na te pytania.

Na czym polega udar mózgu?

Udar mózgu to choroba naczyniowo-mózgowa, która dotyka naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu. Rozwija się, gdy naczynie krwionośne pęknie lub zostanie zablokowane przez skrzep lub inną cząsteczkę.

Jeden z artykułów opublikowanych w MSD Manual wyjaśnia, że takie pęknięcie lub zablokowanie prowadzi do przerwania dostarczania do danej części mózgu krwi, tlenu i glukozy, które są niezbędne do jego funkcjonowania. W konsekwencji komórki nerwowe w części mózgu dotkniętej udarem nie otrzymują żadnego tlenu. Tym samym nie są w stanie funkcjonować i w kilka minut umierają.

Czynniki ryzyka

Palący mężczyzna - jak chronić się przed udarem mózgu?

Większości udarów mózgu można uniknąć. W tym celu należy wprowadzić do życia nawyki, które zmniejszają do minimum czynniki ryzyka. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej artykułem MSD Manual, zaliczamy do nich:

  • Hiperlipidemię. Wysoki poziom cholesterolu to jeden z głównych czynników ryzyka, prowadzących do wystąpienia udaru mózgu.
  • Palenie. Hiszpański Związek Urazów Mózgu na podstawie licznych badań uznaje za jedne z głównych czynników ryzyka nikotynę, gazy utleniające oraz tlenek węgla zawarte w tytoniu, a tym samym podkreśla bezpośredni związek między paleniem a rozwojem udaru mózgu.
  • Cukrzycę. To schorzenie zwiększa ryzyko rozwoju udaru mózgu. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy typu 2.
  • Zaawansowany wiek. Badania opublikowane w Anales del Sistema Sanitario de Navarra wskazują, że trzy czwarte pacjentów cierpiących na udar to osoby, które ukończyły 65. rok życia.
  • Nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie tętnicze stanowi czynnik ryzyka, który prowadzi do rozwoju udaru.
  • Nadużywanie alkoholu.
  • Historię choroby w rodzinie oraz rasę. Ryzyko zapadnięcia na udar zwiększa się, jeśli pojawił się on u kogoś z rodziny.

Jak chronić się przed udarem mózgu?

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki ryzyka, musisz skoncentrować się na tym, co możesz zmienić w swoim życiu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Biorąc to pod uwagę, do najważniejszych działań chroniących przed udarem mózgu zaliczamy:

1. Przestrzeganie zdrowej diety

Zdrowa dieta

Jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia, zróżnicowana i zdrowa dieta, z dużą zawartością produktów spożywczych o niedużej ilości soli i tłuszczu, chroni między innymi przed rozwojem cukrzycy i chorób serca.

Właśnie dlatego musisz włączyć do diety owoce, warzywa i pełnoziarniste zboża, jak również ryby. Warto także zasięgnąć porady dietetyka, aby opracować określoną dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

2. Uprawianie sportu

Badanie opublikowane w magazynie Neurology w 2012 r. wskazuje na konieczność wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ pomagają one zmniejszyć ryzyko rozwoju udaru. Wystarczy, jeśli będziesz uprawiać sport o umiarkowanym natężeniu, na przykład spacerować przez godzinę. Jednak dodatek intensywnych ćwiczeń lub sportów może przynieść jeszcze większe korzyści.

3. Rzucenie palenia

Jeśli chcesz uchronić się prze udarem mózgu, musisz rzucić palenie. Chociaż wiele osób ma z tym trudność, istnieją takie publikacje jak Smokefree, wydawane przez Narodowe Fundusze Zdrowia w różnych krajach, w których zamieszczono cenne wskazówki oraz podpowiedzi dla osób pragnących zerwać z nałogiem.

4. Monitorowanie ciśnienia tętniczego

Musisz dbać o to, aby Twoje ciśnienie krwi znajdowało się na właściwym poziomie. Wszystko dlatego, że nadciśnienie tętnicze znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Bezsenność zwiększa ryzyko udaru i zawału

5. Sprawdzanie poziomu cholesterolu

Zdrowy poziom cholesterolu to klucz do ochrony przed udarem mózgu. Hiszpańska Fundacja Serca informuje, że wysoki poziom cholesterolu, czyli tak zwana hipercholesterolemia, pojawia się, gdy cholesterol przekracza 200 mg/dl.

Artykuł opublikowany w Mayo Clinic informuje, że jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, musisz zacząć stosować dietę, ćwiczyć, a w niektórych przypadkach nawet zacząć przyjmować leki. Oczywiście takie działania należy wykonywać pod nadzorem lekarza.

Wysoki cholesterol

6. Sprawdzanie poziomu cukru we krwi

Pamiętaj, że również Twój poziom cukru we krwi musi mieścić się w ramach ustanowionych przez lekarzy i specjalistów. Cukrzycy muszą co do joty stosować się do zaleceń lekarskich, aby nie narażać się na epizody hiperglikemii.

7. Zmniejszenie spożycia alkoholu

Jeśli pijesz alkohol, pamiętaj, aby spożywać go w umiarkowanych ilościach. Co więcej, jeśli występuje u Ciebie jeden lub więcej z innych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu, powinnaś całkowicie z niego zrezygnować.

Jak chronić się przed udarem mózgu: kluczowa rola nawyków

Pamiętaj, że zdrowy styl życia pomaga wyeliminować większość czynników ryzyka. Dlatego też właściwe odżywanie, częste ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie lub całkowita rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju udaru mózgu.

Wszystkie te działania wymagają codziennych starań. Poza przyjmowaniem leków, których przyjmowanie może zalecić lekarz w określonych przypadkach, największy wpływ na uniknięcie udaru mają indywidualne starania każdej osoby i jej walka o zdrowszy tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.