Choroby naczyń mózgowych – cztery najczęstsze

Istnieje wiele problemów naczyniowo- mózgowych, którym nie towarzyszą żadne konkretne objawy. Właśnie dlatego tak ważne są regularne kontrole lekarskie i przestrzeganie pewnych zdrowych nawyków. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.
Choroby naczyń mózgowych – cztery najczęstsze

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2019

Choroby naczyń mózgowych odnoszą się do wszystkich schorzeń, w których przepływ krwi do określonych części mózgu jest chwilowo lub na stałe zaburzony. Wszyscy znają, bezpośrednio lub pośrednio, kogoś, kto miał wylew krwi do mózgu lub tętniaka.

Choroby te mogą być nieodwracalne w skutkach, a nawet śmiertelne. W najlepszym wypadku kończy się na ogromnym strachu, co powinno Cię zmotywować do lepszego zadbania o swoje życie i nawyki dnia codziennego. Jednak większość osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat tej grupy chorób.  Jeśli choroby naczyń mózgowych nie dotknęły bezpośrednio Ciebie lub bliskiej Ci osoby, na przykład ukochanego lub przyjaciela, możesz nie zdawać sobie sprawy z wpływu, jaki niektóre czynniki mogą mieć na zdrowie mózgu.

Wśród tych czynników można wymienić wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i nadwagę. Każdego roku notuje się zbyt wiele zgonów spowodowanych chorobami naczyniowo-mózgowymi, którym można było zapobiec.

Z kolei inne choroby, takie jak wylew, które dotykają także młodych i zdrowych ludzi, to smutna rzeczywistość, która przeczy rozumowi lub logice. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki, które należy rozważyć w odniesieniu do chorób naczyń mózgowych, oraz związane z nimi wskaźniki, które mogą zmniejszyć ich wpływ na Twoje życie.

Warto poświęcić swój czas i energię na to, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Choroby naczyń mózgowych – cztery najczęściej występujące

Jak zwróciliśmy uwagę na początku artykułu, choroby naczyń mózgowych charakteryzują się przerwaniem dopływu krwi do mózgu. Każda zmiana w przepływie krwi może prowadzić do dwóch typów problemów: niedokrwienia i krwotoku.

Niewątpliwie najczęściej występującą odmianą jest niedokrwienie, a jego źródło zazwyczaj jest takie samo u wszystkich pacjentów: miażdżyca tętnic.

Na tym blogu niejednokrotnie poruszaliśmy temat miażdżycy tętnic: występuje ona, kiedy masz bardzo wysoki poziom cholesterolu, któremu towarzyszy stan zapalny w tętnicach mózgu.

Wszystko to prowadzi do wolno postępującej i bardzo osłabiającej choroby: gromadzenia się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. To powoduje problemy z przepływem krwi do mózgu, co w końcu skutkuje zaburzeniami funkcji poznawczych i demencją.

Kobieta z bólem głowy

 

Nie jest to coś, co można zignorować: profilaktyka i dobre nawyki w życiu codziennym naprawdę w przyszłości przyniosą korzyści.

1. Zakrzepica mózgowa

  • Zakrzepica jest udarem niedokrwiennym mózgu.
  • W 80% przypadków zakrzepica ma takie pochodzenie.
  • .Występuje, gdy tętnice w mózgu zwężają się na skutek blokowania przepływu krwi przez zakrzepy.

Ten typ zaburzeń zazwyczaj wysyła kilka niewielkich sygnałów ostrzegawczych zanim naczynia mózgowe całkowicie się zamkną. 

Z tego powoduj ważne jest, żeby uważać na następujące objawy:

  • Drętwienie lub mrowienie jeden strony ciała
  • Silny ból głowy
  • Problemy z komunikacją i rozumieniem różnych rzeczy
  • Zawroty głowy i problemy z chodzeniem
  • Problemy ze wzrokiem

2. Zatory mózgowe

Zator mózgowy jest innym przykładem choroby naczyń mózgowych pochodzenia niedokrwiennego. Źródłem omawianej wcześniej choroby był „zakrzep”, natomiast w tym przypadku przyczyną jest odrywająca się płytka miażdżycowa. Dla wyjaśnienia, zakrzep jest skrzepem krwi, który tworzy się na ścianie ważnych tętnic i utrudnia krążenie.

W tym przypadku źródłem zatoru jest kawałek płytki miażdżycowej, która oderwała się od ściany tętnicy i dotarła do mózgu.

Ból głowy, zator

W przeciwieństwie do zakrzepicy mózgowej, płytka miażdżycowa może oderwać się daleko od miejsca powstania zatoru, zazwyczaj blisko serca. Objawy są podobne do objawów zakrzepicy: drętwienie jednej strony ciała, trudności z porozumiewaniem się i komunikacją.

Jeśli pacjent z zatorem zacznie być szybko leczony, może otrzymać lek o nazwie „tPA”, który może rozpuścić płytkę miażdżycową. Jeśli lek zadziała, średnia oczekiwana długość życia znacznie się wydłuża.

3. Krwotok mózgowy lub śródmózgowy

Omówiliśmy już dwa najczęściej występujące zaburzenia niedokrwienne mózgu. Teraz chcielibyśmy opisać choroby, które może spowodować krwotok.

Najczęściej występującą tego typu chorobą jest tętniak, który tworzy się na skutek nadmiernego rozszerzania słabego naczynia krwionośnego w mózgu.

  • Kiedy tętniak pęka, pojawia się krwotok mózgu.
  • Pomimo zagrożeń, jakie niosą ze sobą tętniaki, to udary niedokrwienne mózgu są najbardziej szkodliwe i liczba ich ofiar z każdym rokiem rośnie.

Największym problemem związanym z tętniakiem jest to, że nie towarzyszą mu niemal żadne objawy.

Niektórzy ludzie żyją z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi w mózgu przez wiele lat i niczego nie zauważają do momentu, kiedy w którymś momencie pod wpływem zwiększonego ciśnienia naczynie pęka.

4. Krwotok podpajęczynówkowy

Krwotoki podpajęczynówkowe często pojawiają się z powodu wysokiego ciśnienia krwi – czegoś, co trzeba regularnie sprawdzać.W tym przypadku naczynia krwionośne również pękają i prawie zawsze znajdują się na powierzchni mózgu.

Kobieta cierpiąca na ból głowy

Pęknięcie znajduje się w przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką, ale nigdy nie ma miejsca wewnątrz samego mózgu.

Oczekiwana długość życia po takim pęknięciu zależy od tego, jak szybko otrzyma się pomoc medyczną. Kluczowe jest rozpoznanie objawów:

  • Problemy z koncentracją
  • Dyskomfort spowodowany jasnym światłem
  • Drażliwosć, markotność, zmiany osobowości
  • Ból szyi i ramion
  • Wymioty i zawroty głowy
  • Drgawki

Najbardziej oczywisty objaw jest związany ze wzrokiem. Możliwa jest kilkuminutowa utrata wzroku, widzenie bardzo jasnych świateł lub innych zjawisk optycznych.  Jeśli masz jakieś problemy lub zauważysz drobne nieprawidłowości, najlepiej zaufać swoim instynktom: natychmiast wezwij swojego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.