Zastosuj te wskazówki i techniki nauki, jeśli masz ADHD

Jeśli masz ADHD, ważne jest, aby znaleźć wygodne miejsce, w którym możesz się uczyć i skoncentrować. Wtedy dzięki odpowiednim technikom będziesz w stanie sprostać wyzwaniu!
Zastosuj te wskazówki i techniki nauki, jeśli masz ADHD

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2022

Istnieją różne metafory wyjaśniające, czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i jak wpływa na codzienne życie danej osoby. Jednym z najczęstszych jest obrazek, na którym mała myszka bez przerwy kręci się na kółku. To ilustruje, jak trudno jest skupić się na nauce, jeśli masz ADHD.

Mózg osoby z ADHD pracuje non stop. Sytuacje, które są z pozoru łatwe do rozwiązania, mogą stać się niezwykle złożone.

Na przykład skupienie się na rozmowie bez rozpraszania się czymś innym jest bardzo trudne dla takich osób. Podobnie, nauka wymaga dwa razy większego wysiłku. Po pierwsze ze względu na to, co oznacza ta aktywność, a po drugie ze względu na wszystkie wymienione wcześniej przeszkody, jakie napotyka umysł dotknięty ADHD.

Niemniej istnieją strategie i techniki przydatne w studiowaniu i uczeniu się, nawet jeśli masz ADHD. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Sądzimy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Dlaczego niektórzy ludzie nie patrzą innym w oczy?

Czym jest zaburzenie z deficytem uwagi z nadpobudliwością ruchową lub bez (ADHD)?

Zespół deficytu uwagi z nadpobudliwością lub bez niej utrudnia optymalne wykonywanie funkcji wykonawczych. Oznacza to, że utrudnia nam koncentrację, wypełnianie zobowiązań, inicjowanie i realizowanie zadań, planowanie, organizowanie, podejmowanie decyzji i kontrolowanie naszych impulsów.

Są to podstawowe umiejętności potrzebne do życia w społeczeństwie, zwłaszcza jeśli staramy się dołączyć do środowisk akademickich lub zawodowych. Jednak nauka z ADHD nie jest zadaniem niemożliwym. Jednak prawdą jest, że wymaga pewnych dodatkowych strategii i wzmocnień, aby wzmocnić te procesy lub działania, które kosztują nieco więcej.

Najlepsze wskazówki dotyczące nauki, jeśli masz ADHD

Oto kilka zaleceń, o których należy pamiętać podczas nauki, jeśli masz ADHD. Ważne jest, aby w przypadku dzieci towarzyszący dorośli również uwzględnili te techniki, aby ułatwić im proces.

Nauka z ADHD wymaga dodatkowego wysiłku. W przypadku dzieci ten wysiłek muszą podjąć również dorośli, którzy towarzyszą procesowi.

1. Podziel swoje zadania na mniejsze

Dzieląc swoje zadania na etapy, łatwiej będzie się skupić i utrzymać uwagę. W tym celu istnieją różne techniki, takie jak metoda Pomodoro, która polega na koncentracji przez pewien ustalony blok czasu (zwykle 25 minut) i odpoczynek przez kolejny blok czasu (5 minut).

Ta zmiana pozwala mózgowi skoncentrować się i odpocząć bez przesadnych trudności. Oprócz poczucia, że możesz oznaczyć zadanie jako ukończone, zwiększa to motywację i pomaga zmniejszyć niepokój związany z siadaniem do nauki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Co to jest zaburzenie zaangażowania społecznego u dzieci?

2. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej

Nie czekaj do ostatniego momentu dnia, aby zakończyć aktywność lub do ostatnich kilku dni, aby usiąść i się uczyć. Do zadań najlepiej podchodzić stopniowo i metodycznie.

3. Odpoczywaj

Nadpobudliwy i cały czas podekscytowany mózg nie służy tym, którzy cierpią na tego typu zaburzenia. Bardzo ważne jest, aby szukać równowagi i znaleźć chwile odpoczynku i rozproszenia. W ten sposób możemy zachować niezbędną energię, aby usiąść i wypełnić swoje zobowiązania.

4. Poproś o pomoc w nauce, jeśli masz ADHD

Na przykład, jeśli idziesz na studia i jest wiele przedmiotów w semestrze, możesz poprosić o opinię kogoś, kto ma już doświadczenie. Te informacje mogą pomóc ci zorientować się, które tematy są najważniejsze i najbardziej wymagające. W ten sposób możesz lepiej zrozumieć swoje priorytety.

Pamiętaj, że nie zawsze będziesz w stanie zrobić wszystko. Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Jeśli zaczynasz studia, stawianie pierwszych małych kroków może pomóc Ci się zorganizować, a także nabrać pewności w zrozumieniu, jak tym wszystkim zarządzać. Oczekiwania, które są zbyt wysokie lub nierealistyczne, często prowadzą do frustracji i utraty motywacji.

5. Daj sobie czas

Nie wywieraj na siebie presji. To nie jest konieczne. Ważne jest, abyś mógł cieszyć się procesem i wyborem studiów.

Nie dodawaj jeszcze jednego problemu do swojego życia, ale przeciwnie, dodaj okoliczność uczenia się, aby poprawić swój stan. Wreszcie, ważne jest również, abyś mógł poznać siebie i określić, kiedy pracujesz najlepiej.

Jeśli na przykład wiesz, że masz problemy ze wstawaniem wcześnie, nie stawiaj sobie nierealistycznych celów, takich jak wstawanie o świcie, aby jeszcze raz przejrzeć materiały.

6. Określ miejsce, w którym możesz się uczyć

Warunki otoczenia są również kluczem do utrzymania skupienia i koncentracji. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć miejsce oferujące jak najmniej bodźców, w którym można czuć się swobodnie, z dobrą wentylacją i dobrym oświetleniem.

Biblioteka może być idealnym miejscem do nauki.

uczysz się, jeśli masz ADHD w bibliotece
Biblioteki to zamknięte przestrzenie, w których nie ma hałasu i rozpraszających bodźców. Mogą ci pomóc się skoncentrować, jeśli masz ADHD.

7. Naucz się rozpoznawać preferowane techniki nauki

Ludzie mają różne typy inteligencji. Dlatego niektórzy uczą się lepiej, gdy słuchają rozmów innych, podczas gdy inni mają raczej pamięć wzrokową i potrzebują pewnego rodzaju wsparcia lub zasobów graficznych. Dlatego ważne jest, abyś poznał różne sposoby studiowania i kodowania informacji, aż znajdziesz ten, który ułatwi ci zadanie.

8. Nie zapominaj o swoich lekach

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, ważne jest, aby kontynuować leczenie. Unikaj pomijania dawek lub wzmacniania ich, aby się uspokoić lub uzyskać lepsze wyniki na egzaminie.

9. Naucz się technik relaksacyjnych podczas nauki, jeśli masz ADHD

Trzeba nauczyć się przerywać naukę i rozpoznawać, kiedy potrzebujemy odpoczynku lub mentalnej pauzy. W tym celu przydatne mogą być techniki relaksacyjne i oddechowe, ponieważ są one proste, krótkie i ukierunkowane.

Możesz odnieść sukces podczas nauki, jeśli masz ADHD

Wiele osób z ADHD uważa, że studiowanie lub osiąganie swoich celów będzie dla nich zadaniem niewykonalnym. W rzeczywistości czasami osoby z ich otoczenia ustawiają się w kolejce, aby zrekompensować im trudności lub wykonać określone zadania, aby zmniejszyć ich frustrację.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że osoba z ADHD jest w stanie samodzielnie realizować swoje cele i projekty. Być może ta ścieżka może być dłuższa lub wolniejsza i może wymagać dodatkowego wsparcia i większego poświęcenia, ale jest to możliwe. W tym kontekście praca nad samooceną i poczuciem bezpieczeństwem u osób z ADHD, a także budowanie ich pewności siebie jest niezbędne, aby nadal wierzyli w swoje możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barragán-Pérez, E., de la Peña-Olvera, F., Ortiz-León, S., Ruiz-García, M., Hernández-Aguilar, J., Palacios-Cruz, L., & Suárez-Reynaga, A. (2007). Primer consenso latinoamericano de trastorno por déficit de atención e hiperactividad. Boletín médico del hospital infantil de México64(5), 326-343.
  • Llanos Lizcano, L. J., García Ruiz, D. J., González Torres, H. J., & Puentes Rozo, P. (2019). Trastorno por déficit de atención e hiperactividad (TDAH) en niños escolarizados de 6 a 17 años. Pediatría Atención Primaria21(83), e101-e108.
  • López, E. F. (2016). Entrenamiento en Mindfulness para pacientes con trastorno por déficit de atención con hiperactividad (TDAH): Una revisión descriptiva. Revista de psicoterapia27(103), 203-213.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.