Skuteczne strategie, aby kanalizować lęk i złagodzić niepokój w 15 dni

Aktywność fizyczna i medytacja to dwa przydatne filary do kanalizowania i łagodzenia niepokoju oraz znalezienia wystarczającej ilości spokoju, aby poczuć się lepiej.
Skuteczne strategie, aby kanalizować lęk i złagodzić niepokój w 15 dni

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2022

Czy chciałbyś się nauczyć, jak kanalizować lęk i łagodzić niepokój? Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest to, że właściwie zajmuje to trochę czasu, ponieważ wymaga ciągłej praktyki. Wymaga również cierpliwości, a przede wszystkim założenia, że ciągle trzeba się w tym doskonalić.

Lęk w każdej postaci jest odczuwany przez osoby dotknięte jako intensywne, niszczące i nieprzewidywalne uczucie. Niektórzy uważają go za wręcz potwora. Dzieje się tak, ponieważ od czasu do czasu całkowicie dominuje ich umysł. Co więcej, odbiera im oddech, równowagę i zdolność do poczucia kompetencji. Często ten stan po prostu nie pozwala na prowadzenie normalnego życia.

Czy można kanalizować lęk i łagodzić niepokój?

Albert Ellis, ojciec Racjonalno-Emotywnej Terapii Behawioralnej (REBT), zauważył, że „ludzi nie denerwują fakty, ale to, co myślą o faktach”.

 • Ta linia zachęca do refleksji, że podejście każdej osoby do radzenia sobie z takimi sytuacjami wykracza poza same wyzwalacze dyskomfortu
 • Jeśli nie zrobisz nic, dyskomfort będzie się nasilał, aż stanie się chroniczny
 • Co więcej, badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu La Trobe w Australii pokazuje, że ważne jest ustalenie zmian i strategii już na etapie, gdy lęk jest łagodny
 • Musimy nauczyć się ulepszać nasze podejście, myśleć lepiej i wykorzystywać odpowiednie zasoby osobiste, aby zmniejszyć i złagodzić lęk (wyspecjalizowani profesjonaliści zawsze będą tutaj pomocni).

Poniższe rady pomogą Ci zacząć dostrzegać zmiany.

1. Twórz nowe nawyki, aby kanalizować swój lęk i niepokój

Jogging pomaga opanować niepokój.

Rutynowe nawyki są skuteczne w zmniejszaniu zarówno pojawiania się, jak i wpływu lęku. Pomagają nam czuć się bezpieczniej i przewidywać, co może się zdarzyć w każdej chwili. Przede wszystkim pomagają nam rozłożyć nasz czas na okresy pracy i przyjemności.

 • Ogólnie rzecz biorąc, niektóre z najbardziej skomplikowanych chwil dla osób, które doświadczają niepokoju, to główne momenty dnia. Zwłaszcza gdy mają do czynienia z obowiązkami.
 • Aby lepiej sobie z nimi radzić, warto rozpocząć dzień od medytacji lub ćwiczeń jogi. To wspaniały sposób na wyciszenie.
 • Na koniec postaraj się ustalić kilka godzin odpoczynku na koniec dnia, aby się zrelaksować. Możesz spacerować, pływać, kolorować mandale lub czytać książkę. Wszystko, co pomoże Ci się zrelaksować.

2. Naucz się racjonalizować

Nikt nie może stawić czoła swoim lękom, jeśli nie wie, czym są lub nie zidentyfikuje ich jako pierwszy.

 • Po pierwsze, ważne jest, aby przejść przez odpowiedni proces refleksji i introspekcji i nazwać nasze zmartwienia, to co nas denerwuje i dezorientuje.
 • Pamiętaj też, że nasze autentyczne problemy często kamuflują się za sąsiednimi emocjami, które są jak dezorientująca i chaotyczna lawina doznań
 • Wrażenia takie jak „Czuję się zły, boję się, jestem zły na wszystkich” mogą ukrywać takie problemy, jak: „nie lubię swojego ciała; zły związek mnie przeraził lub definiuje mnie traumatyczne dzieciństwo”. Jak widać, konieczne jest zidentyfikowanie głównego problemu.

3. Poszukaj kogoś, z kim można porozmawiać

Możesz kanalizować lęk w rozmowie

Wszyscy potrzebujemy kogoś, z kim możemy porozmawiać, dać upust emocjom, aby poczuć, że jesteśmy wysłuchani i zrozumiani.W taki sposób możemy bezpiecznie kanalizować lęk, pokierować jego ujście.

 • Ważne jest, aby być świadomym tego, z kim jesteś za każdym razem, gdy czujesz niepokój
 • Ponadto spędzaj czas z osobami, które nie osądzają, nie poniżają cię, używając takich wyrażeń jak „jesteś przewrażliwiony, przesadzasz…”
 • Co więcej, ta osoba cię nie ocenia ani nie wzmacnia negatywnych emocji
 • Zatem to, czego potrzebujesz, to znaleźć spokój i równowagę, aby ktoś pomógł ci zracjonalizować zmartwienia, lęki i uspokoić wszelkie obsesyjne myśli

4. Uważność może pomóc Ci opanować niepokój

Jest to technika oparta na medytacji, ale obejmuje o wiele więcej sposobów, by kanalizować lęk, o ile inwestujesz czas i siłę woli.

 • Po pierwsze, ta koncepcja uczy nas żyć bardziej w teraźniejszym życiu i być świadomym naszych aktualnych potrzeb
 • Łączy nas również z otaczającą nas rzeczywistością, z „tu i teraz”.
 • Ponadto uczy nas relaksowania się, łączenia umysłu i ciała oraz korzystania z otaczających nas możliwości bez nadmiernego myślenia.

Podobnie, to badanie przeprowadzone przez zespół z Yale School of Medicine pokazuje, że uważność daje efekty w zmniejszaniu objawów stresu i lęku.

Kluczowe zdania, by kanalizować lęk i złagodzić niepokój

Osoba pisząca.

Posiadanie zestawu zdań, których możesz użyć, aby znaleźć wewnętrzną równowagę, to świetna strategia na opanowanie niepokoju.

Oto kilka prostych przykładów:

 • „Mam kontrolę. Nic złego się nie wydarzy. Jestem spokojny i zrelaksowany, a moje serce bije powoli”.
 • “Wszystko jest w porządku i jestem spokojny. Jestem właścicielem mojego umysłu. Jestem twórcą moich emocji i kapitanem mojego serca: nic mnie nie przytłoczy.”
 • „Czuję się dobrze, nic i nikt nie odbierze mi spokoju. Jestem ważny. Kocham i szanuję siebie. Teraz muszę tylko odetchnąć i odpocząć”.

Posłuchaj tej rady i zastosuj ją w praktyce. Przekonasz się, jak bardzo ci to pomoże!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.