Jakie korzyści przynosi cisza jako terapia?

Do czego służy cisza? Mózg potrzebuje ciszy, aby podejmować decyzje i czuć się spokojnym. Natomiast hałas aktywuje nasze mechanizmy walki lub ucieczki w mózgu, co powoduje stres.
Jakie korzyści przynosi cisza jako terapia?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Cisza pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego brak hałasu. Cisza jako terapia może naprawdę uzdrawiać.

Odkąd pamiętamy, pojęcie ciszy zawsze było ważne. Na przykład w filozofii klasycznej kilku myślicieli wolało milczenie od mowy. Tak było w przypadku szkoły stoickiej.

Czasami rozmowa o jakimś problemie może nas zmęczyć. Z tego powodu lepiej milczeć. Kiedy milczymy, możemy zachować prywatność spraw, o których nie chcemy, aby inni wiedzieli, ponieważ mogą nas osądzać.

Jednak z każdym dniem coraz trudniej jest znaleźć przyjemne, ciche otoczenie. Otaczają nas urządzenia technologiczne, hałas na ulicach, harmider i inne rzeczy. Wszystko to uniemożliwia naszemu mózgowi odpoczynek i poświęcenie chwili dla siebie.

Cisza jako terapia i zagrożenia związane z hałasem

Do czego służy cisza? Dlaczego to ważne i dlaczego tak wiele osób codziennie gromadzi się na obrzeżach miasta w poszukiwaniu ciszy i spokoju?

Po pierwsze, warto zauważyć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że duża część populacji jest narażona na potencjalnie szkodliwe poziomy hałasu.

Liczby, które się stwierdza, są oszałamiające. Naukowcy zakładają, że do 2030 roku ponad 500 milionów ludzi będzie cierpieć z powodu problemów ze słuchem.

Po drugie, należy wspomnieć, że mózg potrzebuje ciszy, aby podejmować decyzje i czuć się spokojnym. Dzieje się tak, ponieważ hałas aktywuje nasze mechanizmy walki lub ucieczki w mózgu, co powoduje stres.

Korzyści z ciszy

Kobieta relaksująca.

Kiedy hałasy wokół nas są bardzo głośne, wzrasta poziom kortyzolu i ciśnienie krwi. Może to wywołać epizod przewlekłego stresu. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o korzyściach, jakie może przynieść cisza jako terapia. Dzięki terapii ciszą możemy:

Te korzyści są naukowo udowodnione, więc nie ma wątpliwości, że warto zacząć poświęcać kilka minut w ciągu dnia na relaks w ciszy i czerpanie korzyści z tego płynących.

Badanie potwierdza potrzebę milczenia

W 2006 roku lekarz i muzyk o nazwisku Luciano Bernardi przeprowadził ważne badania, które rzuciły więcej światła na znaczenie ciszy.

W tym badaniu dr Bernardi przeanalizował związek między działaniem muzyki, układem krążenia i mózgiem. Przez swoje odkrycia dowiedział się, że poziom stresu w mózgu spada podczas przerw między piosenkami.

Potwierdza to pogląd, że powinniśmy zacząć używać ciszy jako terapii jako sposobu na relaks i życie z mniejszym niepokojem.

Jak cisza może nam pomóc jako terapia?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wprowadzić więcej ciszy do swojego życia, zacznij od znalezienia relaksującego, spokojnego miejsca. Następnie rozpocznij rutynowe czynności, które pomogą ci połączyć się ze sobą, takie jak medytacja.

Kiedy medytujemy, nasz poziom stresu spada. Istnieją również inne korzyści na poziomie psychologicznym. Cisza jako terapia między innymi poprawia bowiem jakość snu, poprawia pamięć, relaksuje umysł i zmniejsza napięcie mięśni.

Medytując możemy doświadczyć między innymi terapeutycznych efektów ciszy. Należy do nich regeneracja neuronów, w co wiele osób do tej pory wątpiło.

W miastach znalezienie chwili na odpoczynek może być trudne, zwłaszcza że wokół nas panuje hałas. Istnieją jednak inne formy ucieczki, które mogą zadziałać. Dlatego tak wiele osób woli spędzać wakacje w miejscach oddalonych od miasta.

Kilka zaleceń

Kobieta medytująca.

Postępuj zgodnie z tymi sugestiami, aby żyć swoim życiem z nieco większym spokojem:

  • Ciesz się śniadaniem. To pierwszy posiłek w ciągu dnia i zasługujesz na to, aby cieszyć się nim bez zastanawiania się nad jakimikolwiek problemami w swoim życiu lub o tym, co musisz zrobić po wyjściu z Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Możesz to zrobić w biurze lub gdziekolwiek indziej. Po prostu skup się na oddychaniu, a dźwięki wokół ciebie oddalą się.
  • Znajdź spokojne miejsca. Czasami można je znaleźć w mieście, ale możemy ich nie zauważyć z powodu ciągłego zgiełku. Wypróbuj niektóre kościoły, place lub parki. Są to miejsca, w których możesz na kilka minut zdystansować się od hałasu i dać odpocząć mózgowi. Ponadto wypróbuj kilka czynności, które pomogą Ci poczuć spokój.
  • Odłącz się od świata zewnętrznego na sekundę. Oznacza to, że nie odpowiadasz na wiadomości, telefony ani nie wypełniasz swoich obowiązków. Unikaj nomofobii, na którą cierpi tak wiele osób i wyłącz telefon. Same te minuty naprawdę ci pomogą.

Jeśli wypróbujesz te wskazówki, doświadczysz, co to znaczy połączyć się ze sobą i jak można cieszyć się prawdziwą esencją ciszy jako terapii. Pamiętaj o tym od teraz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muscar, E. (2000). El ruido nos mata en silencio. Anales de Geografia de La Universidad Complutense.
  • Pollak, M. (1989). MEMORIA, OLVIDO, SILENCIO •. Revista Estudos Históricos.
  • Münzel T, Gori T, Babisch W, Basner M. Cardiovascular effects of environmental noise exposure. Eur Heart J. 2014;35(13):829–836. doi:10.1093/eurheartj/ehu030
  • Evans, G. W., Lercher, P., Meis, M., Ising, H., & Kofler, W. W. (2001). Community noise exposure and stress in children. The Journal of the Acoustical Society of America109(3), 1023–1027. https://doi.org/10.1121/1.1340642
  • Beutel ME, Jünger C, Klein EM, et al. Noise Annoyance Is Associated with Depression and Anxiety in the General Population- The Contribution of Aircraft Noise. PLoS One. 2016;11(5):e0155357. Published 2016 May 19. doi:10.1371/journal.pone.0155357
  • Bernardi, L., Porta, C., Casucci, G., Balsamo, R., Bernardi, N. F., Fogari, R., & Sleight, P. (2009). Dynamic interactions between musical, cardiovascular, and cerebral rhythms in humans. Circulation119(25), 3171–3180. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.108.806174

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.