Zespół powakacyjny u dzieci: jak im pomóc w powrocie do rutyny

Zespół powakacyjny to emocjonalna reakcja dziecka na powrót do szkoły wraz ze wszystkim, co się z tym wiąże. Dobre wykorzystanie czasu letniego może zmniejszyć ich niepokój. Dowiedz się więcej jak to osiągnąć!
Zespół powakacyjny u dzieci: jak im pomóc w powrocie do rutyny

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zespół powakacyjny u dzieci to przejściowy nastrój, który wpływa na adaptację do rutyny, w tym do życia szkolnego. Może się to wydawać naturalne po wspaniałych i zabawnych wakacjach. Jednak występuje tylko u mniej niż 8% dzieci.

Oczekiwanie, że po spędzaniu godzin na robieniu tego, co kocha najbardziej, dziecko wstanie wcześnie, aby pójść do szkoły, może napawać lękiem. Prawda jednak jest taka, że dzięki ogromnej zdolności adaptacyjnej dzieciom udaje się pokonać tę przeszkodę bez większych problemów.

Jednak nigdy nie zaszkodzi pomóc im w tym procesie.

Skąd się bierze zespół powakacyjny

Jeśli dzieci początkowo odrzucają narzucaną rutynę, duża część odpowiedzialności spada na rodziców. To oni mają decydującą rolę w kontrolowaniu elementów, które składają się na codzienne życie rodziny.

Część z tego wiąże się z osobowością dziecka. Za inne aspekty odpowiada struktura rodziny, styl rodzicielski, konflikty szkolne, problemy zdrowotne czy nękanie, a także czynniki stresowe Dorośli muszą uważać, aby wykluczyć niektóre z tych objawów, biorąc pod uwagę trudności dzieci w wyjaśnieniu, co się z nimi dzieje.

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć zespół powakacyjny

Podobnie jak w wielu innych konfliktowych sytuacjach, komunikacja jest kluczem do znalezienia rozwiązania. Przełamanie ciszy, ostracyzmu, przebicie się przez mur złych nastrojów i niepokoju to świetny sposób na rozładowanie napięć. Jednak dotarcie do tych obszarów nie jest łatwe.

W obliczu objawów zespołu powakacyjnego u dzieci (jeśli na przykład przejawiają irytację i poważną odmowę śledzenia rutyny), nie zmuszajmy ich ani nie wyrzucajmy im tego. Zamiast tego stańmy się współuczestnikami obowiązków, które nadejdą w nowym okresie szkolnym. Jest to tym bardziej konieczne, jeśli ostatnio dziecko zmieniło szkołę.

Zestresowane dziecko
Oznaki zespołu powakacyjnego nie zawsze są oczywiste. Dorośli muszą nauczyć się go wykrywać.

Znalezienie przyczyn

Znalezienie czynników powodujących zaburzenie to pierwszy krok na drodze do przezwyciężenia zespołu powakacyjnego u dzieci. Przejrzyj harmonogramy snu, zabawy i obowiązków oraz działaj na wypadek, gdyby się pokrywały.

Jeśli podczas analizy życia wewnątrz rodziny nie zauważysz żadnych poważnych niepowodzeń, być może przyczyna jest zewnętrzna.

Dzieci mogą mieć trudności z wyrażeniem swoich niepokojów słowami, jeśli dotyczą ich osobiście. To do nas należy zadawanie pytań o kolegów z klasy i nauczycieli. Pytaj je, jak minął im dzień w szkole, i zachęcaj by przedstawiły to w scence lub narysowały szkolne sceny. Każdy mechanizm ekspresji jest prawidłowy.

Spędzaj z dzieckiem czas, aby pomóc w rozwiązaniu zespołu powakacyjnego

W czasie wakacji dorośli często spędzają większość czasu z dziećmi. Tak więc rozłąka, jaką przynosi koniec wakacji, może nie zostać dobrze odebrana.

Znalezienie sposobu na towarzyszenie im, odwiezienie ich do szkoły, pozostanie na chwilę i pożegnanie to sposoby na rozwiązanie. W ten sposób zmiany nie są tak gwałtowne.

Zapewnij pewność i poczucie bezpieczeństwa

Jako osoby dorosłe, rodzice mają inne spojrzenie na problemy z perspektywy doświadczenia. Dzieci, które czują się bezbronne, zakładają, że ta nieprzyjemna sytuacja to totalny ślepy zaułek.

Musicie więc znaleźć sposób na wspólne rozwiązanie problemu.

Poznaj środowisko, aby zapobiegać syndromowi stresu po wakacjach

Rodzice powinni zwracać uwagę na środowisko, w którym się poruszają i z którym dzieci wchodzą w interakcje. Dotyczy to otoczenia poza domem, w tym kontaktów z sąsiadami, przyjaciółmi i szkołą.

Dorośli powinni często odwiedzać szkołę i dążyć do nawiązania rozmów z kierownictwem, nauczycielami i opiekunami. Z tych rozmów mogą wyciągnąć wnioski na temat jakości środowiska swoich dzieci.

Rodzice powinni starać się dotrzeć do sedna relacji, które mogą mieć wpływ na dzieci. Nie chodzi o nadopiekuńczość, ale o wiedzę i świadomość, że bezpieczeństwo i zaufanie w szkole to konstrukcja społeczna i zbiorowa.

Jak zapobiegać syndromowi powakacyjnemu u dzieci?

Jedną ze strategii zapobiegania syndromowi powakacyjnemu u dzieci jest planowanie z wyprzedzeniem. Kalendarze szkolne ustalane są z góry. Wykorzystajmy to, aby w programie uwzględnić opóźnienia i nieprzewidziane wydarzenia. Dostosuj się do tego z entuzjazmem, aby zaoszczędzić czas.

Poniżej proponujemy szereg działań związanych z autonomicznym i osobistym zarządzaniem harmonogramami. Muszą być jednak dostosowane do gustów i potrzeb, a także do obowiązków zawodowych i społecznych.

Przygotowywanie przyborów szkolnych z dzieckiem

Rodzice mogą z dużym wyprzedzeniem włączyć dzieci w organizację przyborów szkolnych. Zapach papieru oraz jaskrawe kolory atramentów i naklejek są zawsze ekscytujące. Przygotowanie plecaka i naprawienie go to zwyczaj, który może wzbudzić najlepsze pragnienia.

Zdjęcie tornistra
Przygotowanie tornistra to jeden ze sposobów na powolne przystosowanie się do nadchodzącego nowego semestru.

Nie rób niczego nagle

Dzieci nie znoszą zbyt dobrze nagłych zmian. Jeśli śpią do późna, wczesny powrót do szkoły jest traumatycznym przeżyciem. Z wyprzedzeniem możesz wyregulować budzić i przenosić porę snu coraz wcześniej.

Przygotowanie obejmuje również tematy i zadania. Odświeżanie koncepcji i przeglądanie podręczników przygotowuje dzieci do powrotu do szkoły.

Komunikowanie dobrego nastawienia

Jeśli zmartwienia i stres są zaraźliwe, tak samo dobre samopoczucie. Życie jest skomplikowane, ale musimy chronić nasze dzieci. Chodzi o zrozumienie, że inteligencja emocjonalna rodziny opiera się na sojuszach i sieciach wsparcia, które ułatwiają jej rozwój.

Jedność domu opiera swój sukces na płynności komunikacji, która obejmuje i celebruje przejścia, zmiany i przezwyciężanie etapów. Ponadto dziecko musi czuć się jego zintegrowaną i uznaną częścią,

Planowanie to wolność projektowania

Dorośli muszą pomagać dzieciom w organizacji ich dnia.

W przeciwnym razie niepotrzebny pośpiech wprowadzi w życie dzieci czynniki dyskomfortu. Na przykład pośpiech oznacza niedojrzałość i jest wyzwalaczem stresu, który projektuje z dorosłych na dzieci. Podobnie, prokrastynacja kumuluje zadania, które prędzej niż później doprowadzą do rozpaczy.

Jeśli jednak istnieje dobra organizacja, rodzice uwzględnią plany i zajęcia, które obejmują zabawę i rekreację.

Dzieci potrzebują zabawy tak samo jak tlenu. Zespół powakacyjny to nic innego jak objaw poczucia, że za chwilę stracą wolność.

Niezbędne jest zaplanowanie dla nich wycieczek, czasu i dat zabawy. Pamiętaj: powrót do szkoły może i powinien być ekscytujący!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.