Właściwości odchudzające imbiru — jak je wykorzystać?

Imbir jest stosowany jako przyprawa ze względu na swój niepowtarzalny smak. Inną korzyścią są bez wątpienia właściwości odchudzające imbiru.
Właściwości odchudzające imbiru — jak je wykorzystać?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Poza swoimi walorami smakowymi naszą uwagę bez wątpienia przykuwają właściwości odchudzające imbiru. Najpierw jednak musimy pamiętać, że przyprawy kulinarne polecane są w kontekście zbilansowanej diety. Posiadają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Wynika to przede wszystkim z udziału składników odżywczych o właściwościach antyoksydacyjnych.

Choć wspomniany korzeń wywiera pozytywne działanie na nasz organizm i znane są jego właściwości lecznicze, w tym artykule omówimy właściwości odchudzające imbiru. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Właściwości odchudzające imbiru

Imbir jest częścią zdecydowanej większości potraw w Chinach, Tajlandii, Indiach, Wietnamie i Japonii. To mięsiste kłącze gatunku Zingiber officinale. Po wysuszeniu i sproszkowaniu może być stosowany jako przyprawa.

Jest powszechnie dodawany do gulaszu, smacznych zup i gotowanej ryby. Ogólnie dodaje pikantności posiłkom. W niektórych kulturach jest nawet uważany za afrodyzjak, ponieważ może poprawiać potencję seksualną.

Oto inne jego zalety:

  • Łagodzi zawroty głowy i nudności.
  • Łagodzi stany zapalne i bóle mięśni.
  • Leczy choroby układu oddechowego.

Ma lekko pikantny smak, dlatego niektórzy sugerowali, że może mieć pozytywne działanie, jeśli chodzi o pobudzenie przemiany materii. Wskazują na to badania opublikowane w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition. W rzeczywistości często łączy się go z innymi przyprawami, aby wzmocnić tę właściwość.

Chcąc w naturalny sposób zrzucić kilka kilogramów, warto zwrócić uwagę na właściwości odchudzające imbiru. Oczywiście nie myśl, że ma magiczne działanie! Aby doświadczyć korzyści, trzeba będzie zadbać także o inne aspekty swojej diety.

Olejek imbirowy

Imbir ma właściwości odchudzające

Możesz zetrzeć kłącze i przyprawiać nim gulasze i sałatki, a także delektować się pożywną herbatą. Inne przyprawy, po które można sięgnąć ze względu na ich właściwości odchudzające to pieprz cayenne i cynamon.

Ten ostatni może działać jako środek przeciwcukrzycowy, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Poprawia wrażliwość na insulinę, co pozwala na optymalne utlenianie tłuszczu. To z kolei może pomóc w walce z utratą wagi.

Lepsze trawienie

Imbir wspomaga wchłanianie składników odżywczych i wspomaga trawienie . W ten sposób herbata imbirowa wspomaga odchudzanie. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że spożywanie go przed posiłkami zwiększa apetyt.

Należy pamiętać, że sama herbata wykazała już pozytywne właściwości w zakresie odchudzania i kontroli wagi. Tak więc połączenie obu elementów jest bardzo pomocne dla każdego, kto chce zwiększyć utlenianie tłuszczów. Można go również spożywać na pusty żołądek lub podczas ćwiczeń, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Eliminacja tłuszczu

Niektóre badania wskazują, że imbir przyspiesza metabolizm . Ponadto imbir ma właściwość zwiększania produkcji testosteronu u osób z jego niedoborem we krwi. Z tego powodu może wspomagać odchudzanie. Dzieje się tak, ponieważ hormon jest powiązany ze zdolnością do produkcji mięśni.

Olejek eteryczny z imbiru.

Ile imbiru powinienem spożywać?

Ze względu na właściwości odchudzające imbiru, zaleca się częste spożywanie go w ramach zdrowej diety. Tak więc wersję sproszkowaną można stosować do przyprawiania kremów i przecierów warzywnych. Dobrym pomysłem jest również dodanie go do ryżu i makaronu. Może być nawet idealnym uzupełnieniem gulaszu i mięs. W rzeczywistości jest świetnym dodatkiem do większości rodzajów potraw i przepisów.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, szczególnie korzystne jest spożywanie imbiru z zieloną herbatą, zwłaszcza na pusty żołądek lub przed ćwiczeniami. Pomoże to przyspieszyć utratę tłuszczu.

Imbir — korzeń o właściwościach odchudzających

W wielu kulturach imbir jest używany jako pokarm o właściwościach leczniczych. Prawda jest taka, że imbir pomaga w radzeniu sobie z różnymi dolegliwościami. Ponadto jest w stanie promować utratę wagi, o ile pozostałe nawyki związane ze stylem życia również są zdrowe.

Nie zapominaj jednak, że aby osiągnąć optymalny wynik, konieczne będzie regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Z drugiej strony istotne jest zwiększenie spożycia warzyw i zdrowej żywności przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia niezdrowych przetworzonych produktów przemysłowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maharlouei N, Tabrizi R, Lankarani KB, Rezaianzadeh A, Akbari M, Kolahdooz F, Rahimi M, Keneshlou F, Asemi Z. The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(11):1753-1766. doi: 10.1080/10408398.2018.1427044. Epub 2018 Feb 2. PMID: 29393665.
  • Costello RB, Dwyer JT, Saldanha L, Bailey RL, Merkel J, Wambogo E. Do Cinnamon Supplements Have a Role in Glycemic Control in Type 2 Diabetes? A Narrative Review. J Acad Nutr Diet. 2016 Nov;116(11):1794-1802. doi: 10.1016/j.jand.2016.07.015. Epub 2016 Sep 8. PMID: 27618575; PMCID: PMC5085873.
  • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176. doi: 10.3390/molecules23051176. PMID: 29758009; PMCID: PMC6099746.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.