WHO zaleca unikanie stewii i innych słodzików

Światowa Organizacja Zdrowia wydaje wytyczne dotyczące niecukrowych substancji słodzących, aby zmniejszyć ryzyko chorób niezakaźnych - dowiedz się więcej!
WHO zaleca unikanie stewii i innych słodzików
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czy używasz substancji słodzących, aby zmniejszyć kalorie w diecie i schudnąć? Jeśli tak, mamy dla Ciebie ważną wiadomość. Po systematycznym przeglądzie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza stosowanie substancji słodzących jako sposobu na odchudzanie. Nie przynoszą one bowiem długoterminowych korzyści w redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego unikanie stewii i innych słodzików ma takie znaczenie dla naszego zdrowia?

Wyniki sugerują również, że mogą wystąpić niepożądane skutki, takie jak zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Czytaj dalej, aby poznać te nowe rekomendacje!

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawia nowe wytyczne dotyczące stewii i innych substancji słodzących

W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie wzywające dorosłych i dzieci do ograniczenia dziennego spożycia wolnych cukrów do mniej niż 10% całkowitego spożycia energii. Od tego czasu nasiliło się poszukiwanie zdrowszych alternatyw.

Jedną z takich opcji jest stewia i inne bezcukrowe słodziki. Ale czy naprawdę pomagają?

Poradnik pt. Stosowanie słodzików niecukrowych: wytyczne WHO zawiera zestawienie wyników badań przeprowadzonych na dorosłych, dzieciach i kobietach w ciąży. Nie dotyczy ono jednak pacjentów z istniejącą wcześniej cukrzycą.

Aby wydać wytyczne dotyczące substancji słodzących, które są sprzedawane samodzielnie lub znajdują się w żywności i napojach, uwzględniono łącznie 283 badania, a także randomizowane badania kontrolowane i badania obserwacyjne.

Przegląd dotyczący stosowania niecukrowych substancji słodzących wywołał poważną debatę na temat potencjalnych zagrożeń związanych z ich spożyciem. Niektórzy mogą postrzegać je jako alternatywę dla zmniejszenia spożycia cukru i kontroli wagi. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że słodziki mają niewielki wpływ na masę ciała i tkankę tłuszczową.

Z drugiej strony wskazano również, że ich stosowanie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i długoterminowej śmiertelności dorosłych.

Nowe wytyczne mają na celu dotarcie do decydentów, menedżerów, organizacji pozarządowych, pracowników służby zdrowia, naukowców, badaczy, pedagogów i przemysłu spożywczego. Chociaż bezcukrowe substancje słodzące mogą wydawać się atrakcyjną alternatywą dla utraty wagi, wyniki przeglądu systematycznego sugerują coś innego.

Te substancje słodzące mogą mieć niepożądane skutki dla zdrowia

Podmiot, o którym mowa, zwraca uwagę nie tylko na brak wartości odżywczych zamienników cukru. Podkreśla także znaczenie ograniczania ilości słodyczy w naszej diecie dla poprawy zdrowia, i to już od najmłodszych lat. Wydane wytyczne podkreślają potrzebę unikania najpowszechniejszych nieodżywczych substancji słodzących, takich jak:

Należy wspomnieć, że pasty do zębów, kremy do skóry, leki i alkohole cukrowe nie zostały uwzględnione w publikacji WHO.

Możliwe jest unikanie stewii i innych słodzików

Znając ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem niecukrowych substancji słodzących, należy wspomnieć, że istnieje kilka opcji ograniczenia ich stosowania. Czytaj dalej, aby je odkryć!

  • Stopniowo zmniejszaj spożycie cukru: aby pomóc podniebieniu przyzwyczaić się do mniej słodkich smaków, możesz zacząć od stopniowego ograniczania spożycia cukru w napojach i produktach spożywczych.
  • Używaj owoców jako naturalnych substytutów: owoce mogą być doskonałym naturalnym substytutem cukru w deserach, napojach i innych produktach spożywczych. Zawierają fruktozę, która jest rodzajem naturalnego cukru.
  • Czytaj etykiety żywności: wiele przetworzonych produktów zawiera ukryte substancje słodzące. Z tego powodu tak ważne jest, aby czytać etykiety i identyfikować szkodliwe składniki.
  • Zastąp napoje gazowane wodą: napoje gazowane często zawierają duże ilości cukru, więc zastąpienie ich wodą może znacznie zmniejszyć spożycie substancji słodzących.

Światowa Organizacja Zdrowia ma na celu zmniejszenie ryzyka chorób niezakaźnych na całym świecie i poprawę jakości diety. W ramach tych działań planuje opublikować serię zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.