Czy produkty light mogą powodować otyłość?

Żywność light stała się popularna jako opcja uzupełniająca diety odchudzające. Czy jednak te produkty są tak dobre, jak się wydaje? W tym artykule opowiemy Ci o nich więcej.
Czy produkty light mogą powodować otyłość?

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Produkty light często zwracają uwagę osób, które zmagają się z nadwagą. Czy jednak są tak dobre, jak twierdzą niektórzy?

Po pierwsze, pamiętajmy, że wszystko, co jest związane z masą ciała, w coraz większym stopniu staje się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych naszego stulecia. Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób, a także pogarsza ich rokowania. Z tego powodu należy stopniowo wprowadzać szereg zmian w diecie.

Właśnie ta troska o skład ciała doprowadziła do masowego marketingu pokarmów light. Produkty te często obiecują niższą gęstość kaloryczną niż ich odpowiedniki. Jednak nie zawsze stanowią najlepszą opcję.

Dlaczego? W dalszej części wyjaśnimy sekrety tej gamy produktów spożywczych.

Produkty light zawierają mniej kalorii

Cechą charakterystyczną produktów light jest to, że dostarczają mniej kalorii niż ich normalny wariant. Odbywa się to często poprzez ograniczenie zawartości tłuszczu w produkcie. Jednak w wielu przypadkach ilość cukrów prostych w żywności pozostaje taka sama lub nawet wzrasta.

Niebezpieczeństwa związane z ciągłym spożywaniem węglowodanów prostych są dziś powszechnie znane. Można o nich przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Bioscience.

Z drugiej strony usuwanie tłuszczu z pożywienia, chyba że jest typu trans, zwykle nie jest dobrym pomysłem. Niektóre witaminy rozpuszczają się właśnie w tłuszczach, np. z grupy D. W ten sposób zmniejszamy więc przyswajanie tych mikroelementów w organizmie.

Kontynuując temat witaminy D, obecnie mamy do czynienia z endemicznym niedoborem tego składnika odżywczego. Jeśli jeszcze bardziej zmniejszymy jego udział w diecie, możemy doświadczyć kilku średnio- i długoterminowych problemów zdrowotnych. Zasoby tego mikroelementu są ograniczone. Natomiast jego niedobór wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych lub zapalnych, zgodnie z artykułem opublikowanym w Annual Review of Medicine.

lekkie produkty
Produkty light rzeczywiście zawierają mniej kalorii niż ta sama żywność w swojej normalnej wersji. Jednak nie zawsze jest to lepsza opcja.

Produkty light mogą zachęcać do nadmiernej konsumpcji

Mimo, że kaloryczność produktów light jest mniejsza niż ich odpowiedników, czasami zdarza się, że spożywamy ich większą ilość sądząc, że mamy do czynienia z lżejszą żywnością. Całkowity pobór energii jest więc większy, niż gdybyśmy zdecydowali się na klasyczną odmianę.

Jakby tego było mało, większa objętość tego produktu implikuje jeszcze większy udział cukru prostego, a także dodatków. W ten sposób ta forma konsumpcji może pogorszyć nasz stan zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Jak prawidłowo zaplanować dietę

Zamiast szukać jak najmniej kalorycznych produktów na rynku, lepiej oprzeć swoją dietę na świeżych pokarmach. Zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności jest korzystne pod względem redukcji kalorii, cukrów i sztucznych dodatków.

To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka rozwoju złożonych chorób, takich jak cukrzyca, otyłość i inne zaburzenia metaboliczne związane z przetworzoną żywnością.

Ponadto musimy wybrać mniej agresywne metody gotowania, które wymagają niewielkiej ilości oleju lub nie wymagają go wcale. W ten sposób ograniczamy produkcję substancji toksycznych i szkodliwych dla organizmu, takich jak akrylamid.

Z drugiej strony nie powinniśmy zaniedbywać spożywania zdrowych tłuszczów. Najłatwiej można je znaleźć w tłustych rybach, orzechach i olejach roślinnych. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (choć istnieją pewne kontrowersje na poziomie naukowym) i tłuszczów trans może prowadzić do lepszego zdrowia.

Lekka żywność jest bardziej przetworzona
Wybór świeżej żywności zamiast przetworzonej jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowej diety.

Uwaga na produkty light!

Produkty light proponują nam wersję z mniejszą ilością kalorii. Nie jest to jednak powód, aby im zaufać i przestać uważnie czytać etykiety. W wielu przypadkach redukcja kalorii wynika z ograniczenia tłuszczów. Poziom smakowitości jest wówczas rekompensowany przez spożywanie większych ilości i stosowanie cukrów prostych.

Do tego dochodzi tendencja do spożywania większej ilości tego typu produktów zapominając o dbałości o bilans kaloryczny, co może prowadzić do stopniowego pogarszania się jakości naszej diety.

Zdrowy styl życia to taki, który łączy w sobie różnorodność i równowagę żywności oraz regularne ćwiczenia. Aby to osiągnąć, musimy zwiększyć spożycie produktów świeżych i ograniczyć przetworzone produkty light.

Chociaż można wybierać spośród wielu produktów typu light, nie należy rezygnować ze spożywania zdrowych tłuszczów, zwłaszcza jedno- i wielonienasyconych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freeman CR., Zehra A., Ramirez V., Wiers CE., Volkow ND., et al., Impact of sugar on the body, brain and behavior. Front Biosci (Landmark Ed), 2018. 23: 2255-2266.
  • Wang TJ., Vitamin D and cardiovascular disease. Annu Rev Med, 2016. 67: 261-72.
  • Luick, B. (2020). Advances in Food and Nutrition Research. Journal of Nutrition Education and Behavior52(3), 336. https://doi.org/10.1016/j.jneb.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.