Dlaczego ludzie przybierają na wadze? Dowiedz się!

Dlaczego ludzie przybierają na wadze? Dowiedz się!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tycie lub chudnięcie to kwestia czysto matematyczna, z wyjątkiem przypadku obecności niektórych chorób. W tym artykule dowiesz się, dlaczego ludzie przybierają na wadze.

Ludzie przybierają na wadze po prostu wtedy, gdy jedzą więcej kalorii, niż są w stanie spalić. Pomimo tego prostego równania obie zmienne mogą być modyfikowane przez różne czynniki.

Jak? Przykładowo mechanizmy hormonalne mogą zmniejszyć wydatek energetyczny, a złe nawyki zwiększyć spożycie kalorii. W przypadku wagi każda niewielka nierównowaga może prowadzić do zwiększenia masy ciała lub utraty wagi.

Poniżej wyjaśnimy to bardziej szczegółowo.

Dlaczego ludzie przybierają na wadze?

Wydatek energetyczny

Wydatek energetyczny to czynnik, który można modyfikować. Prosty fakt bycia żywym sprawia, że tracimy energię. Nazywa się to podstawowym wydatkiem energetycznym. Każda aktywność fizyczna, którą wykonujesz, zwiększa Twoje dzienne wydatki energetyczne.

Aktywność fizyczna ma dwie funkcje. Z jednej strony wiąże się z wydatkiem energetycznym jako takim. Z drugiej strony zwiększa napięcie i objętość mięśni, co przekłada się na zwiększony spoczynkowy wydatek energetyczny.

Aby zmaksymalizować ten efekt, trening siłowy powinien mieć pierwszeństwo przed treningiem aerobowym, który może nawet spowodować utratę masy mięśniowej.

Dlatego, co przytaczamy za artykułem opublikowanym w czasopiśmie Metabolism, regularne ćwiczenia to doskonały sposób na kontrolowanie wagi. Może pomóc zarówno w zapobieganiu, jak i zwalczaniu otyłości.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia łatwiej przybierają na wadze, ponieważ zwykle muszą spożywać mniej jedzenia, choć ich apetyt się nie zmienia, co prowadzi do przejadania się.

Dlatego możliwą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ludzie przybierają na wadze, jest taka, że po prostu nie ćwiczą.

Otyła kobieta

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy produkty wspomagające odchudzanie są rzeczywiście skuteczne?

Dlaczego ludzie przybierają na wadze?

Spożycie kalorii

Spożycie kalorii to druga kluczowa, ale modyfikowalna zmienna w równaniu dotyczącym przyrostu masy ciała. Musisz spróbować dostosować żywność, którą spożywasz, do poziomu swojej aktywności.

Dlatego osoby, które wykonują aktywność fizyczną, aby utrzymać swoją wagę, potrzebują więcej energii niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Zwykle apetyt dostosowuje się do potrzeb energetycznych, zwłaszcza u osób z morfotypami ekto i mezomorficznymi. Jednak niektórzy ludzie nie są w stanie regulować apetytu z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej (hormony tarczycy i grelina) lub z powodu niedoszacowania kalorii.

Wiele osób uważa, że spożywa mniej kalorii niż w rzeczywistości, co przekłada się na przyrost masy ciała. To byłaby kolejna możliwa odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie przybierają na wadze.

Nadmierne spożycie oleju, chleba lub produktów przetworzonych może być szkodliwe. Również sosy to produkty, które podobnie zwiększają gęstość kaloryczną posiłku. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Obesity wspomniano ponadto o alkoholu.

Stany chorobowe związane z przyrostem masy ciała

Jednak niektórzy ludzie mogą przybrać na wadze, nawet jeśli jedzą zdrowo. Przykładowo dotyczy to osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Osoby te cierpią na deficyt w produkcji hormonu regulującego wydatek energetyczny.

Dlatego ich potrzeby są zmniejszone, a ilość potrzebnego im pożywienia jest znacznie mniejsza niż u osoby, która nie cierpi na tę chorobę.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie cierpią z powodu zmian w produkcji greliny. Hormon ten kontroluje apetyt i jest pośredniczony przez szereg receptorów. Kiedy jeden z tych receptorów nie działa, może powodować nadmierną produkcję tego hormonu, nawet gdy zapotrzebowanie na energię jest już spełnione.

Dlatego konsekwencją będzie przyrost masy ciała.

Wszystkie te sytuacje często wymagają leczenia farmakologicznego. W rzeczywistości to właśnie leki regulują układ hormonalny i upraszczają zarządzanie żywieniem.

Dlaczego ludzie przybierają na wadze?

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Utrata wagi – pomocne i zdrowe produkty spożywcze

Schorzenia związane z utratą wagi

Oprócz chorób, które wytrącają nasz organizm z równowagi i prowadzą do przyrostu masy ciała, są też takie, które powodują odwrotny skutek. Wyraźnym przykładem jest nadczynność tarczycy lub rak, stany zwiększające spoczynkowy wydatek energetyczny i zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dlatego osoby cierpiące na te schorzenia muszą spożywać więcej kalorii. Jeśli tego nie zrobią, mogą cierpieć z powodu utraty wagi, co może utrudnić kontrolowanie choroby.

Rola mikroflory jelitowej

W ostatnich latach eksperci wprowadzili do tego równania trzecią zmienną, którą są organizmy żywe w jelitach. Dzieje się tak, ponieważ mikroflora jelitowa może mieć kluczowy wpływ na wchłanianie składników odżywczych i przyrost masy ciała.

Zatem suplementacja probiotykami może stanowić punkt zwrotny w strategiach odchudzania. Eksperci jednak nadal badają ten aspekt i nie wyciągnęli jeszcze jasnych wniosków.

Ludzie przybierają na wadze z powodu braku równowagi energetycznej

Przybieranie na wadze lub chudnięcie to kwestia czysto matematyczna, z wyjątkiem niektórych chorób. Jeśli jesz więcej kalorii, niż potrzebujesz lub możesz wydać, przytyjesz. W przeciwnym razie stracisz na wadze.

Z tego powodu tak ważna jest edukacja żywieniowa: ponieważ pozwala dowiedzieć się, ile kalorii spożywasz. Zapobiega to zarówno niedoszacowaniu kalorii, jak i przeszacowaniu spożywanych pokarmów, a także ułatwia kontrolę wagi i zapobieganie złożonym chorobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Petridou A., Siopi A., Mougios V., Exercise in the maganement of obesity. Metabolism, 2019. 92: 163-169.
  • Chao AM., Wadden TA., Tronieri JS., Berkowitz RI., Alcohol intake and weight loss during intensive lifestyle intervention for adults with overweight or obesity and diabetes. Obesity, 2019. 27 (1): 30-40.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.