Chora tarczyca – niepokojące objawy

25 stycznia, 2019
Tarczyca to gruczoł, który odpowiada za wiele procesów metabolicznych organizmu. W związku z tym, jakiekolwiek zaburzenia działania tarczycy mogą skutkować złym samopoczuciem. Zapoznaj się z niepokojącymi objawami chorej tarczycy. 

Chora tarczyca wywołuje szereg dolegliwości, które mogą w znaczący sposób pogorszyć jakość życia.

Problemy z tarczycą występują bardzo często wśród populacji, dotyczą w szczególności kobiet. Choroba ma najczęściej charakter przewlekły i wymaga długotrwałej terapii i podawania odpowiednich leków. Niejednokrotnie  niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Chora tarczyca znacznie obniża poziom życia pacjentów.

Gruczoł ten o kształcie motylaodpowiada za wiele procesów metabolicznych. W przypadku nadmiaru lub deficytu hormonów tarczycy mogą pojawić się objawy przypominające inne choroby.

Często, gdy do lekarza trafia osoba uskarżająca się na zmęczenie lub taka, która przybrała na wadze, w pierwszej kolejności obwinia ona stres. Niewiele chorób ma aż tyle objawów co choroby tarczycy, dlatego warto je poznać:

1. Chora tarczyca a zaparcia i zespół jelita drażliwego

Chora tarczyca często daje objaw w postaci problemów trawiennych.

Problemy żołądkowe

Mogą minąć lata zanim pacjent z problemami trawiennymi, wynikającymi z chorej tarczycy, zostanie właściwie zdiagnozowany. Dlatego warto poznać poniższe objawy chorej tarczycy:

Niedoczynność tarczycy

 • zaparcia
 • złe wchłanianie składników odżywczych
 • niestrawność

Nadczynność tarczycy

 • biegunki sporadycznie
 • ból w górnej części żołądka
 • rozdęcie brzucha
 • wymioty od czasu do czasu

2. Problemy z menstruacją i możliwa bezpłodność

Nieregularne miesiączki to częsty objaw chorób tarczycy. Przy nadczynność menstruacja może być bardziej bolesna i dłuższa. Kobiety które cierpią na niedoczynność mogą mieć miesiączki krótsze i rzadsze lub co gorsze mogą zapaść na tzw wczesną menopauzę. Przedwczesne przekwitanie to najcięższy z efektów chorej tarczycy, może wystąpić jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana lub będzie źle leczona. Dlatego zawsze szukaj najlepszych lekarzy pierwszego kontaktu.

3. Problemy mięśniowe i stawowe

To objaw najczęściej powtarzający się wśród pacjentów z problemami tarczycy, jednakże często z nimi nie kojarzony.

Bóle w stawie kolanowym

Osoby z niedoczynnością tarczycy bez względu na wiek czy płeć mogą cierpieć na przewlekłe bóle mięśni i stawów. Tego typu bóle to przypadłość tak częsta, że łatwo możemy otrzymać błędną diagnozę lekarską taką jak chociażby fibromialgia. Bóle mięśni i stawów związane z tarczycą można na szczęście skutecznie leczyć.

4. Wysoki cholesterol

Można uznać za zaskakujące, że problemy z tarczycą powodują wysoki cholesterol. Jednak faktycznie choroby tarczycy mogą powodować, że zły choresterol (cholesterol LDL) rośnie.

Osiąga on niebezpieczny wysoki poziom na stałe w ciele pacjenta. Szczególnie gdy nie skutkuje dieta, ćwiczenia i leki. Taka osoba choruje na nadczynność tarczycy. Z drugiej strony za niski poziom cholesterolu może wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Zobacz takżeZły cholesterol – zastosuj skuteczną dietę, aby go zmniejszyć

5. Problemy z wypoczynkiem

Niemożność wypoczynku to bardzo uciążliwy objaw problemów z tarczycą, może znacząco obniżyć jakość życia pacjenta. Można o nim mówić, gdy:

Przewlekłe zmęczenie i senność

 • Pacjent często, nawet po 10 godz snu, budzi sięzmęczony i bez sił.
 • Czasami poczuciebraku wypoczynku powoduje, że pacjent musi uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia lub przesypia cale dnie w weekend.
 • pacjent ma problemy z zasypianiem, pojawia się nerwowość, lęki, kołatanie serca.

6. Zmiany skórne

Razem z utratą włosów można zauważyć zmiany skórne.

 • skóra staje się bardziej sucha, szorstka i łuskowata. Szczególnie na kolanach, łokciach i kostkach.
 • przy nadczynności tarczycy skóra może stać się wrażliwa na zmiany temperatury.

7. Depresja i lęki

Niedoczynność tarczycy wpływa na funkcje neuroprzekaźników. Obniżenie poziomu serotoniny czy dopaminy skutkuje depresją. Lekarze powinni pamiętać, zanim zdiagnozują depresję i przepiszą leki, o tym, że często wywodzi się ona ze złego funkcjonowania gruczołu tarczycy.

Smutna kobieta

Czytaj również: Zdrowa tarczyca – jedz tych 5 produktów

Jak więc widać, wiele objawów, które może mieć każdy z nas takich jak zmęczenie, zły stan ducha, bóle stawów, niewyspanie mogą mieć swoje źródło w chorej tarczycy.