Zły cholesterol – zastosuj skuteczną dietę, aby go zmniejszyć
Hipercholesterolemia jest terminem medycznym, który odnosi się do wysokiego poziomu cholesterolu. Obecnie jest to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Nieleczony, w dłuższej perspektywie zły cholesterol może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ powoduje poważne problemy z sercem.
Podatność na wysoki poziom cholesterolu w dużym stopniu zależy od czynników genetycznych. Jednak czynnikiem najbardziej wpływającym na rozwój hipercholesterolemii jest zła dieta i brak aktywności fizycznej.
Przygotowaliśmy ten artykuł, biorąc pod uwagę, jak często odnotowuje się dziś zły cholesterol na wysokim poziomie. Omówimy w nim szczegółowo skuteczne środki, które możesz wprowadzić do twojego sposobu odżywiania, aby uniknąć tego stanu. W ten sam sposób, dieta, którą będziemy prezentować, może mieć również zastosowanie, jeśli już masz niewłaściwe wyniki badań krwi.
Cholesterol – co musisz wiedzieć
Ogólnie rzecz biorąc, jest to cząsteczka tłuszczowa niezbędna do życia. Znajduje się we krwi oraz w komórkach zwierząt i ludzi. Nasz organizm potrzebuje go do produkcji hormonów, kwasów żółciowych, witaminy D i innych substancji.
Jednak wzrost tych wartości we krwi może być zagrożeniem dla dobrego stanu organizmu. Dzieje się tak dlatego, że zły cholesterol zaczyna gromadzić się w tętnicach, uniemożliwiając prawidłowy obieg krwi, co skutkuje tym, co znamy jako wysokie ciśnienie krwi.
Nagromadzenie cholesterolu może również całkowicie zablokować tętnicę, co prowadzi do śmierci komórkowej tkanek, które przestają otrzymywać krew. W podobny sposób zły cholesterol może powodować zakrzep, czyli rodzaj płytki, która zaczyna wędrować przez układ krwionośny.
Jeśli jeden z takich zakrzepów dotrze do bardzo cienkiej tętnicy, może ją zablokować, co wywołuje to, co zwykle nazywamy udarem naczyniowo-mózgowym. A jeśli chorobą dotknięta jest tętnica wieńcowa dochodzi do zawału mięśnia sercowego.
Rodzaje cholesterolu
Ponieważ jest to cząsteczka tłuszczu, nie może swobodnie poruszać się we krwi, która składa się głównie z wody. Dlatego jest transportowany za pomocą cząsteczki zwanej lipoproteiną. W zależności od rodzaju lipoproteiny określa się, czy chodzi o dobry czy zły cholesterol:
- Lipoproteiny o niskiej gęstości: są odpowiedzialne za przenoszenie cholesterolu do krwi i tkanek.
- Lipoproteiny o wysokiej gęstości: są odpowiedzialne za zbieranie cholesterolu odkładającego się w tkankach i przenoszenie go bezpośrednio do wątroby, gdzie jest eliminowany.
- Cholesterol o niskiej gęstości to ten, który musimy zmniejszyć, ponieważ zatyka tętnice. Dlatego jest znany jako “zły cholesterol”. Z drugiej strony, cholesterol o wysokiej gęstości jest uważany za “dobry”, ponieważ pomaga w zmniejszaniu złego cholesterolu.
Pokarmy o wysokiej zawartości cholesterolu
Podstawą zapobiegania wysokim wartościom cholesterolu lub ich zmniejszania jest odpowiednia dieta. W tym celu musimy wiedzieć, które produkty spożywcze zawierają zły cholesterol, a które nie. Oto niektóre produkty spożywcze o wyższym poziomie tego składnika:
- Czerwone mięsa, kiełbasy i podroby.
- Małże, przegrzebki, ślimaki morskie i krewetki.
- Żółtko jaj.
- Pełne mleko, całe jogurty, tłuste sery, śmietana i kremówka.
- Masło i smalec wieprzowy.
Produkty spożywcze bez cholesterolu
Na szczęście istnieje cała lista pokarmów, które można spożywać w celu uniknięcia podwyższonych wskaźników tej cząsteczki lub pomóc w ich zredukowaniu, jeśli już je masz:
- Błonnik: wykazuje właściwości, które zapobiegają wchłanianiu cholesterolu w jelicie.
- Przeciwutleniacze: zapobiegają przywieraniu cząsteczek cholesterolu do ścianek tętnic.
- Nienasycone kwasy tłuszczowe: podnoszą produkcję tak zwanego dobrego cholesterolu o wysokiej gęstości.
Podwyższony zły cholesterol – wskazówki co do diety
Oto kilka wskazówek, jak skonstruować dietę, która pozwoli Ci uregulować ten stan:
- Jedz duże ilości owoców i warzyw: zaleca się spożywanie 5 porcji dziennie owoców i warzyw, ponieważ dostarczają błonnik i przeciwutleniacze.
- Zwiększ spożycie ryb: ryby są bogate w kwasy Omega 3, które obniżają poziom cholesterolu. Idealnie jest spożywać białe ryby cztery razy w tygodniu i ryby niebieskie dwa razy w tygodniu.
- Zmniejsz spożycie czerwonego mięsa: czerwone mięso ze względu na wysoki poziom cholesterolu powinno być spożywane tylko raz w tygodniu.
- Wprowadź do diety orzechy: orzechy zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które redukują zły cholesterol.
- Jedz pełne ziarna i rośliny strączkowe: produkty te zapobiegają wchłanianiu tej cząsteczki dzięki dużej zawartości błonnika. Staraj się codziennie spożywać pełne ziarna i rośliny strączkowe.
- Zminimalizuj spożycie cukru: ten składnik może podnieść poziom cholesterolu, dlatego ważne jest, aby spożywać go jak najmniej.
- Unikaj smażenia: związki wyzwalane w trakcie tego procesu są w nadmiarze szkodliwe. Jeśli chcesz kontrolować swoje wskaźniki, wybierz gotowanie lub duszenie.
- Spożywaj oliwę z oliwek: chociaż jest to tłuszcz, jest wielonienasycona, dlatego poleca się ją zamiast tłuszczów zwierzęcych. Możesz również spożywać olej słonecznikowy i rzepakowy.
Wreszcie uzupełnij dietę codzienną aktywnością fizyczną. Pamiętaj też, że jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, mogą być potrzebne leki, więc powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej.
To może Cię zainteresować ...