Niski poziom serotoniny może powodować zmiany w Twoim zdrowiu psychicznym, takie jak smutek, depresja, drażliwość, problemy z zasypianiem i agresja.
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który jest znany głównie z tego, że jest hormonem równoważącym nastroje, ale jest także odpowiedzialny za inne funkcje:
Jest neuroprzekaźnikiem, który reguluje intensywność sygnałów wysyłanych przez neurony.
Reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Pomaga w lepszym krzepnięciu krwi.
Stymuluje część mózgu, która wywołuje wymioty, jeśli zażyjesz coś toksycznego lub drażniącego.
Reguluje poziom wapnia w kościach.
Utrzymuje dobrą jakość Twojego snu .
Poprawia libido i funkcje seksualne.
Ponieważ serotonina jest zaangażowana w różne procesy zachodzące w ludzkim ciele, istnieje wiele różnych objawów, gdy jej poziom jest niski. Niski poziom serotoniny – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oznakach, czytaj dalej.
1-Uczucie niepokoju
Ludzie, którzy mają niski poziom serotoniny, zwykle cierpią z powodu lęku, któremu często towarzyszy depresja.
W tym samym czasie niskie poziomy serotoniny mogą również powodować:
Objawy te są zwykle łagodzone lub znikają po przyjęciu leku lub dostosowaniu diety w celu przywrócenia poziomu serotoniny.
2- Problemy trawienne
Serotonina jest związana z procesami trawiennymi: w rzeczywistości jej 95% znajduje się w jelitach. Dlatego posiadanie zbyt małej ilości tego hormonu może bezpośrednio wpłynąć na układ żołądkowo-jelitowy, aż do momentu wystąpienia zespołu jelita drażliwego.
Kiedy jednak podniesiesz poziom serotoniny, Twój stan powróci do normy.
3- Nadwrażliwość emocjonalna
Jak większość ludzi już wie, hormon ten jest bezpośrednio związany ze stabilnością emocjonalną. Niski poziom może sprawić, że będziesz bardziej wrażliwy niż zwykle.
Może dojść do tego, że jakikolwiek komentarz lub drobiazg wydają się gorsze niż w rzeczywistości.
4-Serotonina i węglowodany
Jeśli dana osoba ma niski poziom serotoniny, to normalne, że jej ciało próbuje zrekompensować to sobie domagając się węglowodanów i słodyczy.
Te produkty faktycznie zwiększają poziom serotoniny w Twoim mózgu.
Dlatego czujesz się usatysfakcjonowany, gdy jesz żywność, która jest pełna cukru – poziom serotoniny znacznie wzrasta … ale tylko tymczasowo.
5-Zmęczenie
Ponadto, gdy poziom serotoniny jest niższy niż powinien, zaczyna wpływać na codzienne czynności i może prowadzić do zmęczenia.
Ludzie cierpiący na niski poziom serotoniny często odczuwają:
Zbyt duża lub zbyt mała ilość serotoniny może bezpośrednio wpłynąć na libido lub pożądanie seksualne. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało w sposób naturalny dąży do odczuwania emocji, pożądania i podekscytowania.
Po usunięciu lub dodaniu ważnego hormonu, takiego jak serotonina, wszystko ulega zmianie.
7 – Niski poziom serotoniny. Kłopoty z zasypianiem
Ponadto niedobór tego hormonu może powodować wiele problemów w nocy, takich jak:
Dzieje się tak, ponieważ serotonina jest częścią Twojego biologicznego zegara, który działa tak , aby pomóc Twojemu ciału odpocząć w nocy.
8-Wrażliwość na hałas
Kiedy cierpisz na niski poziom serotoniny, bardzo często stajesz się bardzo wrażliwy na dźwięki. To dlatego, że bardzo wysokie poziomy dźwięku powodują, że nawet najcichsze dźwięki wydają się zbyt głośne i ostre..
9-Stałe zmiany nastroju
Kiedy masz niski poziom serotoniny, często cierpisz z powodu ciągłych wahań nastroju. Jest tak, ponieważ serotonina jest odpowiedzialna za stabilizację nastroju.
Dlatego często obserwuje się dramatyczne zmiany w nastroju danej osoby w krótkim czasie, w tym:
Crockett, M. J., Clark, L., Tabibnia, G., Lieberman, M. D., & Robbins, T. W. (2008). Serotonin modulates behavioral reactions to unfairness. Science. https://doi.org/10.1126/science.1155577
Lucki, I. (1998). The spectrum of behaviors influenced by serotonin. Biological Psychiatry. https://doi.org/10.1016/S0006-3223(98)00139-5
Złamanie naprężeniowe to takie, które występuje, gdy dochodzi do niewielkiego złamania kości a przyczyna nie wiąże się z silnym uderzeniem. W tym przypadku najczęstszą przyczyną są powtarzające się ruchy lub szybki wzrost ilości lub intensywności danego ruchu. Tego rodzaju złamania…
Jeśli zauważysz krew w kale to normalne, że od razu poczujesz strach. To coś, co przeraża każdego. Prawie wszyscy wiedzą przecież, że jest to jeden z objawów raka jelita grubego. Jednak znalezienie krwi podczas wizyty w toalecie może wynikać z…
Czasami jajniki przestają normalnie działać przed 40 rokiem życia. Ta anomalia, określona jako niewydolność jajników pierwotna, nosi również nazwę przedwczesnej niewydolności jajników. W najbardziej ekstremalnych przypadkach problem ten może rozpocząć się nawet już w okresie dojrzewania. Zwykle kobiety zaczynają być…
Serce jest jednym z podstawowych organów potrzebnych do życia i głównym narządem naszego układu krążenia. Odpowiada za pompowanie natlenionej krwi, aby ją doprowadzić do wszystkich obszarów naszego ciała. Chociaż zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tego organu, niewiele osób dobrze zna…
Zastrzyki antykoncepcyjne to substancje podawane na ramię lub w pośladek za pomocą strzykawki w celu tymczasowego zapobiegania ciąży. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji dla kobiet. Szacuje się, że na każde 100 kobiet, które używają jej prawidłowo, mniej niż 1%…
Do całkiem niedawna uważano jeszcze następujące zdanie za prawdziwe: „cukier poprawia sprawność mózgu”. Jednak najnowsze badania podważają to twierdzenie. Wiemy, że nasz własny organizm ma bardzo skuteczne mechanizmy dostarczania glukozy do mózgu, nawet bez spożywania cukru. Oczywiście każdy z nas…