Domowa płynna stewia - składniki odżywcze i przygotowanie

Pokażemy ci kroki, które musisz wykonać, aby przygotować domowej roboty słodzik, znany jako płynna stewia. Może on być używany do zastąpienia cukru w wielu przepisach.
Domowa płynna stewia - składniki odżywcze i przygotowanie

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2023

Płynna stewia to słodzik, który można zrobić w domu. W ten sposób można uzyskać produkt, który może poprawić smak wielu przepisów bez dostarczania dodatkowych kalorii.

Może to być przydatne przy planowaniu diety mającej na celu utratę wagi, ponieważ trzeba stworzyć deficyt, który pozwoli zmobilizować i utlenić tłuszcze. Takie działanie pomaga poprawić ogólny skład ciała.

Przed rozpoczęciem należy zauważyć, że stewia zaliczana jest do grupy naturalnych słodzików. Większość słodzików jest sztuczna i wywiera dotkliwy wpływ na nasz organizm.

Mówimy tutaj o rozwoju patologii w perspektywie średnioterminowej, chociaż wciąż toczy się na ten temat wiele dyskusji. Oczywiste jest, że należy unikać nadmiernego używania sztucznych słodzików.

Płynna stewia – przygotowanie słodzika

Należy wspomnieć, że stewia pochodzi z rośliny o tej samej nazwie. Jej liście są słodkie i stąd pozyskiwany jest dodatek, który może modyfikować właściwości organoleptyczne niektórych pokarmów.

Pierwszym krokiem do przygotowania płynnej stewii w domu jest wyhodowanie rośliny. Wystarczy posadzić nasiona w doniczce i postawić na tarasie lub w ogrodzie. Aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszego sposobu, jak to zrobić, zapoznaj się z tym artykułem.

Gdy roślina rozwinie liście, po prostu je przycinasz. Będziesz wtedy w stanie wyekstrahować związki glikozydowe, które zapewniają jej słodki smak. Oczywiście należy dobrze umyć produkt, aby upewnić się, że resztki ziemi lub kurzu, znajdujące się na powierzchni zostaną odpowiednio usunięte.

Następnie musisz posiekać liście w paski i pozostawić na kilka dni do wyschnięcia na słońcu. W tym samym celu można również użyć osuszacza. Kolejnym krokiem jest umieszczenie liści w pojemniku i zalanie wódką.

Można użyć różnych likierów, ale ten ma najmniej smaku, więc nie wpłynie na jakość organoleptyczną produktu końcowego. Przykryj pojemnik i odstaw w ciemne miejsce na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie należy odcedzić liście i usunąć alkohol.

Słodzik
Wyhoduj roślinę stewii w domu i użyj liści do przygotowania płynnej stewii.

Aby usunąć alkohol, podgrzej płyn w rondelku, nie doprowadzając go do wrzenia. Należy redukować przez około 30 minut, aby powstał syrop. Ostatnim krokiem jest przechowywanie powstałej cieczy w ciemnym pojemniku. Należy ją przechowywać w lodówce – maksymalnie przez trzy miesiące.

Korzyści ze stewii

Spożywanie stewii może korzystnie wpływać na poprawę ogólnego składu ciała, zmniejszając w ten sposób kalorie spożywane w diecie. Cukry proste są nie tylko bogate w kalorie, ale mogą również sprzyjać problemom, takim jak insulinooporność i cukrzyca. Pokazują to badania opublikowane w czasopiśmie Current Diabetes Reports. Ograniczenie ich spożycia jest kluczem do osiągnięcia dobrego stanu zdrowia.

Jednak, aby naprawdę utrwalić pozytywny efekt, należy wziąć pod uwagę wiele ogólnych nawyków. Na przykład konieczne jest promowanie regularnych ćwiczeń fizycznych, ze szczególnym naciskiem na pracę siłową.

Pobudza to hipertrofię mięśniową, co pozwala na większą efektywność wykorzystania substratów energetycznych. Według badań opublikowanych w Frontiers of Hormone Research pomoże Ci to również spalać więcej kalorii podczas odpoczynku.

Cukier
Używaj stewii z umiarem, tak jak w przypadku cukru i innych substancji słodzących.

Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Nadużywanie słodzików może prowadzić do szkodliwych zmian w mikroflorze jelitowej. Wykazano, że regularne spożywanie tych pierwiastków zmniejsza zagęszczenie i różnorodność mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy. Rezultatem jest zwiększone ryzyko rozwoju patologii zapalnych i problemów z wykorzystaniem składników odżywczych.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umiarkowane spożycie pokarmów o słodkim smaku, niezależnie od tego, czy zawierają w sobie cukry proste, czy substancje słodzące. Przede wszystkim konieczne będzie promowanie spożycia świeżej żywności, która zwykle ma wysoką gęstość odżywczą.

Płynna stewia w domu

Jak widać, można dość łatwo przygotować płynną stewię w domu, uzyskując w ten sposób dodatek, który można wykorzystać do poprawy właściwości organoleptycznych niektórych produktów. Stewia nie zawiera kalorii, więc nie wpłynie negatywnie na bilans kaloryczny Twojej diety. Należy ją jednak spożywać z umiarem, aby uniknąć zmian w składzie mikrobiomu w perspektywie średniookresowej.

Na koniec należy pamiętać, że wiele dodatków zawartych w produktach przetworzonych przemysłowo jest niskiej jakości. Znajdziesz je na liście składników jako numery poprzedzone literą E. Jeśli kilka z tych elementów pojawia się na liście składników, może to oznaczać, że dany środek spożywczy jest wysoce niezalecany w zdrowej diecie. Zawsze najlepiej jest dawać pierwszeństwo świeżym produktom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6
  • Moghetti, P., Bacchi, E., Brangani, C., Donà, S., & Negri, C. (2016). Metabolic Effects of Exercise. Frontiers of hormone research47, 44–57. https://doi.org/10.1159/000445156
  • Suez, J., Korem, T., Zeevi, D., Zilberman-Schapira, G., Thaiss, C. A., Maza, O., Israeli, D., Zmora, N., Gilad, S., Weinberger, A., Kuperman, Y., Harmelin, A., Kolodkin-Gal, I., Shapiro, H., Halpern, Z., Segal, E., & Elinav, E. (2014). Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature514(7521), 181–186. https://doi.org/10.1038/nature13793

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.