Miód czy cukier: czy wiesz, co jest lepsze?

W zależności od korzyści lub stopnia słodkości, jakie chcemy uzyskać w potrawach, możemy zdecydować się na miód lub cukier.
Miód czy cukier: czy wiesz, co jest lepsze?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2023

Możliwości dosłodzenia naparu lub deseru jest wiele. Na pewno więc zastanawiasz się, co jest najzdrowsze (lub najmniej szkodliwe): miód czy cukier?

Być może spożywasz naturalne herbaty ziołowe, chcesz schudnąć lub masz świadomość chemikaliów, które często zawiera biały cukier. Dlatego w tym artykule opowiemy o rywalizacji między tymi dwoma słodzikami: który z nich wygra: cukier czy miód?

Miód naturalny a miód sztuczny

Zanim zaczniemy mówić o różnicach między miodem a cukrem, należy najpierw wyjaśnić, że istnieją dwa różne rodzaje miodu: miód naturalny i miód sztuczny. Miód naturalny to produkt, który nie został poddany żadnej obróbce, więc jest w stanie naturalnym. Jest również znany jako surowy miód.

Z drugiej strony miód sztuczny został poddany różnym procesom termicznym, aby zwiększyć jego trwałość, a także atrakcyjność dla konsumenta. Chodzi o to, aby mógł stać na półce przez określony czas bez wpływu na jego konsystencję.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z zaleceniami ekspertów, wszystkie rodzaje miodu mają wysoką zawartość cukru oraz niską zawartość wody i kwasowości. Główna różnica między obydwoma rodzajami miodu polega na tym, że procesy termiczne mogą zmienić jego skład, eliminując niektóre minerały, enzymy i przeciwutleniacze. W związku z tym zawsze warto wybrać najbardziej naturalny produkt.

Czy miód jest zdrowszy niż cukier?

Chociaż dietetycy wskazują, że zawsze lepiej pić herbatę bez słodzika, to często mamy ochotę dodać coś, co zapewni słodki smak. W takich sytuacjach chcemy wiedzieć, która opcja jest najbardziej odpowiednia: miód czy cukier.

Jeśli chodzi o miód (o ile jest organiczny), ma silniejsze właściwości słodzące niż rafinowany cukier. Ponadto dostarcza przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Według badania przeprowadzonego na szczurach w 2016 roku, cały ten zestaw składników odżywczych może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom, bólom gardła i grypie.

Niewielka ilość miodu nadaje znacznie słodszy smak niż łyżka cukru. W związku z tym będziemy potrzebować mniej, aby uzyskać takie same (lub lepsze) wyniki w deserach lub naparach.

Nie należy również zapominać o tym, że cukier rafinowany dostarcza pustych kalorii. Oznacza to, że nie zawiera żadnych składników odżywczych, witamin ani minerałów.

Miód, wytwarzany z nektaru kwiatów, zapewnia nam pewną ilość wody i ciekawe właściwości odżywcze.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Czy mieszanie alkoholu i cukru powoduje kaca? Tak mówi nauka

Miód czy cukier: różnice i podobieństwa

miód czy cukier?
Pokarmy zawierające cukry proste powodują uczucie głodu, a w perspektywie średnio- i długoterminowej mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Zasadniczą różnicą między obydwoma słodzikami jest rodzaj cukru, którego dostarcza nam każdy z nich.

Na początek rafinowany lub biały cukier zawiera prawie czystą sacharozę. Miód z kolei zawiera fruktozę i glukozę, chociaż ta pierwsza przeważa nad drugą. Mimo to powinieneś wiedzieć, że fruktoza ma niższy indeks glikemiczny niż glukoza i sacharoza.

Jeśli chodzi o smak, ci, którzy spróbowali tych dwóch substancji, będą mogli potwierdzić różnice. Cukier jest słodszy ze względu na zawartą w nim sacharozę, ale miód pozwala cieszyć się różnymi smakami w zależności od kwiatów, z jakich został wyprodukowany.

Na korzyść zastosowania cukru w gastronomii można wskazać, że ma zdolność karmelizacji i służy jako dekoracja ciast. Ponadto jego konsystencja sprawia, że idealnie nadaje się do niektórych przetworów i potraw. Należy jednak pamiętać, że miód nie jest daleko w tyle: można go używać do zagęszczania batonów zbożowych i dodawania aromatu do przepisów.

Aby dowiedzieć się więcej o różnicach i podobieństwach między miodem a cukrem, przedstawiamy krótką kompilację ich właściwości według ekspertów. Dane dotyczą100 gramów produktu:

  • Indeks glikemiczny: miód (58), cukier (60)
  • Woda: miód (17 g), cukier (0,03 g)
  • Cukry: miód (80 gramów), cukier (99,99 gramów)
  • Kalorie: miód (300), cukier (387)
  • Wapń: miód (6 miligramów), cukier (1 miligram)
  • Magnez: miód (2 miligramy), cukier (0 miligramów)
  • Fosfor: miód (4 miligramy), cukier (0 miligramów)
  • Potas: miód (52 miligramy), cukier (2 miligramy)

Mity o miodzie

zalety miodu
Podobnie jak w przypadku płatków owsianych, dowody potwierdzają pozytywny wpływ miodu na skórę. Może nawet służyć jako środek wspomagający w przypadku niektórych problemów dermatologicznych.

Do tej pory powiedzieliśmy obiektywnie, co oferuje każdy słodzik, abyś mógł wyciągnąć własne wnioski. Doktor Gabe Mirkin, ekspert w dziedzinie żywienia, wyjaśnia, dlaczego nie ma ogromnych różnic między stosowaniem miodu i cukru.

Otóż kiedy cukier dociera do organizmu (czy to z jabłka, ciasta, czy herbaty z miodem) zawsze jest traktowany w ten sam sposób. Różnica polega jedynie na tym, jakie „inne rzeczy” pozostawia ten pokarm w organizmie po wchłonięciu słodyczy.

Wielu uważa, że miód jest mniej tuczący niż cukier, i jest to powszechny mit, który krąży wokół niego. Jednocześnie często mówi się, że stanowi szybsze źródło energii, co również jest nieprawdą.

Jeśli przeanalizujemy łyżkę cukru i łyżkę miodu, pierwsza będzie miała 64 kalorie, a druga 46 (plus woda). Jednak ta różnica nie jest aż tak znacząca.

Dlaczego? Ano dlatego, że do uzyskania tego samego „słodkiego” efektu potrzebna będzie jedna łyżka cukru lub półtorej łyżki miodu. Dlatego będziesz dodawać taką samą proporcję kalorii do organizmu.

Od wielu lat miód jest stosowany w leczeniu stanów alergicznych bez żadnych badań potwierdzających jego skuteczność. Jednak badania opublikowane w 2021 roku wykazały, że ten produkt jest w stanie zmniejszyć rekrutację komórek zapalnych w tego typu stanach.

Z drugiej strony wspomniane badanie wykazało, że miód łagodzi objawy alergiczne u części pacjentów. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby określić mechanizmy działania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Cukier Turbinado: informacje o wartościach odżywczych, korzyści i zastosowania

Więc miód czy cukier?

miód czy cukier
Istnieje wiele opcji nadawania słodkiego smaku pokarmom i napojom, a wszystkie mają swoje wady i zalety.

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. O ile ze względu na naturalność możemy zdecydować się na miód, to mamy też możliwość wybrania cukru, gdyż do posłodzenia herbaty, kawy czy ciasta będziemy potrzebować mniejszej ilości.

Istnieje wiele możliwości nadania słodkiego smaku pokarmom i napojom. Nie trzeba być tak kategorycznym i skłaniać się tylko ku jednej alternatywie.

Prawda jest taka, że wiele kupowanych przez nas produktów spożywczych zawiera „puste” cukry lub substancje słodzące. Dlatego dobrym pomysłem może być użycie miodu w tym, co przygotowujemy w domu (np. naparze lub domowym cieście). Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele innych opcji słodzenia niż miód lub cukier:

  • Stewia
  • Daktyle
  • Cukier kokosowy
  • Syrop z agawy

Podobnie nie zapominajmy o mascabo lub muscovado i melasie ze zbóż takich jak ryż, kukurydza czy jęczmień.

Jak widać, właściwości miodu lub cukru w słodzenia posiłków nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Oba produkty dostarczają bardzo zbliżoną ilość kalorii i mają taki sam wpływ na kontrolę glikemii. Dlatego będziesz musiał rozważyć szczególne zalety każdego z nich i wybrać ten, który Twoim zdaniem jest dla Ciebie najlepszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Waili NS. Natural honey lowers plasma glucose, C-reactive protein, homocysteine, and blood lipids in healthy, diabetic, and hyperlipidemic subjects: comparison with dextrose and sucrose. J Med Food. 2004 Spring;7(1):100-7.
  • Bobiş O, Dezmirean DS, Moise AR. Honey and Diabetes: The Importance of Natural Simple Sugars in Diet for Preventing and Treating Different Type of Diabetes. Oxid Med Cell Longev. 2018 Feb 4;2018:4757893.
  • Busserolles J, Gueux E, Rock E, Mazur A, Rayssiguier Y. Substituting honey for refined carbohydrates protects rats from hypertriglyceridemic and prooxidative effects of fructose. J Nutr. 2002 Nov;132(11):3379-82.
  • Erejuwa OO, Sulaiman SA, Wahab MS, Sirajudeen KN, Salleh MS, Gurtu S. Glibenclamide or metformin combined with honey improves glycemic control in streptozotocin-induced diabetic rats. Int J Biol Sci. 2011 Mar 14;7(2):244-52.
  • Mohapatra DP, Thakur V, Brar SK. Antibacterial efficacy of raw and processed honey. Biotechnol Res Int. 2011;2011:917505.
  • Sadeghi F, Salehi S, Kohanmoo A, Akhlaghi M. Effect of Natural Honey on Glycemic Control and Anthropometric Measures of Patients with Type 2 Diabetes: A Randomized Controlled Crossover Trial. Int J Prev Med. 2019 Jan 15;10:3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.