Alkohol i cukier - czy ich połączenie wywołuje kaca?

Jeśli kiedykolwiek spożywałeś słodkie napoje alkoholowe i obudziłeś się z większym kacem, być może zastanawiałeś się, czy winny jest cukier. Oto odpowiedź.
Alkohol i cukier - czy ich połączenie wywołuje kaca?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Alkohol i cukier to mieszanka, która może być szkodliwa krótko- oraz długoterminowo, stając się podwójnym problemem dla naszego zdrowia. Ale czy to połączenie naprawdę może powodować kaca? Jaka jest prawda?

Zacznijmy od tego, że mimo iż nadmierne spożycie cukru ma podobny efekt jak w przypadku kaca, to nie on powoduje objawy, które odczuwamy po wypiciu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dlaczego cierpimy na kaca?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego odczuwasz dyskomfort tak zwanego „kaca” następnego dnia po wypiciu kilku drinków? Powodem jest to, że alkohol odwadnia, zmniejszając poziom witamin i minerałów oraz wytwarzając inne skutki uboczne, które wywierają szkodliwy wpływ na organizm.

Warto zauważyć, że spożywany alkohol blokuje produkcję hormonu antydiuretycznego (ADH) w podwzgórzu. Nerki następnie zaczynają eliminować z organizmu więcej wody.

Dlatego właśnie podczas kaca nierzadko występują objawy odwodnienia:

  • Zawroty głowy
  • Silne pragnienie
  • Senność
  • Bóle głowy
  • Osłabienie i zmęczenie
  • Zmieniony rytm serca

Ponadto napoje alkoholowe mogą również wpływać na układ pokarmowy. Tym samym zwiększa się wydzielanie hormonów trzustki i aktywność jelit oraz dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, przez co staje się on bardziej podatny na działanie kwasów trawiennych.

Według badań na ten temat inne objawy kaca są spowodowane stanem hipoglikemii. Nadmierne spożycie alkoholu obniża poziom glukozy we krwi, a nawet wyczerpuje jego rezerwy znajdujące się w wątrobie.

Jakby tego było mało, alkohol zmniejsza produkcję neuroprzekaźników (serotoniny i prostaglandyn). To z kolei ma wpływ zarówno na nastrój, jak i funkcjonowanie poznawcze.

Ponieważ osoby pijące często nie śpią w nocy, alkohol zaburza również naturalny cykl snu. Doświadczamy zjawiska podobnego do jet lagu.

Co może pogorszyć kaca?

Czasami objawy, które pojawiają się po wypiciu, mogą być bardziej zauważalne. Co powoduje tę różnicę? Istnieje kilka czynników, które pogarszają kaca:

  • Upijanie się: Oznacza to wypicie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie (na przykład 5 lub więcej drinków w ciągu 2 lub 3 godzin).
  • Picie bez jedzenia: Jeśli wcześniej jedliśmy, zwłaszcza pokarmy bogate w białko i tłuszcze, alkohol wchłania się wolniej.
  • Unikanie picia wody: Kiedy jesteśmy na imprezie, możemy myśleć, że napoje alkoholowe wystarczą, ale tak nie jest. Możemy i powinniśmy pić wodę między każdym drinkiem, aby przeciwdziałać odwodnieniu.
  • Mocne napoje: Te z wyższą zawartością alkoholu nasilają objawy kaca. Porównując, niektóre mocne trunki osiągają poziom nawet 80% alkoholu, a piwa około 5%.
  • Napoje bogate w barwniki: Nadają one napojom kolor, zapach i smak. Alkohole, które są ciemniejsze, mogą mieć silniejszy efekt.
  • Inne czynniki: krótki odpoczynek, zła dieta, picie kilka dni z rzędu, przewlekłe problemy zdrowotne (zaburzenia metabolizmu). Wszystko to może dodatkowo negatywnie odbijać się na to, w jakim tempie nasz organizm trawi alkohol.
Impreza.
Upijanie się, upodobanie do mocniejszych trunków i konsumpcja w kolejnych dniach może prowadzić do gorszych efektów.

Alkohol i cukier w połączeniu: kac czy mit?

Obecnie na rynku można znaleźć napoje zwane alkopopami. Łączą one mocne napoje alkoholowe (wódka, gin i inne) z napojami bezalkoholowymi lub sokami owocowymi. Alkohol i cukier występują tam w parze.

Jak wskazują badania, napoje te są bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi, nawet nieletnich. Podobnie, ze względu na ich przyjemny smak, który maskuje moc alkoholu, ich spożycie jest zwykle wyższe w porównaniu z innymi napojami.

To samo może się zdarzyć z ponczami na bazie rumu, koktajlami, takimi jak daiquiri, lub każdą inną domową mieszanką zawierającą napoje bezalkoholowe. We wszystkich tych przypadkach spożywamy nie tylko więcej alkoholu, ale także dużo więcej cukru niż powinniśmy.

Jednak to nie cukier pogarsza kaca, ale fakt, że pijemy znacznie więcej, ze względu na przyjemny smak. W ten sposób traci się kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

W związku z tym naukowcy prowadzący badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Utrechcie (Holandia) zbadali związek między napojami zawierającymi kofeinę a alkoholem oraz ich wpływ na kaca. Chociaż nie ustalono tego konkretnego połączenia, zaobserwowano, że osoby, które mieszały alkohol z napojami typu cola, spożywały więcej alkoholu.

Niesie to ze sobą wielkie ryzyko. Według badań już 0,5 grama alkoholu na litr krwi wpływa na funkcjonowanie motoryczne, zmniejszając szybkość reakcji i funkcje poznawcze. Oznacza to, że mogą wystąpić trudności w mówieniu, koordynacji ruchów, a nawet prowadzeniu pojazdu.

Poziom alkoholu we krwi (BAC) od 3 do 4 gramów/litr może okazać się niebezpieczny, a osoba może wejść w stan znany jako śpiączka etylowa, znana również jako śpiączka alkoholowa, w której istnieje wysokie ryzyko śmierci z powodu uduszenia.

Dlatego, mimo że mieszanka alkoholu i cukru sama w sobie nie powoduje kaca, niektóre objawy nasilają się lub mogą się nasilać, po prostu dlatego, że dana osoba pije więcej. Nie wiemy zazwyczaj, ile alkoholu i cukru wtedy spożywamy.

Kac cukrowy?

Warto zaznaczyć, że choć na etykietach napojów alkoholowych podana jest zawartość alkoholu, producenci nie mają obowiązku informowania nas o zawartości węglowodanów w każdej butelce. Może ona jednak być bardzo wysoka. Dzieje się tak również w domowych napojach.

Wystarczy wspomnieć jeden przykład: cuba libre (rum z colą) zawiera 200 mililitrów coli, która zawiera prawie 20 gramów cukru. Innymi słowy, jeśli ktoś wypije 2 drinki tego typu, to już spożył tyle cukru, ile potrzebuje w ciągu jednego całego dnia.

Tak więc, oprócz natychmiastowych skutków zdrowotnych zawartości alkoholu, mogą wystąpić inne rodzaje problemów z tego rodzaju słodkimi napojami. Gdy cukier zostanie wchłonięty do krwioobiegu, następuje skok lub podwyższenie poziomu glukozy we krwi.

Powoduje to wahania epinefryny i noradrenaliny. W rezultacie różne objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin. W rezultacie osoba może czuć się zmęczona, odczuwać inne dolegliwości i bóle głowy.

Co więcej, możliwe jest wystąpienie reaktywnej hipoglikemii, obniżenie poziomu poniżej normalnych wartości i spowodowanie uwolnienia adrenaliny i kortyzolu przez nasz organizm. To z kolei prowadzi do drażliwości, niepokoju, drżenia i pocenia się.

W dłuższej perspektywie są też inne konsekwencje:

  • Cukier dostarcza organizmowi energii, ale kiedy spożywamy go więcej, niż zużywamy, jest on magazynowany w postaci tłuszczu. Problem polega na tym, że kiedy pijemy, zazwyczaj nie robimy nic poza siedzeniem.
  • Nadmierne spożycie cukru powoduje próchnicę zębów, a także problemy z wątrobą (stłuszczenie wątroby).
  • Jest jedną z głównych przyczyn otyłości, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Trochę cukru.
W produktach, które spożywamy, takich jak napoje alkoholowe, znajduje się niewidoczny cukier.

Alkohol i cukier: złe połączenie

Mieszanka alkoholu i cukru to zły wybór, ponieważ oprócz tego, że mamy tendencje pobłażać sobie w trakcie picia, konsekwencje spożycia obu substancji mogą stać się podwójnym problemem.

To złe i niebezpieczne dla zdrowia połączenie.

Nadmiar alkoholu szkodzi. A jeśli spożywamy słodkie napoje, to stosunkowo łatwo przesadzić. Zamiast zastanawiać się, co zrobić, aby złagodzić skutki kaca, najważniejszą rekomendacją, o której należy pamiętać, jest ograniczenie lub wręcz unikanie spożywania tego typu słodkich napojów alkoholowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bienia A, Sodolski W, Luchowska E. The effect of chronic alcohol abuse on gastric and duodenal mucosa. Ann Univ Mariae Curie Sklodowska Med. 2002; 57(2): 570-82.
  • de La Fuente R, Fernández Angulo N, Román D. Nutrición en el hígado graso no alcohólico Nutr Clin Med 2019; XIII (2): 89-98 DOI: 10.7400/NCM.2019.13.2.5075
  • Hernández Fernando José, Recalde Victoria Eugenia, Erazo Ayda Marcela. Determinación de congéneres en alcohol extra neutro rectificado empleado en la elaboración de bebidas alcohólicas. Rev.Bio.Agro. 2015;  13(1): 28-37.
  • Kraus, C Metzner, D Piontek- Alcopops, alcohol consumption and alcohol-related problems in a sample of German adolescents: Is there an alcopop-specific effect? L  Drug and Alcohol Dependence. 2010; 110(1–2): 15-20.
  • Penning R, de Haan L, Verster J. The Open Neuropsychopharmacology Journal. 2011; 4(1): 36 – 39.
  • Repetto H. Hormona antidiurética. Arch Argent Pediatr. 2014; 112(2): 153-159. http://dx.doi.org/10.5546/aap.2014.153.
  • Roldán J, Frauca C, Dueñas A. Intoxicación por alcoholes. Anales Sis San Navarra. 2003;  26(Suppl 1): 129-139.
  • Stephens R, Ling J, Heffernan TM, Heather N, Jones K. A review of the literature on the cognitive effects of alcohol hangover. Alcohol Alcohol 2008; 43:163-70. Disponible en: https://www.aesed.com/upload/files/vol-34/n-1/v34n1_8.pdf.
  • Swift R, Davidson D. Alcohol Hangover. Mechanisms and Mediators. Alcohol Health & Research World. 1998; 22(1): 54-60.
  • Vicente-Herrero M, González A, et al. Parámetros de riesgo cardiovascular, síndrome metabólico y consumo de alcohol en población laboral. Endocrinología y Nutrición. 2015; 62(4): 161-167.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.