Bóle głowy - niesamowite naturalne leki na ich złagodzenie

Aby zwalczyć uporczywe bóle głowy, możesz wykorzystać cenne właściwości niektórych naturalnych składników, które pomogą Ci złagodzić ten problem, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych.
Bóle głowy - niesamowite naturalne leki na ich złagodzenie

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Jeśli chodzi o bóle głowy, istnieją różne ich rodzaje, od typowego bólu głowy spowodowanego stresem, aż po osłabiającą migrenę. Ale czy można złagodzić bóle głowy w naturalny sposób, bez zażywania silnych leków powodujących liczne skutki uboczne?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bóle głowy lub uczucie ucisku, napięcia, czy też pulsowania w głowie są najczęstszym problemem dotyczącym układu nerwowego. Jest to schorzenie, którego przyczyn i fizjologii w dzisiejszych czasach wciąż nie znamy jeszcze zbyt dobrze. Nie zawsze zatem jesteśmy w stanie podjąć się odpowiedniego leczenia.

Najczęstszym powodem, dla których miewamy bóle głowy jest nadmierne napięcie mięśniowe i nerwowe. Napięcia mięśniowe występują z powodu obciążenia, jakimi poddawane są mięśnie rąk, szyi, głowy i żuchwy. Z kolei napięcia nerwowe zazwyczaj związane są ze stresem, depresją lub stanami lękowymi.

Skąd się biorą bóle głowy i jakie są ich typowe przyczyny?

Możesz mieć tendencję do częstych napadów bólów głowy tego rodzaju, jeśli:

 • Pracujesz za dużo.
 • Nie śpisz przez wystarczającą liczbę godzin w ciągu doby.
 • Dodajesz nadmierne ilości soli do swojego jedzenia.
 • Pijesz w nadmiernych ilościach napoje alkoholowe.

Nie wszystkie bóle głowy wymagają pomocy medycznej. Czasami jednak mogą wskazywać na poważniejszy problem ze zdrowiem. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli Twoje bóle głowy występują nagle lub są bardzo intensywne. Powinieneś także zasięgnąć porady jeśli masz jakiekolwiek objawy dodatkowe powiązane bezpośrednio z bólem głowy.

Ból głowy

Ale najważniejszą rzeczą, o jakiej powinieneś zawsze pamiętać jest to, że musisz natychmiast poszukać pomocy lekarską, jeśli:

 • Odczuwasz silny ból głowy po uderzeniu lub innego rodzaju urazie głowy.
 • Odczuwasz sztywność szyi, gorączkę, dezorientację, doświadczyłeś utraty przytomności lub też dopadł Cię silny ból oczu lub ucha wewnętrznego.

Bóle głowy są zazwyczaj spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek naturalnego leczenia lub zażywania tabletek przeciwbólowych powinieneś przede wszystkim postarać się odkryć przyczynę, dla której występują u Ciebie bóle głowy, a jeśli dolegliwości te występują z wyraźną regularnością lub są powodowane przez określone bodźce, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na bóle głowy

Teraz nadeszła pora na to, aby zaprezentować Ci kilka tanich i bardzo skutecznych w pełni naturalnych środków, które możesz przygotować i zastosować w domowym zaciszu.

Imbir

Korzeń imbiru ma właściwość hamowania syntezy prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za pojawianie się bólu. Możesz pić w ciągu doby napar z maksymalnie 10 g imbiru.

Imbir na bóle głowy

Możesz zastąpić tym naparem swoje leki na bóle głowy i nie będziesz cierpiał z powodu jego picia żadnych skutków ubocznych. Warto więc go wypróbować i zobaczyć jak działa w praktyce.

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 1 łyżka stołowa tartego imbiru (10 g)
 • 1 / 2 szklanki wody (125 ml)

Procedura przygotowania opisywanego naparu

 • Pogotuj wodę w garnku przez co najmniej trzy minuty.
 • Kiedy woda będzie już zagotowana, dodaj do niej imbir i pozostaw go do zaparzenia przez kolejne dwie minuty.
 • Przecedź napar, aby uzyskać jak najlepszy efekt smakowy.

Olejki eteryczne

Aromaterapia to kolejna interesująca forma łagodzenia bólów głowy, którą warto wypróbować. Olejki eteryczne zapewniają ulgę w bólu, pomagają w krążeniu i zmniejszają poziom stresu.

Olejki eteryczne na bóle głowy

Mają także mnóstwo innych korzyści zdrowotnych i stymulują układ odpornościowy zamiast siać spustoszenie w ważnych organach Twojego organizmu za pomocą toksyn będących produktami przemiany substancji aktywnych w typowych lekach na bóle głowy.

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 1 łyżeczka do herbaty olejku eterycznego, dowolnie wybranego rodzaju (5 ml)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 ściereczki do utworzenia kompresów na głowę

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Do garnka wlej wodę i olejek eteryczny.
 • Trzymaj garnek na małym ogniu przez trzy minuty.
 • Odstaw teraz mieszaninę z ognia, aby ostygła nieco i zwilż przygotowane ściereczki.
 • Połóż je na swoim czole i szyi i odczekaj teraz około 20-30 minut.

Napar z rumianku pospolitego

Te suszone kwiaty znajdziesz w naturalnych sklepach. Roślina ta jest bardzo dobrze znana z leczenia migreny i bólów głowy.

Dzięki wchodzącym w jej skład olejkom eterycznym zawierającym alfa-pinen, borneol, laktony, fitosterole i garbniki, działa jako substancja przeciwzapalna, która jest bardzo podobna pod względem skuteczności do środków przeciwbólowych. To dobry środek uspokajający i możesz go przyjmować raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga: jeśli jesteś w ciąży lub przyjmujesz leki rozrzedzające krew, nie zaleca się picia tego naparu.

Picie naparu na bóle głowy

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 1 łyżeczka do herbaty suszonych kwiatów rumianku (ok. 5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Wlej wodę i wsyp do niej łyżeczkę rumianku do naczynia i postaw je na ogniu.
 • Kiedy całość zacznie się gotować, zdejmij garnek z ognia i pozwól rumiankowi się zaparzać przez jakiś czas.
 • Zaleca się pić ten napar, gdy jest jeszcze ciepły tak, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Napar z rumianku i cytryny

Wiemy już, że rumianek jest jedną z najczęściej używanych roślin leczniczych ze względu na swoje liczne właściwości. Jednym z jego zastosowań terapeutycznych jest złagodzenie bólów głowy.

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 1 1/2 łyżki stołowej rumianku w dowolnej postaci (20 g)
 • Sok wyciśnięty z 1 cytryny
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Wlej wodę i wsyp rumianek do garnka.
 • Niech teraz całość zaparza się przez pięć minut.
 • Zdejmij naczynie z ognia i pozwól naparowi ostygnąć do temperatury pokojowej.
 • Dodaj do naparu cytrynę, gdy tylko nadejdzie odpowiednia pora, aby go wypić.
 • Pij go zawsze na ciepło. Pamiętaj jednak, by nie był zbyt gorący, gdyż sok z cytryny dodany do gorącego naparu spowoduje, że wszystkie jego cenne właściwości znikną.

Jeśli cierpisz na chroniczne bóle głowy, jeden z dwóch opisanych powyżej naparów na bazie rumianku (albo także oba) może okazać się naprawdę przydatny.

Zażywanie witaminy B2

Kiedy mówimy o witaminie B2, zazwyczaj mamy na myśli dość popularny związek chemiczny o nazwie ryboflawina, który można znaleźć w większości zielonych warzyw, jaj kurzych, a także w orzechach i w mące pełnoziarnistej.

Kapsułki witaminy B

Istnieje wiele osób z niedoborem magnezu, które jednocześnie mają także niewielką ilość tej witaminy w organizmie. Połączenie tych dwóch problemów zdrowotnych może spowodować bóle mięśni, skurcze, problemy z oczami, trądzik i oczywiście bóle głowy.

Jeśli zauważysz, że cierpisz na przewlekłe zmęczenie, że Twoje paznokcie są podatne na pękanie, a także że Twoje włosy bardziej kruche, niż zwykle, a na dodatek znacznie łatwiej, niż kiedyś łapiesz różnego rodzaju infekcje i że wręcz nieustannie cierpisz na bóle głowy, spróbuj nieco zmodyfikować swoją dietę tak, aby zwiększyć ilości spożywanej witaminy B2 i magnezu.

Zwracaj uwagę na bodźce wyzwalające u Ciebie bóle głowy

Podobnie jak w przypadku większości dolegliwości bólowych naprawdę fantastycznym sposobem radzenia sobie z bólami głowy i migrenami jest kontrolowanie bodźców stanowiących wyzwalacze dla tych problemów. Dlatego też należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Unikaj spożywania nabiału, wina, sera twarogowego i mocno przyprawionego jedzenia.
 • Kontroluj poziom stresu i inne czynniki powodujące bóle głowy
 • Pamiętaj, że zmiany hormonalne zawsze działają jak wyzwalacze dolegliwości bólowych różnego rodzaju. Powinnaś zatem być przygotowana na bóle głowy i innych obszarów ciała podczas cyklu menstruacyjnego.
 • Poza tym staraj się prowadzić relaksujące życie, pij tyle płynów ile trzeba, nie przesadzaj ze stresem i nawałem pracy i unikaj wcześniej wymienionych produktów spożywczych.
 • Drażniący zapach w pomieszczeniu, silne światło, dym i ciepło lub drastyczne zmiany temperatury także są częstą przyczyną powodującą bóle głowy.

Zachęcamy także do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat tych środków na bóle głowy i przetestowanie tych zaprezentowanych przez nas w powyższym artykule. W ten sposób możesz przeżyć swoje życie w najzdrowszy możliwy sposób, z dala od wszelkiego rodzaju problemów i dolegliwości powodowanych przez uciążliwe bóle głowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  1. “Headache Disorders.” World Health Organization, World Health Organization, www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders.
  2. “Vitamin B12.” AccessScience, doi:10.1036/1097-8542.734300.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.