Napięcie mięśniowe – 7 środków zwiotczających

27 maja, 2018
Czy odczuwasz ból lub dyskomfort w mięśniach? Zamiast przyjmować leki syntetyczne, wypróbuj któreś z tych naturalnych remediów. Ciesz się ich korzystnym oddziaływaniem w walce z tymi problemami.

Napięcie mięśniowe jest powszechnym problemem, który zazwyczaj pojawia się z powodu starzenia się. Jednak przyczyną może być również nadmierna aktywność fizyczna, naderwanie mięśni lub inne choroby.

Bywa, że napięcie mięśniowe znika po zażyciu środków przeciwbólowych i odpoczynku. Jednak niejednokrotnie nadwyrężenie mięśni wymaga zastosowania innego rodzaju terapii.  Chociaż zwykle problem ten pojawia się sporadycznie, wielu pacjentom napięcie mięśni towarzyszy regularnie. Wynika to ze złych nawyków i nieprawidłowej postawy.   

Na szczęście istnieje wiele naturalnych środków zwiotczających, które nie mają żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo przyczyniają się one do złagodzenia bólu mięśni, tak, aby nie stanowił przeszkody w codziennym życiu.

Jako że wiele osób wciąż ich nie zna, chcielibyśmy podzielić się 7 najlepszymi środkami na napięcie mięśniowe. Dzięki temu będziesz miała okazję je wypróbować.

1. Olejek z mięty pieprzowej na napięcie mięśniowe

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z naturalnych produktów, który może pomóc rozluźnić mięśnie, jeśli są napięte i sztywne.

Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. To zmniejsza ból, a jednocześnie pobudza krążenie krwi. Ogólnie rzecz biorąc, sprzyja szybkiej uldze w dotkniętym tym problemem obszarze.

Olejek z mięty pieprzowej na napięcie mięśniowe

Jak stosować?

 • Zwilż dłonie niewielką ilością olejku z mięty pieprzowej. Następnie wcieraj go w mięśnie, które chcesz rozluźnić.
 • Aby uzyskać pożądane rezultaty masuj mięśnie przez co najmniej 5 minut.

2. Waleriana

Dzięki swojemu działaniu uspokajającemu i przeciwzapalnemu możesz czerpać korzyści zarówno z olejku walerianowego, jak i z herbaty z waleriany. Te produkty zmniejszą napięcie mięśniowe.

Picie waleriany oraz jej bezpośrednia aplikacja na skórę zmniejsza stan zapalny. Waleriana pobudza także krążenie krwi, co poprawia proces dotleniania.

Jak stosować?

 • Pij do dwóch szklanek (ok. 500 gramów) herbaty z waleriany dziennie.
 • Wcieraj odrobinę olejku walerianowego w bolące miejsce i odpoczywaj.

Uwaga: Ta roślina może powodować senność

3. Sól gorzka

Kąpiel z solą gorzką jest idealna do rozluźnienia zmęczonych mięśni. Dzieje się tak dzięki jej wysokiemu poziomowi magnezu. Ten kluczowy minerał pomaga zapobiegać bólowi. Sprzyja on również leczeniu chorób zapalnych takich jak fibromialgia i zapalenie stawów.

Sól na napięcia mięśniowe

Jak stosować?

 • Dodaj pół szklanki soli gorzkiej do napełnionej wodą wanny. Zanurz swoje ciało na dwadzieścia minut.
 • Stosuj ten zabieg przed pójściem spać, dzięki czemu porządnie wypoczniesz.

4. Rumianek

Rumianek jest znany w świecie medycyny naturalnej z powodu swoich  pozytywnych właściwości trawiennych i zwiotczających. To zioło jest także naturalnym rozwiązaniem dla złagodzenia bólu i obrzęku mięśni.

Ma właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. To sprzyja rozluźnieniu mięśni. Jest to szczególnie ważne, gdy mięśnie są spięte z powodu stresu.

Jak stosować?

 • Pij szklankę (ok. 227 gramów) herbaty rumiankowej dwa razy dziennie.
 • Nanieś olejek rumiankowy na dłonie. Następnie masuj okolice, w których odczuwasz ból.

5. Olej z arniki

Arnika zawiera związek chemiczny o nazwie tymol. Ze względu na swoje działanie idealnie nadaje się do łagodzenia bólu mięśni.  Stosowanie tego olejku bezpośrednio na skórę działa rozgrzewająco. Zmniejsza to napięcie i łagodzi problemy z poruszaniem się.

Arnika na napięcie mięśniowe

Jak stosować?

 • Nanieś kilka kropli oleju lub żelu z arniki na napięte mięśnie i masuj je przez pięć minut.
 • Jeśli uważasz, że jest to koniecznie – powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie

6. Pieprz cayenne

Jego pikantny smak może być dla niektórych osób nie do zniesienia. Jednak pieprz kajeński jest dobrym rozwiązaniem na ból mięśni. Zawiera substancję czynną zwaną kapsaicyna. Dzięki temu ma właściwości przeciwzapalne i uśmierzające ból.

Jak stosować?

 • Dodaj niewielką ilość pieprzu cayenne do smoothie lub herbaty,
 • Weź pieprz cayenne i zastosuj go do masażu zmęczonych mięśni

7. Męczennica

Męczennica jest bardzo dobrze znaną rośliną w medycynie naturalnej. Przyczyną nie jest jedynie to, że pomaga trzymać nerwy na wodzy. Działa również jako środek przeciwzapalny i rozluźniający mięśnie.

Męczennica zawiera fitosterole i flawonoidy. Te dwie substancje mają właściwości przeciwutleniające, które łagodzą stres oksydacyjny.

Męczennica lekiem na napięcia mięśniowe

Zawarte w niej składniki odżywcze regulują aktywność układu nerwowego. Pomagają również w opanowaniu takich problemów jak niepokój i bezsenność.

Jak stosować?

 • Zrób herbatę z męczennika i wypij ją przed pójściem spać.
 • Możesz również namoczyć ściereczkę z chłonnego materiału w gorącej herbacie i zastosować ją jako kompres na obszar, w którym odczuwasz ból

Czy odczuwasz ból lub dyskomfort w mięśniach? Zamiast  przyjmować leki syntetyczne, wypróbuj któreś z tych naturalnych remediów. Ciesz się ich korzystnym oddziaływaniem w walce z tymi problemami.