Jet Lag: wróg Realu Madryt, FC Barcelona i innych drużyn

Dla piłkarza powołanie przez swoją drużynę narodową jest dużą nagrodą za wysiłek i wydajność. Ma to jednak swoje minusy. Podróże mają wpływ na kondycję.
Jet Lag: wróg Realu Madryt, FC Barcelona i innych drużyn
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2022

Terminy FIFA obejmują małe przerwy w rywalizacji między klubami piłkarskimi, aby zrobić miejsce na mecze między drużynami narodowymi. Z drugiej strony najsilniejsze drużyny w Europie często mają wielu graczy, którzy grają w różnych klubach na całym świecie. W związku z tym muszą podróżować wiele kilometrów na swoje mecze i w rezultacie cierpią na jet lag.

Prawie jak w przypadku kontuzji, piłkarze potrzebują dodatkowego czasu na regenerację po powrocie z długich podróży. Tak więc kluby, takie jak Real Madryt, Atlético Madryt i FC Barcelona, nie liczą nawet na tych graczy po powrocie z międzynarodowych spotkań.

Co to jest „jet lag”?

Jet lag to utrata równowagi w wewnętrznym zegarze danej osoby po zmianie strefy czasowej. Efekt występuje podczas podróży z jednego kraju do drugiego w kierunku wschód-zachód lub odwrotnie. Na przykład może się zdarzyć, że wystartujesz w kraju po południu, a gdy dotrzesz do celu po kilku godzinach podróży, tam jest już przedpołudnie. Oznaczałoby to pominięcie całonocnego odpoczynku.

Im dłuższa podróż, tym większe skutki jet lag. Efekt ten określa się również jako zespół nagłej zmiany strefy czasowej lub arytmia okołodobowa, czyli rozregulowanie rytmu dobowego. Ogólnie rzecz biorąc, na każdą przekroczoną strefę czasową potrzebny jest jeden dzień regeneracji.

Taka zmiana zmienia rytm dobowy, a wraz z nim wszystkie podstawowe funkcje organizmu, takie jak sen, głód i produkcję hormonów (pod wpływem światła słonecznego). Objawy zwykle powodowane przez jet lag są następujące:

  • Zmęczenie w ciągu dnia.
  • Trudności z koncentracją.
  • Ogólne złe samopoczucie i wahania nastroju.
  • Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia lub biegunka.
  • Zaburzenia snu, takie jak senność w ciągu dnia lub bezsenność w nocy.
konsekwencje jet lagu dla piłkarzy
Powrót do rutyny snu po bardzo długiej podróży samolotem to zadanie, które często wymaga kilkudniowej adaptacji.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Puchar EURO kobiet: piłkarki przyciągają uwagę świata

Jak efekt różnicy czasu wpływa na zespół Realu Madryt?

Od czasu wprowadzenia Ligi Narodów UEFA zawodnicy europejskich drużyn nie podróżują już na inne kontynenty , by rozgrywać mecze towarzyskie. Zamiast tego grają u siebie ze swoją drużyną narodową, a następnie odbywają podróż do innego europejskiego kraju, która zwykle nie zajmuje wielu godzin. Czasami nawet nie zmienia się strefa czasowa.

Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku graczy z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Na przykład Real Madryt nie będzie mógł liczyć na Urugwajczyka Federico Valverde czy Brazylijczyków Eder Militão, Viníciusa Júniora i Rodrygo, gdy tylko zostaną powołani przez swoje kraje.

Choć wiele drużyn narodowych organizuje swoje mecze w Europie, aby ułatwić życie zawodnikom, czasami takie mecze rozgrywane są w Stanach Zjednoczonych lub Azji, co implikuje znaczny transfer. Na przykład w pierwszym przypadku różnica czasu między Hiszpanią a kontynentem amerykańskim waha się od 6 do 9 godzin. Tymczasem ci, którzy podróżują do Azji, mogą być narażeni na zmianę rytmu dobowego o około 7 godzin.

Które inne zespoły cierpią na jet lag?

Oczywiście Real Madryt nie jest jedyną hiszpańską drużyną, która odczuwa skutki jet lagu, gdy jego zawodnicy podróżują, by reprezentować swoje kraje. W Atlético de Madrid zazwyczaj dotyczy to Felipe i Matheusa Cunha (Brazylia); Nahuela Molina, Ángela Correa i Rodrigo de Paul (Argentyna); oraz José María Giméneza (Urugwaj).

FC Barcelona ma również dużą liczbę graczy z innych drużyn narodowych poza Hiszpanią. Na przykład Ronald Araujo jest często powoływany przez Urugwaj. Franck Kessié regularnie występuje w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej. A Raphina zaczyna regularnie grać w Brazylii.

W takiej samej sytuacji są kluby z innych krajów, takie jak Bayern Monachium, Manchester City, Manchester United i Juventus. Większość graczy pochodzi z drużyn europejskich, a kilku z innych kontynentów.

Szczególnym przypadkiem są gracze z Azji, którzy muszą przebyć znacznie więcej kilometrów, gdy ich reprezentacje grają u siebie. Niektórzy z nich to Takehiro Tomiyasu z Arsenalu, Son Heung-Min z Tottenhamu i Mehdi Taremi z Porto.

zmęczenie spowodowane różnicą czasu
Kluby europejskie najbardziej odczuwają skutki harmonogramu FIFA, ponieważ zwykle mają graczy z kilku różnych krajów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta gwiazdy futbolu

Jak dojść do siebie po jet lag

Jet lag i jego skutki zwykle ustępują kilka godzin lub kilka dni po podróży. W tym czasie konieczne będzie znoszenie wspomnianych zmian, które mogą się związać ze zmianą strefy czasowej.

Aby rozwiązać problemy spowodowane jet lagiem, można skorzystać z kilku sztuczek i “hacków”. Na przykład istnieją tabletki z melatoniną, które wspomagają relaks i sen. Powinny być przepisane przez lekarza.

Ponadto stosowanie masek do spania może również pomóc w zaśnięciu, nawet gdy na zewnątrz nadal świeci słońce.

Wreszcie, badanie wykazało, że osoby o bardziej elastycznych nawykach mniej odczuwają jet lag. Ponadto bycie w dobrej formie fizycznej pozwala również na szybszą adaptację do zmian. Spróbuj również skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowego zaplanowania podróży, zwłaszcza jeśli musisz zażywać jakiekolwiek leki o wyznaczonych porach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.