Typowe podrażnienia skóry dziecka

Typowe podrażnienia skóry dziecka
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Skóra niemowląt jest niezwykle wrażliwa. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia często występują podrażnienia skóry. Większość z nich to łagodne przypadki, o których powinieneś wiedzieć.

Istnieje 5 typowych rodzajów podrażnień skóry dziecka, o których każdy rodzic powinien wiedzieć. Są to pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy, ciemieniucha, atopowe zapalenie skóry u niemowląt i prosaki.

W kolejnych akapitach omówimy ich główne cechy, a także wyniki niektórych niedawnych badań. Dajemy również kilka prostych i skutecznych wskazówek, które pomogą zapobiegać tym problemom skórnym.

Skóra dziecka

Krem dla dzieci na podrażnienia skóry

U niemowląt skóra jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia.

Skóra dziecka bardzo różni się od skóry dorosłego. Jest cieńsza, ma mniej włosów, wytwarza mniej potu, a także mniejszą ilość wydzieliny łojowej. Te różnice są jeszcze bardziej widoczne u wcześniaków.

Narażenie tej delikatnej skóry na działanie warunków atmosferycznych, bakterii i ewentualnych urazów kontaktowych czyni ją bardzo wrażliwą w pierwszych miesiącach życia. Dlatego wymaga stałej opieki.

Typowe podrażnienia skóry niemowląt

Najczęstsze podrażnienia skóry niemowląt nie są poważne. Jednak często wywołują u rodziców wielki niepokój. Dlatego poniżej omówimy bardziej szczegółowo 5 najczęściej występujących.

Jednak w przypadku jakichkolwiek objawów zawsze należy udać się do lekarza, ponieważ istnieje kilka ważnych chorób, które mogą objawiać się przez skórę. W takich przypadkach konieczna jest wczesna diagnoza.

1. Pieluszkowe zapalenie skóry

Zmiana pieluchy

Wysypka pieluszkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń, w większości przypadków spowodowanych infekcjami grzybiczymi.

Pomimo wielkich postępów poczynionych przez pieluchy i ich materiały chłonne, mogą one również powodować pewne podrażnienia skóry dziecka, która wciąż się rozwija. Wilgoć i kontakt z kałem to czynniki sprzyjające pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry.

Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatric Dermatology wykazało związek między większością przypadków pieluszkowego zapalenia skóry a zakażeniem grzybem Candida albicans. Jednak ustalono również, że jest mniej przypadków tego typu zapalenia skóry u dzieci karmionych piersią, dlatego proponuje się ten nawyk jako profilaktykę.

2. Częste podrażnienia skóry dziecka: trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy pojawia się zwykle w pierwszym miesiącu życia. W większości przypadków jest to łagodna i przejściowa manifestacja skórna, jak wskazuje ten artykuł opublikowany w Pediatric Dermatology . Czasami jednak możesz pojawić się poważniejszy brak równowagi hormonalnej.

Ten rodzaj trądziku pojawia się szczególnie na czole, nosie i policzkach i może być związany z grzybem Malassezia. Aby złagodzić objawy przepisywany jest balsam do stosowania miejscowego, który zwykle leczy to w ciągu kilku tygodni.

3. Ciemieniucha

Ciemieniucha

Ciemieniucha zwykle znika po pierwszych miesiącach życia, chociaż można stosować kremy w celu złagodzenia jej objawów.

Łojotokowe zapalenie skóry, zwane również ciemieniuchą, dotyka dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia. Dowodem na to jest to badanie opublikowane w Dermatologii Medycznej, Kosmetycznej i Chirurgicznej.

Powoduje to powstawanie plam na skórze głowy o właściwościach tłustych i łuszczących się w postaci strupów, a także zaczerwienień.

Choroba ta ma tendencję do naturalnego zanikania. Ale można też pomóc nakładając oliwę z oliwek na chory obszar. Jednak niektóre przypadki wymagają leczenia, dlatego najlepiej skonsultować się z pediatrą.

4. Atopowe zapalenie skóry niemowlęcia

Jedno na dziesięć dzieci karmionych piersią może cierpieć na tę chorobę w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Ten typ zapalenia skóry zwykle pojawia się na policzkach, szyi i ramionach.

Przyczyną jest zmiana lipidów skóry, co utrudnia jej funkcję ochronną. Ponadto ta nierównowaga powoduje zaczerwienienie, swędzenie i suchość, co może powodować drapanie i zranienie się dziecka.

Zaleca się stosowanie łagodnych i naturalnych mydeł oraz olejów roślinnych, które pomagają odbudować barierę ochronną skóry. W takim przypadku można też użyć oliwy lub oleju migdałowego, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.

5. Prosaki – typowe podrażnienia skóry dziecka

Ta ostatnia choroba skóry dotyka 40% dzieci, w większości przypadków w pierwszym miesiącu życia. Jednak może pojawić się w każdym wieku, zwłaszcza w miejscach o klimacie gorącym i wilgotnym.

Przyczyną prosaków jest zatykanie porów prowadzących do gruczołów potowych, co zapobiega wydalaniu potu, na co wskazują informacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To powoduje małe czerwone lub białe pryszcze, a nawet pęcherze, pojawiające się na twarzy, szyi lub plecach.

Prosaki zwykle ustępują bez potrzeby specjalnego leczenia. Aby jednak zapobiec pojawieniu się ich warto unikać nadmiernego nagrzewania się dziecka i wybierać ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.

Krótko mówiąc, jak widzieliście są to najczęstsze podrażnienia skóry dziecka w pierwszych miesiącach życia. Dlatego warto dawać dziecku pielęgnację, jakiej wymaga ta delikatna skóra, a w razie pytań skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.