Pielęgnacja skóry noworodka - zwróć uwagę na kilka aspektów

Skóra noworodka jest delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego musisz wiedzieć, jak właściwie o nią dbać i jakich produktów używać. Chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka? Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu!
Pielęgnacja skóry noworodka - zwróć uwagę na kilka aspektów

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2020

Pielęgnacja skóry noworodka i znajomość wszystkich związanych z nią aspektów jest kluczową wiedzą dla wszystkich rodziców. Ponieważ skóra zdrowych dzieci tworzy odporną barierę dla organów wewnętrznych, oznacza to, że rozwija się ona dalej jeszcze przez przynajmniej pierwszy rok życia dziecka.

Dlatego właśnie pielęgnacja skóry noworodka jest aż tak istotną kwestią.

Podatność na przesuszenie i podrażnienia wywołane czynnikami zewnętrznymi jest u takich dzieci większa niż w innych grupach wiekowych. Z tego powodu zbyt dużo ciepła lub zimna może wywołać też reakcje alergiczne. Niektóre produkty do pielęgnacji mogą nawet reagować w sposób nadmiernie agresywny.

Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten ważny temat, jakim jest pielęgnacja skóry noworodka.

Pielęgnacja skóry noworodka – podstawowe informacje na ten temat

Skóra noworodka jest delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego musisz wiedzieć, jak właściwie o nią dbać i jakich produktów używać. Chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka? Oto garść podstawowych informacji na ten temat.

Przede wszystkim ważne jest, aby środki do czyszczenia i nawilżania skóry dla dzieci były dobrze przez nie tolerowane i nie zmieniały warstwy rogowej naskórka (czyli najbardziej zewnętrznej jego warstwy). Skóra po urodzeniu jest bardzo wrażliwa i narażona na czynniki, które mogą powodować zniszczenie naturalnej bariery skórnej.

Dziecko z wysypką

Te czynniki to przede wszystkim:

Ze względu na codzienną ekspozycję na te czynniki istotne jest zapewnienie optymalnego oczyszczania skóry i związanej z tym odpowiedniej ochrony bariery skórnej dziecka. W tym celu zalecamy zastosowanie w praktyce zasad, które omówimy szczegółowo poniżej.

Pielęgnacja skóry noworodka: podstawowe zasady higieny

Pielęgnacja skóry noworodka powinna rozpocząć się po ustabilizowaniu się temperatury ciała dziecka. Zaraz po urodzeniu pH skóry jest neutralne. Później jej odczyn staje się kwaśny.

Stosowanie mydeł alkalicznych powoduje przejściowy wzrost pH. A to oznacza, że dziecko staje się bardziej podatne na infekcje i podrażnienia. Z tego powodu w minimalnych dawkach zaleca się stosowanie mydeł neutralnych lub o niskiej kwasowości. I oczywiście bezzapachowych.

Przez pierwsze dwa tygodnie myj dziecko delikatnie i tylko ciepłą wodą. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatric Dermatology, nadmiernie wysoka temperatura, intensywne używanie mydła oraz zbyt częste lub zbyt długie kąpiele przyczyniają się między innymi do wysuszenia skóry (podrażnienia jej powierzchni).

Odpowiednia higiena jest kluczem do pielęgnacji skóry noworodka. Należy unikać przede wszystkim używania pachnących mydeł.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Noworodek – 8 rzeczy, których należy unikać

Temperatura

Aby zapewnić dziecku dobrą pielęgnację skóry, należy wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ zbyt wysoka temperatura może prowadzić do pojawienia się potu lub hipertermii. Tymczasem zbytni chłód może prowadzić do hipotermii lub zapalenia tkanki podskórnej.

Pielęgnacja skóry noworodka

Dlatego też musisz zadbać o odpowiednią ochronę przed zmianami temperatury, szczególnie latem i zimą. Zgodnie z informacjami podanymi przez Amerykańską Akademię Pediatrii (oryg. American Academy of Pediatrics), dzieci poniżej szóstego miesiąca życia powinny być chronione w jak największym stopniu przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Roztwory antyseptyczne

Nie zalecamy stosowania produktów zawierających środki antyseptyczne do czyszczenia zdrowej skóry. Wynika to z tego, że takie postępowanie powoduje zmianę ekosystemu mikrobiologicznego skóry. A to z kolei przyczynia się do namnażania innych rodzajów mikroorganizmów.

Ponadto skóra dziecka może łatwo wchłonąć alkohol. W efekcie może to powodować oparzenia lub zmiany pH skóry.

Środki nawilżające

Środki nawilżające mogą być używane jako część pielęgnacji skóry noworodka. Jednak jest to przydatne tylko wtedy, gdy mają one prawidłową formułę zezwalającą na ich stosowanie u niemowląt. Ponadto mogą pomóc wzmocnić barierę ochronną skóry jeśli zostaną zastosowane zaraz po kąpieli. Warto nawet rozważyć używanie ich dwa razy w tygodniu.

Aby uniknąć efektu okluzyjnego, najlepiej jest nałożyć cienką warstwę produktu. Pozwoli Ci to uniknąć uwięzienia jego pozostałości w fałdach skóry. W przeciwnym razie, jak szczegółowo opisano w publikacji w czasopiśmie The Journal of Investigative Dermatology, może wystąpić deregulacja termiczna i rozwój kolonii szkodliwych bakterii.

Pielęgnacja pępka

Kikut pępowiny zwykle odpada samoistnie od 5 do 15 dni po urodzeniu. Można go uznać za ranę i przez to możliwą „bramę” dla zarazków.

Dlatego też sam kikut powinien być suchy i czysty, bez gazy lub osłony wokół niego. Wskazane jest również zakładanie dziecku luźnej odzieży i unikanie zakrywania okolicy pępka pieluchą. W takim przypadku zalecane jest też użycie środka antyseptycznego. Należy go stosować przy każdej zmianie pieluchy.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pępek noworodka – jak należy o niego zadbać?

Pielęgnacja skóry pod pieluchą

Wysypka pieluszkowa jest powszechna i dotyka większość dzieci przynajmniej raz w życiu. Zamknięte środowisko pieluchy kryje w sobie złożoną interakcję czynników o wysokim potencjale szkodliwym. W związku z tym publikacja zaprezentowana w Indian Journal of Pediatrics podkreśla znaczenie utrzymania obszaru w czystości i suchości.

Zmiana pieluszki

Kiedy wilgoć pozostaje w pieluszce przez długi czas, tarcie między jej powierzchnią, a skórą wzrasta. W rezultacie dochodzi do maceracji skóry, a także większej przepuszczalności i wzrostu drobnoustrojów.

Regularna zmiana pieluchy to jedna z podstawowych form pielęgnacji skóry noworodka. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki pieluszkowej.

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań, których tematem jest pielęgnacja skóry noworodka

Skóra noworodka jest delikatniejsza, ponieważ nie wykształciła w pełni swojej bariery ochronnej. Z tego powodu konieczne jest zachowanie najwyższej higieny i upewnienie się, że używasz najbardziej odpowiednich produktów.

Podsumowując, masz obowiązek dbać o zdrowie skóry dziecka i zmniejszać ryzyko reakcji alergicznych lub infekcji. Musisz także wziąć pod uwagę takie aspekty, jak temperatura i właściwe stosowanie środków antyseptycznych i nawilżających.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oranges T, Dini V, Romanelli M. Skin Physiology of the Neonate and Infant: Clinical Implications. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015;4(10):587-595. doi:10.1089/wound.2015.0642
  • Gelmetti C. Skin cleansing in children. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2001;15 Suppl 1:12-15. doi:10.1046/j.0926-9959.2001.00003.x
  • Blume-Peytavi U, Lavender T, Jenerowicz D, et al. Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care. Pediatr Dermatol. 2016;33(3):311-321. doi:10.1111/pde.12819
  • Blume-Peytavi, Ulrike et al. “Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care.” Pediatric dermatology vol. 33,3 (2016): 311-21. doi:10.1111/pde.12819
  • Willis I. The effects of prolonged water exposure on human skin. J Invest Dermatol. 1973;60(3):166-171. doi:10.1111/1523-1747.ep12682082
  • Jindal AK, Gupta A, Vinay K, Bishnoi A. Sun Exposure in Children: Balancing the Benefits and Harms. Indian Dermatol Online J. 2020;11(1):94-98. Published 2020 Jan 13. doi:10.4103/idoj.IDOJ_206_19

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.