Skóra kobiety i skóra mężczyzny - czym się różnią?

Skóra kobiety i skóra mężczyzny - czym się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2020

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą nawilżać i chronić skórę przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło słoneczne. Jednak skóra kobiety i mężczyzny są bardzo różne, dlatego też i pielęgnacja musi być odpowiednia.

Skóra kobiety i skóra mężczyzny to dwa różne światy. Jednak w przypadku obu należy stosować produkty nawilżające i filtry przeciwsłoneczne, aby utrzymać je w optymalnym stanie. Chociaż istnieje wiele produktów dobranych do płci, konieczne jest także poznanie różnic między poszczególnymi rodzajami skóry, aby dokonać właściwego wyboru.

Na przykład mężczyźni muszą używać określonego produktu do pielęgnacji twarzy, ponieważ ich skóra cierpi z powodu podrażnień związanych z ciągłym goleniem. I chociaż istnieją podobieństwa między skórą męską i damską to występujące między nimi różnice określają jakiej pielęgnacji potrzebują, by zachować zdrowie.

Skóra kobiety i skóra mężczyzny – różnice

Po pierwsze wyjaśnijmy, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała, a na poziomie strukturalnym składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Z nimi z kolei łączą się inne części ciała, takie jak włosy, paznokcie i gruczoły potowe.

Istnieją dwie istotne zmienne. Jedną z nich jest testosteron. To ten hormon wpływa na charakterystyczne cechy skóry mężczyzn w porównaniu do skóry kobiet. Daje inną strukturę męskiej skórze, zarówno na twarzy, jak i reszcie ciała. Jest o wiele bardziej tłusta, grubsza i starzeje się inaczej.

Drugą przyczyną tej znaczącej różnicy jest codzienne i ciągłe golenie mężczyzny. Jest to ważna przyczyna podrażnień, która powoduje, że skóra mężczyzn jest bardziej podrażniona, niż kobieca.

Pozostałe różnice

Mężczyzna się goli
Ciągłe golenie skóry twarzy u mężczyzn powoduje znaczne różnice w porównaniu do skóry twarzy u kobiet.

Grubość

Skóra mężczyzn jest o około 20% grubsza niż u kobiet. Ponadto zawiera więcej kolagenu, dlatego oznaki starzenia pojawiają się znacznie później. U kobiet skóra zwykle ulega znacznemu “odchudzeniu” po menopauzie, jak szczegółowo opisano w publikacji American Academy of Dermatology.

Tłuszcz

Kolejną ciekawą różnicą między skórą męską a kobiecą jest jej poziom natłuszczania. Skóra właściwa mężczyzn ma więcej tłuszczu, ponieważ ma więcej gruczołów łojowych. Dlatego produkcja sebum jest większa w porównaniu ze skórą kobiet. Ponadto ma większą liczbę porów, których rozmiar jest również większy.

Gruczoły, które działają poprzez stymulację androgenną, mogą wytwarzać dwa razy więcej sebum niż u kobiet, co prowadzi do pojawienia się wyprysków, suchości i trądziku.

To zwiększone wydzielanie łojowe może utrzymywać się u mężczyzn również w podeszłym wieku. U kobiet ta produkcja łojowa zmniejsza się wraz z menopauzą i pojawia się u nich sucha skóra, charakterystyczna dla starości.

Włosy na ciele

Pojawianie się włosów jest cechą dominującą u mężczyzn. Broda zaczyna pojawiać się już w wieku 15 lub 16 lat, szczególnie w okolicy podbródka i pod nosem. Od tego momentu u mężczyzny będzie również rozwijało się owłosienie na klatce piersiowej, rękach i nogach.

Zadowolony mężczyzna
Pojawienie się owłosienia jest cechą dominującą mężczyzn. Od 15 roku życia zwykle zaczynają się pojawiać włosy na twarzy i ciele.

Celulitis

Pojawienie się cellulitu występuje częściej u kobiet. Szacuje się, że około 90% dziewcząt ma ten problem. Ale dlaczego nie wpływa tak bardzo na mężczyzn? Powodem jest to, że struktura tkanki podskórnej u obu płci jest bardzo różna.

Jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w Plastic and Reconstructive Surgery u mężczyzn tkanka łączna jest silniejsza i nie ma w niej tak dużego nagromadzenia tłuszczu podskórnego. Natomiast u kobiet komórki tłuszczowe są większe, a tkanka łączna słabsza z powodu aktywności hormonów żeńskich.

Kolagen

Jak już wspominaliśmy u mężczyzny występuje większa ilość kolagenu, a zatem jego skóra wygląda na bardziej zwartą i jędrną. Ilość tej substancji zmniejsza się z czasem, podczas gdy u kobiet zmiany te zaczyna obserwować się wcześniej.

Ponieważ skóra mężczyzn jest grubsza niż kobieca, pierwsze zmarszczki zaczynają się pojawiać między 35 a 40 rokiem życia, a u kobiet między 30 a 35 rokiem życia.

Starzenie się

Oznaki starzenia (takie jak zmarszczki) pojawiają się później na męskiej skórze, ale gdy już się pojawią, są bardziej intensywne (w pełni uformowane bruzdy). W przypadku kobiet torby i cienie pod oczami są bardziej wyraźne, ponieważ cierpią one na znaczną utratę masy mięśniowej i zwiotczenie skóry, co powoduje, że nasze oczy wyglądają na bardziej zmęczone.

Skóra kobiety i skóra mężczyzny – o czym należy pamiętać?

Oczywistym jest, że skóra kobiety i skóra mężczyzny nie jest taka sama. Dla jego prawidłowej pielęgnacji konieczne jest używanie różnych produktów kosmetycznych i stosowanie zabiegów dostosowanych do potrzeb każdego z nich. Ale zawsze pamiętając o znaczeniu nawilżenia i ochrony przeciwsłonecznej w obu przypadkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yousef H, Alhajj M, Sharma S. Anatomy, Skin (Integument), Epidermis. [Updated 2019 Jun 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470464/
  • PDQ Screening and Prevention Editorial Board. Skin Cancer Screening (PDQ®): Patient Version. 2020 Mar 27. In: PDQ Cancer Information Summaries [Internet]. Bethesda (MD): National Cancer Institute (US); 2002-. [Figure, Anatomy of the skin, showing the epidermis, dermis, and subcutaneous tissue.] Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65739/figure/CDR0000258037__69/
  • Rudolph, C., Hladik, C., Hamade, H., Frank, K., Kaminer, M. S., Hexsel, D., … Cotofana, S. (2019). Structural Gender Dimorphism and the Biomechanics of the Gluteal Subcutaneous Tissue: Implications for the Pathophysiology of Cellulite. Plastic and Reconstructive Surgery143(4), 1077–1086. https://doi.org/10.1097/PRS.0000000000005407

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.